OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Po dlhom čase konečne vydala česká thrashcore-ová stálica LOCOMOTIVE novú dosku. Konečne, pretože minuloročné povodne odplavili aj sľúbenú dotáciu od vodou zasiahnutého českého podniku. „Ornament z pijavic“ znamená opäť vývoj ich chytľavej a agresívnej muziky. Skladby sú podstatne prepracovanejšie, premyslené ako aj technicky oveľa profesionálnejšie zvládnuté, čo však songom vôbec neuberá na údernosti a ťahu. Už úvodná a titulná vec je riadny nášup, hoci miestami viac ako kedykoľvek predtým počuť SEPULTURU. „Ornament z pijavic“ ma totiž rozhodne niečo z rýchlejšej časti „Nomad“ a možno aj preto bol k tejto skladbe urobený profesionálny klip, zachytávajúci energické živé vystúpenie. Výborná „Co jsme si, to jsme si“ je tiež jednou z najvydarenejších vecí a aj zásluhou dobre osadeného textu možno zľudovie, ako doposiaľ jeden z najväčších „hitov“ „Nechtěli“. Texty LOCOMOTIVE charakterizuje priamosť a jednoduchosť, ktoré bez príkras a zjemnení prirodzeným jazykom vyjadrujú pocity a názory kapely. Niektoré slovné kombinácie však pôsobia zvláštne a neohybne. Vážnejšie témy ako tematika sebevrahov vo „Vrať se“ spolu so spestrujúcim anglickým monológom S. Wilkinsona tak nepôsobia umelo a naivne, častý to problém podobne zameraných kapiel. Rovnako dobre si poradili s témou pedofílie u niektorých cirkevných a iných indivíduí „Skaut v kolenou“: „sám s tebou, skaut v kolenou“. LOCOMOTIVE zdá sa sedia stredné až pomalé tempá, ktoré lepšie vyjadria všetky pocity a predovšetkým hnev. Osobnému textu „Sekret sliz“ to rozhodne pridáva na napätí. Najviac som sa tešil na výbornú „We All“(„My všichni“), ktorá však na moje sklamanie bola prepísaná do češtiny, čo by pri samotnom texte nevadilo ale v refréne nemuselo byť „We All“ nahradené „Národ“. Skladby „Kdo teď“, „Magoro monolog“ a „Naruby“ v porovnaní s ostatnými trackmi nezaujmú ničím výraznejším, zásluhou pomerne krátkej stopáže albumu však príliš nekazia celkový dojem. Mrzí ma absencia vydareného coveru „Highway To Hell“ od AC/DC, hodiaci sa na záver albumu viac, ako nudná akustická „exotická“ dohrávka, zvlášť ak podobné veci už pred rokmi urobilo množstvo iných kapiel. Trochu úsmevne pôsobí ďakovačka v booklete, kde počet riadkov ďakujúceho manažéra Loca z Dead Fish Production zaberá takmer toľko miesta ako thanklist celej kapely... Nahrávalo sa opäť v Haciende u Miloša DODO Doležala, v porovnaní s nevýrazným zvukom predchodcu „Nejsme nic“ však ide o výrazný pokrok, hoci najlepšie vyznie hudba LOCOMOTIVE na koncerte. Napriek spomenutým nedostatkom si treba položiť otázku, kto v súčasnosti robí nadupanejšiu muziku - SEPULTURA alebo LOCOMOTIVE?
7,5 / 10
1. Ornament z pijavic
2. Kdo Teď
3. Co jsme si, to jsme si
4. Naruby
5. Vrať se
6. Magoro Monolog
7. Skaut v kolenou
8. Sekret Sliz
9. My všichni
Malleus Carnalis (2008)
aus.cult (Live In Bratislava) - DVD (2006)
Ornament z pijavic (2003)
Nejsme nic (2000)
Homo Sapiens (EP) (1998)
Locomotive I. (1996)
Vydáno: 2003
Vydavatel: Dead Fish Production
Stopáž: 37:01
Produkce: Locomotive + Dodo
Studio: Hacienda, Žirovnice (CZE)
to je síla
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.