OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Prekladať názov ROOT je rovnako zbytočné ako týchto služobne starých harcovníkov nejako obšírne predstavovať. Tak sa obmedzím len na strohé konštatovanie, že ROOT nám po dvojročnom úsilí (?) prinášajú Šialenstvo Hrobov". Moje očakávania boli skôr naplnené zvedavosťou, čo ROOTi tentokrát vymyslia a skôr obavami o to, či tento album u mňa neprepadne, čomu by som určite bol nerád. Po dôkladnom počúvaní a prepočúvaní musím povedať, že to sa v žiadnom prípade nestalo. Uvedomujem si tiež, že toto hudobné posolstvo bude prijímané zrejme kontroverzne. Aj keď odporúčal by som si album každému dôkladne vypočuť bez predsudkov tak mu hudobná kvalita a množstvo nápadov nemôžu ujsť...Presuňme sa radšej priamo na cintorín..
Na zvláštny cintorín, kde hroby nie sú nemé...práve naopak rozprávajú príbehy. Príbehy nie len tak nejaké, ale priamo zhudobnené legendy starých časov, naplnené mýtmy a temným podtextom svojich nenaplnených osudov. A tieto osudy sú nám tlmočené skrz členov ROOT. A ako sa im v tom darí. Ja osobne si myslím, že výborne, pretože keď sa skĺbi zohratá zostava, muzikantská zručnosť so zaujímavou spájajucou ideou, nemôže vzniknúť vyslovene zlý materiál, práve naopak. Presnejšie popisovať hudbu, akú ROOT produkujú je to isté ako sypať soľ do mora. Určite však ROOT hrajú metal mysticko temnej podoby a výrazovými prostriedkami, ktoré túto rozvíjajú. Tak čím sa „Madness..." líši od svojho predchodcu? V prvom rade to je jednotná myšlienka a dá sa povedať, že sa jedná o koncepčný album. Tento fakt ide ruka v ruke nielen s ideovou náplňou (ktorú som ozrejmil v úvode), ale vo veľkej miere aj hudobnou „zložkou". Pôvodný smer, ktorým sa ROOT v posledných rokoch uberajú zostal zachovaný, no ak mam porovnávať s „Čiernou Pečaťou" tak tento prístup je jednoznačným pozitívom.
Album pôsobí omnoho zovretejšie a pevnejšie, v konečnom dôsledku ako nedeliťeľný celok. Nielen v tomto tkvie posun, ktorý kapela učinila. Určite tu badať zlepšenie v kompozičnej úrovni, skladby sú komplexné, energické, plné neodbytných prísad, aké ROOTi používajú. Blackieho hra je určite nezameniteľná a stále ju dovádza k vyššej dokonalosti, rovnako množstvo vyhrávok, bleskurýchlych (Ashokových) sól, aj premyslenejších postupov, ktoré dokážu aj emotívne zapôsobiť. Gitarová zložka je výborne stmelená Evilovou rytmikou. Evilov štýl bicích mám ja osobne veľmi rád a ani tentokrát ma v žiadnom prípade nesklamal. Trocha by som uvítal výraznejšiu basgitaru, aj keď tento element je výraznejší ako v minulosti, čo je ďalšie pozitívum. Samostatnou kapitolou je ako vždy sám Boss, ani ten nezostal na mieste, ale skúša aj nové (vyššie) pevecké polohy, ktoré sami veľmi rýchlo pri počúvaní nájdete. Či už to je „Endowment", alebo v baladickej „Autumn" Boss má skrátka dosť jedinečný a charizmatický vokál a vie s ním výborne pracovať. Nezostalo len pri gitarách, ale aj tentokrát sa o atmosféru tiež starajú občasné klávesy, alebo aj akustické party, ktoré mňa osobne veľmi príjemne prekvapili (v „Endowment" napríklad).
Spomínal som už energiu, tá kulminuje do polovice albumu a určite si len málokto nebude nepoklepávať aspoň nohou pri „Talking Bones", druhá polovica až záver tiahnú viac k melanchólii s pripomienkou časov „Knihy" Veľmi príjemným spestrením je v tomto smere „Autumn" A dostávam sa aj k bodu kritiky a to, pre mňa trocha zbytočnou psychedéliou „The Last Gate", ktorá na prvýkrát možno prekvapí, ale počúvať to viackrát pri ďalších posluchoch albumu už nedokážem. Týmto by som menoval snáď jedinú subjektívnu chybu tohto diela.
Tak to definitívne zhrniem, ROOT nahrali pre mňa album, ktorý určite nesklamal. Vo svojej podstate melodickejší na počúvanie, no vyžaduje si svoju pozornosť viacerých posluchov vzhľadom na slušné množstvo technických fines a komplexnosti, ktorou ovplýva...A samozrejme to hlavné, atmosféru, emotívny náboj a mystické posolstvo...
P.s.: Ešte sa chcem "poďakovať", česko-slovenským poštám za stratu a nedoručenie tohto promo CD...ĎAKUJEM
Solídny album pokračujúci v tradícii albumov ROOT posledného obdobia. Inštrumentálne solídny, produkčne tiež, s dostatkom zaujímavých a pestrých momentov. Určite ucelenejší a svojím spôsobom melodickejší a komplexnejší ako jeho predchodca.
8,5 / 10
Jiří "Big Boss" Valter
- spev
Petr "Blackie" Hošek
- gitary
René "Evil" Kostelňák
- bicie
Marek "Ashok" Šmerda
- gitary
Igor "Igor" Hubík
- basgitara
1. Omen
2. Then
3. Madness Of The Graves
4. Talking Bones
5. Endowment
6. Tree
7. Autumn
8. In The Heart Of Darkness
9. The Last Gate
10. Afterwards
Heritage Of Satan (2011)
Daemon Viam Invenient (2007)
Deep In Root (DVD) (2006)
Casilda (2006)
Madness of the Graves (2003)
Black Seal (2001)
The Book (2000)
Kärgeras (1996)
Temple In The Underworld (1992)
Hell Symphony (1991)
Zjevení (1990)
The Trial (demo) (1989)
Messenger of Darkness (demo) (1989)
War of Rats (demo) (1988)
Reap of Hell (demo) (1988)
Deep In Hell (demo) (1988)
Datum vydání: Středa, 10. prosince 2003
Vydavatel: Redblack
Stopáž: 45:02
Horší, horší, nejhorší. Toť křivka polularity ROOT odrážející se v mých očích během posledních let. Stále ještě nemohu zapomenout na přenádherné Kargeras, ty tam jsou harmonie z Corabeu. Místa kam směřují současní ROOT (a nejen oni totéž se týká i CALES) jsou pro moji osobu asi zapovězena. Na novince nespatřuji sebezajímavější věc. Je zde jen tuna nepřístupných extratvrdých riffů, sem tam sólo a standartní Big Bossův výkon. Poslelství jasné. Nadále zůstávám u vynikajícího EQUIRHODONTa. Novinku jsem naprosto nepochopil. Alibisticky za pět, kdyby náhodou někdy...
Na tomto kotoučku přicházejí ROOT s propracovanějším a kompozičně promyšlenějším materiálem než na minulé desce „Black Seal“, která pro mě byla překvapivě poněkud nevýrazná až nudná. Složitější aranže navíc nijak neoslabují silnou, u ROOT již se samozřejmostí přijímanou atmosféru skladeb. Naopak, propracovanější struktury povětšinou přivádějí skladby k postupné gradaci nálad a emotivní náboj se tak ještě zesiluje. Navíc má Big Bossův vokál jako vždy nenapodobitelné charisma, které u mě působí jako katalyzátor burcující vnímání. A když uvedu, že Blackieho bravurní kytarová hra je zde silně cítit podobnou náladovou polohou, která mě zcela dostala na albu „The Pass In Time“ jeho projektu CALES, každý už jistě pochopil, že ode mě musí přijít jen chvála. Takže to uzavřu spokojeným konstatováním, že po poněkud nevýrazné minulé desce se panáčkům z ROOT dle mého názoru znovu podařilo dostat do své hudby ten náladově atmosférický náboj, který mi v jejich projevu tolik imponuje.
S hudbou ROOT jsem nikdy (snad tedy kromě úplných začátků) žádné problémy neměl, avšak nemusím afektovaný zpěv (takové to rozechvěné óóó-ééé) a tím právě Big Boss disponuje. S tímto handicapem se musím vypořádat i u "Šílenství..." a ač bych si ušetřil spoustu výkřiků, smíchu a pověstných "éééé", tentokráte to jako celek nepůsobí vůbec špatně. Tedy krom zaříkávání "The Last Gate" s ukrutnou stopáží, jejíž přínos spočívá pouze ve schopnosti narušit do té doby pěkný a plynulý spád desky.
ROOT mě opět dokázali mile překvapit... "Madness Of The Graves" narozdíl od Černé pečeti přináší poněkud méně přístupný materiál, složitější, komplexnější, a přitom značně trvanlivější a snad ještě o chlup atmosferičtější. Velice pozitivně hodnotím Big Bossovu snahu vytáhnout i nějaký ten hlavový rejstřík, který dokáže temnou matérii desky rozněžnit a tím ozvláštnit. ROOT zkrátka prokázali, že mají hluboký kořínek a navzdory dlouhému klíčení ve světové metalové černozemi ještě dokáží vydat plod, který posluchačům dokáže zachutnat trochu jiným způsobem nežli ty předchozí. Chuť Šílenství hrobů je poněkud zemitější, těžší a dusnější než chuť Černé pečeti. A srovnatelně opojná...
Trochu slabší než Black Seal, přesto ještě s dozvukem jeho geniality.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.