OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Od posledního mistrovského kousku „Terrestrials“ panovalo u norských terapeutů ticho po pěšině, aby v druhé polovině loňského roku téměř neočekávaně vypustili novinku příznačně pojmenovanou „Orgasm“. Současná nahrávka zvěčňuje kapelu v období změn, v dalším hledání a putování po místy neprobádaných cestách osobitých hudebních vizí. Avšak ani na okamžik se nevzdálili od svého typického hudebního výrazu. Jeho bytostná podstata – tzv. atroxovitost – jak by ji pojmenovali mnozí středověcí filozofové, je stále vrchovatou měrou přítomna včetně dobře známých tíživých, divných a potrhlých pocitů, zvuků a postupů. Ovšem v mnohem rafinovanější podobě. ATROX jako by na současné nahrávce opět o něco dospěli, zhutněli a rozevláté a živočišností dýchající kompozice na minulém albu dnes vystřídaly otěže vnitřně sevřené techničnosti pevně třímající a řídící přehršel roztodivných emocí, které jen vypustit.
„Orgasm“ přináší několik, dalo by se říci, až zásadních změn. ATROX přitvrdili a ve srovnání s několika posledními počiny dosti výrazně. Už úvodní „Methods Of Survival“ se do vás nekompromisně opře s nebývalou silou a vydechnout vám nedá ani následující „Flesh City“. Kytarové duo Eivind a Ole Marius notně podpořené stejně frenetickou rytmickou sekcí by si s klidem mohlo podat ruce s obdobně trhlými kolegy z MESHUGGAH. Kytarové eskapády, breaky a vůbec mozek drtící postupy jsou tu na denním pořádku. Je vidět, že pánové fungují na podobně defektní vlně… Za druhé: v případě alba „Orgasm“ lze slovo „progresivní“ skloňovat téměř ve všech pádech. Choutky, které naznačili na počinu „Terrestrials“, zde notně zapracovali a dotáhli zatím ke svému maximu. Tradiční skandinávsky stísněné tvrdě kovové vlivy přetavili do podoby svého specifického a ztěží napodobitelného projevu. Místy koketují s jazzovými postupy směřujícími až k minimalismu, což je evidentní zejména v příznačných psychedelicky rušivých a divnými stavy vědomí zavánějících „atroxovských“ vybrnkávačkách a intermezzech (např. „Flesh City“). Ty zůstaly stále stejně trhlé a nervy drásající, připomínající nervózní bzučení mouchy nebo stav psychicky rozhozeného člověka, ale působí rafinovaněji a tolik nevyčnívají, nýbrž se staly organickou součástí celku. Na úkor kytar značně ubylo také klávesových ploch. Povětšinou jsou hodně staženy do pozadí a výrazněji se prosazují teprve až ve zklidněných pasážích, čímž vyniká zajímavý kontrast. Přítomna je už tradičně spousta divných samplů, zvuků, nervózního pískání, schizofrenního šeptání a …kráječ vajec. Tudíž rozmanitost v jednotě a jednota v rozmanitosti jednoznačně vystihuje toto album. ATROX totiž umí být i velmi melancholičtí. Všechny kompozice a jejich části ač dosti komplexní působí vyváženě a obsahují spoustu dobrých nápadů a momentů a nejen díky Monice mají skutečnou hloubku. Hudebníci už dávno nejsou žádní začátečníci a právě technická zdatnost je jednou z důležitých devíz majících na svědomí to, čím jsou ATROX dnes.
Až téměř na úplný závěr jsem si nechal druhou část duše kapely, jíž není nikdo jiný, než Monika Edvardsen. Během dvou let opět urazila další kus cesty k pomyslné dokonalosti. Těžko by se na metalové scéně hledala zpěvačka s osobitějším projevem. Monika vyčnívá vysoko z tradičního ranku metalových zpěvaček, nejen díky výbornému hlasu, ale především originálnímu způsobu práce s ním a technice. Jednou je drsná až bizarní a chladná, jindy něžná a bolestivá („Heartquake“, „This Vigil“) a především upřímná. Také díky ní a jejím specifickým textům získává hudba ATROX na introspektivnosti. Monika maximálně využívá emociálních kontrastů, ovšem oproti „Terrestrials“ drží svůj nespoutaný projev více na uzdě a polehoučku si vás omotává kolem prstu. Šeptá, nabádá, deprimuje, osvobozuje… Méně ječí, sípe atd. a pohybuje se spíše v „konvenčnějších“ polohách. Po počátečním šoku z prvního setkání s jejím hlasem ji nelze než obdivovat a zamilovat si i ty divné a zdánlivě ošklivé okamžiky. A to se mi líbí. Monika totiž dokázala do hudby ATROX nenásilně propašovat myšlenku, že nic není jen černobílé. Vše má rub a líc a i ošklivé věci mohou být při správném nazírání krásné. A právě na takových kontrastech buduje vnitřně sevřené město emocí. Novinkou je basující vokalista Peter, který tu a tam vypomáhá Monice a např. naléhavý duet „Secondhand Traumas“ oplývá více než hitovými ambicemi.
ATROX i tentokrát dokázali překvapit, i když už ne šokovat. Svůj charakteristicky nervózní projev nořící se do nitra lidské psychiky ještě o něco vybrousili a doplnili o nenápadné jemné nuance, které s každým novým poslechem vyplouvají na povrch. Jen je škoda, že další album bude už bez Moniky, která letos opustila jejich řady kapely.
Norští schizometalisté se opět posunuli dál a jakoby o něco dospěli. Dřívější živočišností dýchající a rozevláté kompozice částečně vystřídala tíživá a vnitřně sevřená techničnost, ovšem se stále stejným „atroxovským“ puncem šílenosti, smutku a divných pocitů. „Orgasm“ je v diskografii kapely opět notným krokem vpřed a jednoznačně dokazuje svojský a originální přístup ke komponování hudby.
8,5 / 10
Eivind
- kytary
Monika
- zpěv, klávesy
Tor Arne
- bicí
Ole Marius
- kytary
Peter
- basa, zpěv
Kráječ vajec
1. Method Of Survival
2. Flesh City
3. Hearthquake
4. Burning Bridges
5. This Vigil
6. Tentacles
7. Secondhand Traumas
8. Pre-sense
Binocular (2008)
Orgasm (2003)
Terrestrials (2002)
Contentum (2000)
Silence The Echoes (7" EP) (1997)
Mesmerized (1997)
Pavel mi sebral všechen vítr z plachet, takže dodávám jen, že v mém osobním žebříčku „Orgasm“ přece jen o malý fousek za rozvernějším a nespoutaným „Terrestrials“ zaostává, a to možná paradoxně právě díky relativně větší sevřenosti, přímosti, usedlosti a menší živelnosti., což se týká jak hudby, tak Moničina vokálního projevu, který se už více méně dá nazvat zpěvem, přičemž zdůrazňuju a výrazně podtrhuju onen přívlastek „relativní“. „Orgasm“ je však jednoznačně hodnotným a doporučeníhodným dílem.
"Orgasm" je nejpřístupnějším albem v diskografii ATROX. Norové se tentokráte presentují méně experimentálně, než u nich bylo v minulosti zvykem. Velice kvituji patrné přitvrzení, co mi naopak chybí, jsou úchylné Moničiny vokální kreace, na které bylo "Terrestrials" tak bohaté. Ještě přidávám odkaz na Moničin web, kde je k nahlédnutí její zajímavý artwork : http://mmmonika.g2gm.com
Pro mě tahle deska představuje kvalitní, instrumentálně skvěle zvládnutou mixturu stylů, která je prostá jakékoli klišovitosti a jednotvárnost. Poněkud kontroverzní vokální projev zpěvačky mi občas také nesedí, ale v mnohých pasážích tomu nejde upřít emotivní náboj a těžko se dá pominout jistá osobitost a výjimečnost tohoto zpěvu.
Skvělá muzika - rytmicky košatá a v dobrém slova smyslu propracovaná. Bohužel nesdílím všeobecný obdiv pěveckého projevu Moniky Edvardsen. Přijde mi dokonce jako největší slabina souboru. Její hlas je tenký, nosový, ve výškách nepříjemný... skutečně nevím, co na něm obdivovat. Naštěstí je tu ale ta parádní hudba...
jako vždy lehce potrhlá směsice všemožných poloh, od psychedelických záchvěvů, přes tradiční vokální kotrmelce po true mödl pózy :) nadstandardní, hezké na poslech, ale postrádající něco hlubšího (také jako vždy), tentokrát tvrdší, méně rozhárané.. co dodat? snad jen, že ty jednoduše nasekané riffy a la orphanage jsou docela vousaté ;) (s meshuggah pls nesrovnávat, to je o něčem jiném.. možná tak nanejvýš s contradictious collapse)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.