OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Holandská gothic metalová skupina AFTER FOREVER přichází se svým třetím albem „Invisible Circles“. Nicméně za svou nepříliš dlouhou existenci stihli mimo plnohodnotné fošny vydat i slušné množství mini-CD a singlů. Minulé album „Decipher“ jim vyšlo před třemi lety, a tak se naskýtá otázka, kolik se toho změnilo. Odpověď přijde později a bude značně dvojsečná, nyní bych rád pro úplnost přiblížil předchozí počin. „Decipher“ bylo konvenční gothic metalové album, mělo pěkné melodie, zpěv stylu „krázka a zvíře“ a spoustu studiových cukrdlinek. Konvenční ale i ve smyslu, že nebylo ničím zajímavé. Nenacházel jsem důvod se k němu vícekrát vracet, ba naopak. Na „Decipher“ bylo klávesové nádhery a atmosférického make-upu trochu moc a bez přílišného přehánění mohu říci, že šlo o jedno z nejkýčovitějších alb tohoto žánru. A tak není divu, že jsem na nový počin AFTER FOREVER nikterak nečekal. O to příjemnější bylo překvapení, které sebou „Invisible Circles“ přináší.
Nejnápadnější změna a zároveň nejvýraznější prvek celého alba je zpěv sopranistky Floor Jansen. Nemůžu říci jinak, než: „U všech rohatých, ta holka se vypracovala!“. Věřte, nevěřte, ale Floor je fakt vynikající. Během své nepříliš dlouhé kariéry (k AFTER FOREVER se přidala v roce 1997 jako šestnáctiletá) stihla i studium konzervatoře a se svým hlasem se naučila náležitě pracovat. Po stránce hudební se AFTER FOREVER ze svého žánru nepohnuli, nicméně celkové zpracování je o něčem jiném. Pomalé akustické pasáže hrané na klavír, nebo kytaru nabývají působivých rozměrů. Melodie jsou velmi příjemné a střídání partů je nenásilné. Hudba místy nabývá až monumentální grády. Kupříkladu skladba „Sins Of Idealism“, kterou považuji za nejvydařenější kousek alba. Trochu zde postrádám výraznější kytary, které se v ostřejších částech v záplavě zvuků místy ztrácejí. Ale to je spíš subjektivní dojem, než vada na kráse. Místo jednoduchých klávesových efektů si tentokrát skupina najala profesionální houslisty a čelisty, nechybí ani profi-sbor, to je již ovšem dnes standard. Důležité je, že dokázali využít potenciálu, který s sebou hostování smyčců přináší. A není divu, že celkový zvuk alba je vynikající, když mezi pomocníky s mixáží a zvukovou úpravou figurují jména jako Sascha Paeth a Miro. Co bych však v takovéto hudbě nemusel, je growling. Jeho smysl mi zde uniká, čistý mužský zpěv (zde rovněž přítomný) je dostačující.
Zajímavým způsobem Floor zpracovala lyriku alba. Jde o koncepční album, které odráží myšlenky a pocity nechtěného dítěte z rozvrácené rodiny. V bookletu je ke každé skladbě navíc připojen úryvek textu ve stylu: „Můj milý deníčku, život je peklo, rodiče mi stále dávají najevo, jaká jsem pro ně přítěž a brzda v kariéře.“. Na albu jsou navíc obsaženy čistě mluvené (občas křičené) pasáže manželské hádky. Pravděpodobně půjde o velmi vážný spor (na to jsem vzhledem ke své nezkušenosti se stavem manželským musel požádat o konzultaci Shnoffa, redakčního Plzáka – cítím krev, trestná výprava už cválá od Hodonína! – pozn. red. šotka).
Tak či tak, album působí velmi celistvě a obsahuje několik opravdu povedených melodií. I přes značné množství současně zahraných motivů se AFTER FOREVER tentokrát vyvarovali přeplácanosti a kýčovitosti. Smyčcové partie a sbory vkusně přispívají k celkově dobrému dojmu. „Invisible Circles“ je rovněž dobrou ukázkou profesionálně odvedené práce zvukařů a využití potenciálu moderních studií (a to ten výčet studií nalevo ani není kompletní).
AFTER FOREVER udělali citelný krok vpřed.
AFTER FOREVER překvapili. Album obsahuje velmi pěkné melodie, kterým dominuje soprán. Hudba je proměnlivá, nevtíravá, obohacená o četné smyčcové party. Kdo by to čekal, že dovedou dát hudbě takové grády. Nebo je to spíš zásluha zvukařů? Tak či onak, „Invisible Circles“ je výborné album.
7,5 / 10
Floor Jansen
- zpěv
Sander Gommans
- kytara, chrapot
Bas Maas
- kytara, zpěv
Lando van Gils
- klávesy
Luuk van Gerven
- basa
André Borgman
- bicí, akustická kytara
1. Childhood In Minor
2. Beautiful Emptiness
3. Between Love & Fire
4. Sins Of Idealism
5. Eccentric
6. Digital Deceit
7. Through Square Eyes
8. Blind Pain
9. Two Sides
10. Victim Of Choices
11. Reflections
12. Life's Vortex
After Forever (2007)
Remagine (2005)
Invisible Circles (2004)
Exordium (mini-CD) (2003)
Decipher (2001)
Prison of Desire (2000)
Wings of Illusion (Demo) (1999)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Transmission Records
Stopáž: 59:04
Produkce: Hans Pieters a AFTER FOREVER
Studio: Excess Studio (nástroje), Gate Studio(vokály), Pathway Studio (mixáž), Sound Faktory (matering)
Vždycky jsem měl AF rád a tahle deska na tom rozhodně nic nezměnila.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.