50M ZNAK - Nadechnout se
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Už je to tak, hodlám fušovat Blackmoonovi do jeho osvětově škatulkovacího řemesla. Nejprve si, milí frekventanti kurzu True pagan viking winter metalurgie, vysvětleme základní termíny pro lepší porozumění. Čiliže – mylně bývají skupiny jako ENSIFERUM, MITHOTYN či voimstovákunniastová ekypa MOONSORROW charakterizovány co viking black metal, což my, akademičtí intelektuálové černě-kovové univerzity, považujeme za vyložený nonsens. Pod tento název spadá jednoznačně starší tvorba ENSLAVED či SATYRICON, nikoli však hevíkovitá a melodická šlehačka všech těch vikingských synků s omalovánkami na obalu... Těm přísluší žánrové zařazení do pagan metalu (finsky: bläääh metal).
ENSIFERUM jsou naprosto symptomatický příklad tohoto žánru. Na obalu pestrobarevná malůvka, na níž šumný bojovník hledí se svým ořem vstříc rujným lánům rodné země, pod obalem ryčí melodický hybrid heavy metalu a thrash metalu pohnojený řídkou folkovou mrvou a válečným patosem. Prostě pagan metal. Problémem tohoto žánru je, že z omezené zásobárny akordů je nutné matlat další a další riffy s tzv. pagan feelingem, který bohužel většina kapel vytváří k uzoufání sterilním a hlavně stále se opakujícím stylem. V úvodu písně se nadhodí vybrnkávaný motiv, pak spustí metalová mašinérie a vaří se a vaří, až se motiv (byť třeba docela poutavý) vyvaří do sucha. ENSIFERUM jsou poměrně šikovní a vypomáhají jak se dá, když je nejhůř, rozředí píseň nějakou akustickou pagan vsuvkou, která sice není nikterak objevná, zato posluchače znovu vzpruží. Jejich snaha najít něco pohansky nového, neotřelého, vede k velmi zajímavým výsledkům – ve „Sword Chant“ titulní melodie zavání Irskem, jmenovitě kapelou DEEP BLUE SEA a její skočnou písní „Mary Mac“. Inu, proč by viking nemohl zajet na trochu dobré irské whisky, že? Trochu hůře jsou na tom ony zmíněné akustické vsuvky, které bych velice rád označil za severský folk, ale to by mi musela ruka i s hlavou upadnout. S ním mají sotva co společného, většina pagan metalových kapel vytváří jakýsi pečbuřtový hybrid kelťáren, středověce se tvářících postupů a renesančních brnkaček, které pak vydává za pohanské motivy, a ENSIFERUM nejsou výjimkou.
Přesto je jejich album „Iron“ příjemnou poslechovkou, která díky rozumné stopáži nestihne nudit, bohužel však díky předvídatelnosti a čitelnosti písní nedokáže ani vzbudit větší nadšení. Velmi kladně hodnotím přímočarost materiálu a především začlenění čistě zpívaných pasáží, které jsou skutečně povedené a přesvědčivé. Za vůbec nejvydařenější položku alba považuji živelnou „Lai Lai Hei“, která splňuje do putníku vše, co činí pagan metal pagan metalem – folkový nádech je tentokrát cítit pohankou na sto honů, refrény jsou živé, chytlavé a metalová část šlape a nakopává, přesně jak by měla. Být takové celé album, neváhám hodnotit mnohem výše.
Takhle ale dostáváme přesně to, co člověk může od pagan metalu čekat. Kolekci jednoduchých metalových skladeb s trochou akustiky a poměrně slušnou atmosférou. V porovnání s dobami, kdy MITHOTYN opěvovali krále vzdáleného lesa je to však krok do nikam, spíše čelem vzad a husím pochodem vchod. Pohanský standard. Není proč ho zatracovat, není proč ho chválit.
Pohanský metal. Heavy metalové postupy + thrashový švih + pseudo folk. Zábavné album s únosnou stopáží, které ale ničím nevynikne. Takový ošuntělý válečník v zaflákané zbroji. Až přijde pagan metalový král, bude se hodit ono pythonovské: "A jak jsi poznal, že to je král?" – "Není tak zasranej jako my!"
6,5 / 10
Jari Mäenpää
- vokály, kytara
Markus Toivonen
- kytara
Jukka-Pekka Miettinen
- basa
Oliver Fokin
- bicí
Meijhu Enho
- klávesy
1. Ferrum Aeternum
2. Iron
3. Sword Chant
4. Mourning Heart
5. Tale Of Revenge
6. Lost In Despair
7. Slayer Of Light
8. Into Battle
9. LAI LAI HEI
10. Tears
One Man Army (2015)
Unsung Heroes (2012)
From Afar (2009)
Victory Songs (2007)
Dragonheads (EP) (2006)
Iron (2004)
Ensiferum (2001)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Spinefarm Records
Stopáž: 43:16
Produkce: Flemming Rasmussen
Studio: Sweet Silence
Problém ENSIFERUM a jim podobných "pagan" seskupení je tradiční kolovrátkovost a celková plytkost jejich snažení. Co jsou platné vcelku povedené akustické vskuvky, když vždy nastoupí humpolácká "metalová" složka s cedivým "uááágrh" a už to jede ruka, noha, umta, umta. Možná na první poslech mohou podobné desky zaujmout, ale jak se člověk prokousává dál a dál, zjišťuje že se šíleně nudí. A objevování skrytého na nahrávce od počátku průhledné jako skleněná vitrína neshledávám pranic záživného, natož zajímavého.
Druhá řadovka Ensiferum zní na první poslech lépe než debut a o talentu zůčastněných nemůže být pochyb. Frontman Jari Mäenpää zpívá výborně a to jak čistým, tak extrémním hlasem. Album Iron začíná intrem ve stylu hudby Ennia Morricone a pak už se spustí titulní nářez. Album mě baví i po třech letech, kdy jsem ho slyšel poprvé a největší peckou alba zůstává LAI LAI HEI. Ensiferum jsou v žanru extrémního folk metalu bez debat absolutní jedničky a někteří tady je myslím odsuzují aniž by si to pořádně poslechli.
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.
Finský prog-power metal, který vykresluje kouzelné melodie a nápadité kytarové a hlavně klávesové instrumentální variace. Jde o one-man projekt, to je i kámen úrazu, nevýrazný zpěv spíš ruší a syntetické bicí také nic moc. Škoda, jinak super poslech.
Letité vzývání nové Kingovy autorské tvorby je s aktuálním singlem snad již definitině na začátku svého konce, i když musím říct, že 5 let starý ojedinělý kus "Masquerade Of Madness" zněl poměrně výživněji. Tak snad to tak ale kompletní album nenechá.