OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
HYPNOTIC FACE se už 10 let potulují po české hudební scéně... Mohou tak pocítit určité zadostiučinění za trpělivost, po mnohých útrapách se totiž dostává ven debut „The End Of Sanity“, kterým kapela navazuje na velmi slušné EP „Written By Life“. To, čeho si jistě mnozí všimnou nejprve, je značka německého vydavatelství Shark Records, které desku šíří do světa, ale kdo by si snad myslel, že kapela má cizozemským vydavatelem o úspěch postaráno... ten by se koledoval o titul naiva roku. Je to kvalita hudby, co rozhodne, zda půjde palec hore... nebo...
V čem se debut liší od EP, které napsal sám život? Principielně v ničem. HYPNOTIC FACE stále valí svojí příjemně těžkou retrokáru, na které se spokojeně vezou všechny podstatné atributy melodického power/thrashe alá stará US škola (MEGADETH, Jogurtova milená METLA spol.). To, co dělá Hypnotickou tvář zaznamenánihodným seskupením, je um napsat píseň podle starých receptů a zahrát ji s velkou radostí a nasazením. Pánové a dáma (si) hrají s neobyčejnou potěchou. Poctivý riff, toť základ. Téměř každá skladba alba, ať je jakkoli přímočará, disponuje velmi příjemnými kytarovými dvojzápřahy, které mísí ostřejší thrashing s melodickými heavy prvky. Oproti předchozímu počinu je vše dotažené k větší dokonalosti. Zvuk je příjemně dřevní (jen zvuk šroťáku ze studia Shaark mi tradičně zní až příliš plechově), produkce dodává materiálu trochu starobylou patinu, kapela hráčsky dozrála a vše zní jaksi přesvědčivěji a přirozeněji. Největším skokem je však zlepšení vokálního projevu Vildy Slintáka, který na „Written By Life“ představoval Achillovu patu seskupení. Jenže, světě val bulvy, on si našel optimální polohu někde na pomezí melodického projevu a křiku a rázem je vzpruhou, nikoli brzdou. Kvičivý hlas možná připomene Davea Mustaina či Peavy Wagnera, ale ačkoli Vilda na ně kvalitativně nedosahuje, má v hlase cosi nezaměnitelného.
K úrovni materiálu v podstatě netřeba dodávat dlouhých analýz... HYPNOTIC FACE umí napsat řízný kus, který zároveň nepostrádá dostatek chytlavosti (vypíchnu s dovolením úvodní sekec „The Pimp“ a závěrečnou vyřvanou hitůvku „Saturday“), umí dodat padnoucí sólový part a v neposlední řadě dokáží desku zaplnit zajímavým a vyrovnaným materiálem, který ani v nejmenší nenudí, byť ani nepřekvapuje. Největší devizou kvartetu je to, že hudba ansámbl očividně moc baví a s experimentováním si hlavu nelámou. Je to poctivé, jde to od srdce a nenudí to. To jsou zřejmě nejdůležitější předpoklady pro kvalitní power thrash. Připočtu-li ještě inteligentní texty, které se převážně úspěšně snaží o reflexi stavu světa vezdejšího, nezbývá než označit vstup HYPNOTIC FACE do „velkého“ hudebního světa za velice uspokojivý. Nečekejte nic převratného, ale “jen a jen“ řemeslo dělané s chutí. Někdy je to tak akorát!
Hodně sympatický staroškolský mix thrashe, power metalu a hevíku, opatřený inteligentními texty, instrumentálně dobře provedený a slušně nazvučený. Ve své třídě exportní produkt se vším všudy a oproti EP "Written By Life" zlepšení po všech stránkách. Hypnotická tvář neblýská na revoluční časy, ale dokáže svou hudbou dobře a upřímně bavit...
8 / 10
Vilda Slinták
- kytara, vokál
Radek BoB Bednář
- kytara, zpěv
Vlaďka Liškutinová
- basa
Vladimír Ebert
- bicí
1. The Pimp
2. From Hell
3. The Devil Within
4. In This War
5. The End Of Sanity
6. Nameless
7. End On Clouds
8. Trash
9. Sea
10. M.L.A.H.L.
11. Saturday
Vydáno: 2004
Vydavatel: Shark Records
Produkce: Petr Nejezchleba
Studio: Shaark, Bzenec (CZE)
výborná deska
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.