OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dámy a pánové, tohle album je pecka. Jako blesk z čistého nebe, fénix z popela povstalý, se nám začíná vzmáhat německá metalová scéna a po tisíceré variaci na téma HELLOWEEN se se konečně začínáme dočkávat kvalitní germánské hudby. Takovou první vlašťovkou byl pro mě přílet kotoučku „Antigone“ od skvělých melo-death grinderů HEAVEN SHALL BURN. Druhý ještě překvapivější flák je pak debutní album DISILLUSION. Debutní album a takhle vynikající. Navíc z Německa! Neuvěřitelné.
Jestli si po přečtení úvodu myslíte, že mám v úmyslu DISILLUSION pořádně vychválit, tak to máte tedy setsakra pravdu. Proč taky ne, když se jedná o tak skvělou desku? A co že ta zázračná kapela vlastně hraje? Všechno. Z metalu všechno. DISILLUSION jsou ztělesněním všeho, čeho metalová scéna dosáhla za posledních deset let. Jsou excelentní hudební superpozicí balancující v nadžánrovém vakuu. Berou si ze všeho trochu a mistrně to míchají v jeden celistvý velmi chutný koktejl. Chcete-li styčníky, vytáhnu z rukávu takové trumfy jako poslední čtyři desky DEATH, poslední (doufám, že zatím poslední – naděje umírá poslední) dvě desky EMPEROR, špetku progmetalových velikánů SYMPHONY X a občasné poloakustické pasáže jako vystřižené z alb PAIN OF SALVATION. Hudba kontaminující kotouček „Back To Times Of Splendor“ je zkrátka multimetal.
Trojice hrdinů si přitom vystačí jen s obvyklými nástroji typu kytary, basy, akustiky a bicích. A samozřejmě nezbytných houslí v úvodu titulní písně „Back to Times of Splendor“, jež ostře podmiňují mé kritérium na kvalitní metalové album. A sem tam nějaké ty klávesoidní vsuvky. Tedy žádné orchestrální srandičky, žádné nabubřelé aranže ani bombastické vstupy. Jen skvěle promyšlené písničky a poctivé drhnutí. Ani hlasové rejstříky nezaostávají, čekají vás všechny možné od brutálního až po krásně klenutý melodický vokál. Možná trochu překvapí, že album obsahuje pouze šest skladeb. Pochyby ale ukonejší fakt, že dvě z nich mají kolem patnácti minut. Kompozice jsou skvěle vystavěné, ale co vám vlastně budu pořád povídat….
…dost keců… Poslechněte si to sami… Kochejte se hudbou, kochejte se překrásným obalem. Kochejte se a plačte, protože „Back To Times Of Splendor“ je jedno z opravdu skvostných dílek letošního roku. Vřele doporučuji.
Skvělé, promyšlené album, vhodné pro příznivce extrémnějších žánrů, stejně jako ctitele avangardních spolků, ba dokonce i progresivně směřovaných partiček. To vše a mnohem víc mohou DISILLUSION nabídnout.
9 / 10
Vurtox
- Kytara,zpěv
Rajk Barthel
- Kytara
Jens Maluschka
- Bicí
1. And the Mirror Cracked
2. Fall
3. Alone I Stand in Fires
4. Back to Times of Splendor
5. A Day by the Lake
6. The Sleep of Restless Hours
Ayam (2022)
The Liberation (2019)
Gloria (2006)
Back to Times of Splendor (2004)
The Porter - pt 1- A Lament (SP) (2002)
Three Neuron Kings (MCD) (2001)
RED (Demo) (1997)
Datum vydání: Pondělí, 5. dubna 2004
Vydavatel: Metalblade
Stopáž: 56:50
Produkce: Alex Krull
Studio: Mastersound
Od počátku jsem nějak nesdílel všeobecné nadšení z téhle kapely. Ani nevím proč, snad z důvodu "maskovaného" zpěvu, který v melodických linkách stěží drží dech a intonaci. Ovšem objektivně nutno uznat, že ta nahrávka je jinak výborná. Snad trochu vypočítavá, možná chladná, ale zpívat tam takový Speed ze SOILWORK, byla by to skutečná řacha. Takhle ta moje nedůvěra maličko zůstává...
Mno, tak tohle je pozitivní překvapení i pro mě. Nenechal jsem se zlákat příjemným vábením pochval, kterých se od velké část redakce tomuto albu dostávalo. První, druhý, třetí poslech a ejhle, ono je to fakt velmi dobré, co dobré, výborné. V porovnání s ostatními toho nového asi moc neřeknu ... Jen jeden postřeh bych ale měl. V hudbě DISILLUSION si asi každý najde to své. Uvedené vlivy takových kapel jako DEATH anebo EMPEROR se mi tedy při nejlepší vůli vypozorovat nepodařilo. Já osobně našel hodně podobných nálad, jakými disponují OPETH anebo KATATONIA. Hlavně závěrečná část předlouhé „The Sleep of Restless Hours“ nikterak nezapře svou inspiraci.
DISILLUSION mě i přes svůj název o iluze nepřipravili, práve naopak!
Jakže? Tohle je jejich debut? Tohle vyzrálé a dechberoucí album? Pak smekám ještě hloub. DISILLUSION se podařilo něco, o čem si většina může nechat pouze snít – vytvořit progresivní a strhující technický metal, který ale zároveň nese spoustu emocí a je otevřený pro posluchače. Dlouhé kompozice prezentují (přesně jak píše Louža) snad všechny myslitelné podoby moderního metalu, které jsou s naprostou samozřejmostí propojeny instrumentálními i kompozičními dovednostmi členů kapely do jedinečně fungujících kompozic. Tihle něměčtí pistolníci mají nabito ostrými – na co zamíří, to trefí. Mě sestřelili dokonale... "Back To Times Of Splendor" je přesný zásah do černého a typické devítkové album. Pro letošní rok zatím naprostý suverén...
Ano, DISILLUSION jsou obrovským překvapením i pro mě. To čím vás zahrnou hned v úvodní skladbě je kompozičně zmáknutá směs dravosti, deathové hrubosti i melodické plynulosti, ostré řvavosti i melancholické akustičnosti. Opravdu povedené. Škoda, že následné skladby lehce pokulhávají za tímto úvodním kusem, ale i tak je celé album kvalitní. Ani zarážející délka některých kompozic není problémem, protože DISILLUSION dokáží do jediné této skladby vložit tolik nápadů, které by někomu jinému vystačily na celé album. Bodově nejdu výše jen proto, abych si schoval možnost něco přidat u dalších doufejme ještě lepších alb těchto nadějných Němců. Potenciál na to mají.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.