OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Již jsem skoro ztratil naději, že by mě na dnešní přesycené speed/power/heavy metalové scéně nějaké nové album dokázalo zaujmout déle, než se dostanu za půlku stopáže. A přeci, světe div se, stalo se tak. Tou světlou výjimkou je mladá finská skupina ALTARIA, která se dala do kupy teprve v roce 2000, kdy se ke dvou zakládajícím členům (Pukkila a Smedjebacka) přidal červenovlasý kytarista Jani Liimatainen (SONATA ARCTICA). Liimatainen je zprvu bral jen jako bokovku, ale později se jim upsal. Oproti předchozímu, ve své domovině značně úspěšnému, albu „Invitation“ na „Divinity“ je změna na postu zpěváka. Mikrofonu se tentokrát ujal veterán Taage Laiho (je asi o patnáct let starší než zbytek kapely, čímž však nechci říci že je starý – abych neurazil některé redakční kolegy) .
Nejlepší na celé věci je, že ALTARIA se pouze veze v již projetých kolejích a čerpá z minulosti jako z bezedné studny. To ovšem (alespoň v mých očích) jejich hudbu neshazuje, neboť jejich inspirace nepřekračuje hranice slušnosti. Chvílemi připomínají své slavnější krajany, nicméně se vyvarovali klasického schématu: rychle předrmolit sloky a refrén napumpovat k prasknutí majestátnými sbory a podbízivými melodiemi. Jejich písně jsou melodické od začátku do konce a dalo by se mluvit o značné podobnosti s AT VANCE. Dalším velmi příjemným prvkem je, že zpěvák Taage se drží svého normálního mužského hlasu (tzn. ani nepiští, ani nezvrací). Nicméně studnice jejich inspirace leží ještě o desetiletí zpět. Ve více jak polovině skladeb uslyšíme pump rock osmdesátých let á la EUROPE. Jsou to takoví „Prisoners In Paradise“ v modernějším kabátě s ostřejšími kytarami a méně vlezlými klávesami.
Jelikož již v jistých žánrech není moc co vylepšovat, dá se přesto vytvořit kvalitní materiál. A tím je v tomto případě podařené metalové album plné chytlavých melodií v typicky skandinávském střihu. „Divinity“ má jiskru a přes všechno v minulém odstavci řečené má vlastní tvář. Z hudby těchto Finů je cítit dostatek energie a sebevědomí a celé album si udržuje značnou úroveň. O kvalitní nazvučení se jim postarali staří známí zvukaři (jako pro většinu finských kapel) ve známém Finnvox. Příznivci žánru by si tento kousek neměli nechat ujít.
V jistých žánrech již není moc co vylepšovat, ale přesto se dá vytvořit kvalitní materiál. A tím je v tomto případě podařené metalové album plné chytlavých melodií v typicky skandinávském střihu.
6,5 / 10
Taage Laiho
- zpěv
Jani Liimatainen
- kytara, klávesy
Marko Pukkila
- basa
Tony Smedjebacka
- bicí
1. Unchain The Rain
2. Will To Live
3. Prophet Of Pestilence
4. Darkened Highlight
5. Discovery
6. Falling Again
7. Divine
8. Haven
9. Try To Remember
10. Stain On The Switchblade
11. Enemy
12. Final Warning
The Fallen Empire (2006)
Divinity (2004)
Invitation (2003)
Feed The Fire (demo) (2002)
Sleeping Visions (demo) (2001)
Vydáno: 2004
Vydavatel: AOR Heaven
Produkce: ALTARIA
Studio: Finnvox
altaria je pre mna taka pohodovka ako hrajuce pozadie pri nejakej cinnosti..
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.