OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„Nekorunovaní králové metalové alternativy“, „budoucnost tvrdé muziky“ ... Takovýmito a podobnými přívlastky jsou DILLINGER ESCAPE PLAN častokráte nazýváni hudebními žurnalisty, kteří, jak známo, zvyknou velmi rádi přehánět a zacházet místy až do bizarností(například označení DILLINGER ESCAPE PLAN heavy metalovou kapelou). Faktem však zůstává, že tato americká pětice s image hodných hošíků z high chool, přišla hlavně na albu „Calculating Infinity“ (1999) s velmi svěžím hudebním materiálem. Neotřelá směs hardcore a grindcore s jasně patrnými jazzovými vlivy podepřena dokonalými instrumentálními výkony, si právem vysloužila uznání. DILLINGER ESCAPE PLAN tak vlastně započali éru nového metalového proudu, který, snad kvůli krkolomnosti použitých hudebních postupů, začali notoričtí škatulkáři nazývat „math metal“.
Kromě nesporně zaslouženého uznání si však kapela upletla (nebo na ní spíš byl mnohými upletený) bič v podobě nejvyšších nároků na její další nahrávky. Nejinak tomu pochopitelně je i v případě dlouho očekávané novinky, pojmenované „Miss Machine“ vycházející přesně uprostřed horkého léta (v Evropě 2. srpna). Za chaotickou koláží na obalu se skrývá jedenáctka energií nacpaných skladeb. Název úvodní – „Panasonic Youth“ dokazuje smysl pro humor a slovní hrátky, kterým pánové disponují, když spojí jméno známé new yorkské kytarovky SONIC YOUTH s názvem proslulého japonského výrobce elektroniky. Ke slyšení jsou hned od začátku staří dobří „dilindžr“ - Našlapaní, zběsilí, zničující a místy až chaotičtí s nepříčetným uřvaným vokálem. V těchto chvílích se nezaujatý posluchač musí podivit, jakým způsobem se tahle nahrávka mohla krátce po svém vydání ocitnout v oficiálním žebříčku Billboard, ve společnosti popových hvězd? DILLINGER ESCAPE PLAN zůstávají i nadále sví – extrémní, nekompromisní a disharmoničtí, ale už v další skladbě „Sunshine The Werewolf“ svůj hudební výraz obohacují o další prvky v podobě akustických meziher doprovázených čistým melodickým zpěvem. V těchto fázích dostávají jejich skladby další, řekněme místy až hitový rozměr. Výborné jsou hlavně výlety do sfér psychedelického rocku a naproti tomu zase čistokrevné noise nájezdy. Díky uvedenému mi tak jejich tvorba v některých momentech přijde oproti minulosti poslechově ještě náročnější. Na druhé straně jsou tady však poměrně přímočaré skladby s jasnou stavbou, jako například třetí, hardcoreově enregická „Highway Robbery“, pátá „Phone Home“ s jasným vlivem NINE INCH NAILS anebo osmička „Setting Fire To Sleeping Giants“, kde jsou dokonce ke slyšení prvky punku a ska smíchané s kvílivým riffováním. Tímto jen DILLINGER ESCAPE PLAN dokazují, že se nebojí žádných experimentů a že svojí tvorbu dokáží otevřít širšímu posluchačskému spektru bez ztráty hudebních hodnot, které vyznávají.
Hudební recept v podání DILLINGER ESCAPE PLAN je v podstatě velmi jednoduchý. Troufám si tvrdit, že svojí muzikou zas nic tak extra nového nevymysleli (což ovšem neznámá, že by nic nového nepřinesli). Prostě si ze svých oblíbených hudebních stylů vzali přesně ty prvky, které se jim náramně hodily do jejich koncepce, tyto umně smíchali a výsledek je již dobře znám. Jak jednoduché, nemyslíte?
Fiasko v podobě špatné desky přeceňované kapely se protentokrát nekoná. Právě naopak! Skupina se s nálepkou talentovaných vizionářů dokázala vypořádat na výbornou a my se můžeme vesele kochat jejím novým hudebním dílem, které za těmi předchozími v ničem nezaostává a posouvá tvorbu této svérázné pětice zase o další kus vpřed.
CD k recenzi poskytli Day After records
Máte rádi rychlou, energickou muziku plnou rytmických zvratů a krkolomných kytarových riffů? Máte rádi dokonalé hudební směsy poskládané z různých, zdánlivě nespojitelných stylů? Máte rádi kreativitu a výborné muzikantské výkony? Pak musíte mít rádi i DILLINGER ESCAPE PLAN.
9 / 10
Greg Puciato
- vokály
Ben Weinman
- kytara
Brian Benoit
- kytara
Liam Wilson
- basa
Chris Pennie
- bicí
1. Panasonic Youth
2. Sunshine The Werewolf
3. Highway Robbery
4. Van Damsel
5. Phone Home
6. We Are The Storm
7. Crutch Field Tongs
8. Setting Fire To Sleeping Giants
9. Baby's First Coffin
10. Unretrofied
[video]
11. The Perfect Design
Dissociation (2016)
On Of Us Is The Killer (2013)
Option Paralysis (2010)
Ire Works (2007)
Plagiarism (EP) (2006)
Miss Machine (2004)
Irony Is A Dead Scene (EP) (2002)
The Dillinger Escape Plan (reedice) (2000)
Calculating Infinity (1999)
Under The Running Board (EP) (1998)
The Dillinger Escape Plan (EP) (1997)
Datum vydání: Úterý, 20. července 2004
Vydavatel: Relapse Records / Day After
Stopáž: 40:00
Produkce: Steve Evetts, Benjamin Weinman & Chris Pennie Studio: West West Side Music
Neoposlouchatelné! Tuto nahrávku hrnu do uší již třetí rok a stále se nedostavuje syndrom oposlouchanosti. V umírněnějších pasážích stále žije duch Mika Pattona, v extrémních se stylotvůrci disharmonické metalové matematiky drží svého nezaměnitelného rukopisu. Krom excelentních instrumentálních výkonů boduje i Greg u mikrofonu, který střídá jednu hlasovou polohu za druhou. Na tomto kotouči nejen, že předvádí extrémní hyterické hrdelní výlevy, ale neuvěřitelně jistě působí i v jemných melodických pasážích. Miss Machine je zářícím klenotem v extrémní hudbě!
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.