THE FOREST FORGETS - Of Wind & Willows
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Skupina vznikla na jaře roku 1993. Po prvních třech demonahrávkách zaznamenala dílčí úspěchy například na Rock Made in Gambrinus (3. místo), New rock generation (finále), ale i účast na našich největších festivalech (Trutnov, Třinec…) stojí za povšimnutí. Kapela má za sebou tedy mnoho zkušeností jak s koncerty, tak s nahráváním. Podívejme se, jak vypadá jejich aktuální produkce.
První zvuky linoucí se z dema vzbudí pochyby, zda jste do mechaniky náhodou nedali omylem CD s hudebním exkurzem do folklóru Indiánů kmene Kurekuredutů. Záhy však do etnointra vpadává nabroušená kytara s bicími a klávesovou plochou v pozadí. Následuje i zpěv, nejdříve ve formě nachraptělé deklamace, později přechází do čisté polohy, která mně osobně v několika záblescích barvou hlasu připomíná Kamila Střihavku. Avšak jsou i chvíle, kdy mi ze zpěvu EXISTENCE nabíhá kopřivka. Přicházejí při sekaném rapáckém frázování, ale k tomu se ještě vrátím. Výsledkem tvůrčího procesu skupiny jsou jak na demu „zde.cz“, tak na singlu „Na křídlech draků“ rock-corové základy, nad nimiž se tyčí nápadité skladby ve vydatné stylové mixáži. Téměř každá písnička na demu startuje nějakým netradičním úvodem. Trojka „Skoky do dlaně II“ například začíná rozhlasovým monologem do kterého na konci opět vyšumí. V tomto kousku naleznete také zajímavý experiment, kdy do rychlých hutných částí EXISTENCE napasovali zpomalovací linku saxofonu. Žánrovými přesahy je aktuální produkce prošpikovaná vcelku hojně, hlavně pak indiánsko-šamanskými a dálněvýchodními motivy a i díky tomu se skupině nedá upřít vlastní tvář a touha jít svoji vlastní cestou, aniž by někoho kopírovala. Troufnu si říci, že je tento jev na dnešní scéně tvrdého crossoveru vzácností. Poslední skladbička „Gayindeh jahrama“ tak trochu vybočuje z celého dema a svoji troškou do mlýna do ní přispěl i Bourama Badji (ex-HYPNOTIX). Celá se nese v podobném šamanském duchu jako intro, tedy etno libůstka místy se zvláštními rapovými vložkami, které jsou buďto myšleny jako parodie nebo se tedy opravdu nepovedly.
V čem se rozhodně neshodnu s většinou dalších recenzentů je zpěv. Ačkoliv v několika místech Ton-X o sobě dává vědět, že v čistých polohách dokáže s hlasem umě zacházet, jakmile spadne do uhekaného sekaného frázování, ježí se mi nelibostí chlupy na krku. Co na druhou stranu rozhodně stojí za vyzvednutí, je velmi povedený zvuk ze studia Hostivař. Jen málokterá domácí demonahrávka se může pochlubit tak čistým a profesionálním zvukem. Možná bych uvítal ještě více experimentů s atypickými nástroji, ale tak, aby celek nepůsobil přeplácaně, čemuž se EXISTENCE v několika chvílích na aktuálním počinu neubránili. Celkově vzato ale jde o originální a nezvykle kořeněný HC, který bych rád někdy slyšel na živo.
Rozhodně zajímavá hudba vyrůstající z HC kořenů, koketující s elektronikou a hlavně pak dálněvýchodními a šamanskými motivy.
7 / 10
Ton-X
- zpěv
Kash-py
- kytara
Tý.el.achnov
- baskytara
Hynee.cz
- samply, klávesy, saxofon, zpěv
Tootcha
- bicí
host:
Bourama Badji
- perkuse, zpěv
1. Jiv z Dorru
2. Arabian Disco!
3. Skoky do dlaně II
4. V přítmí
5. Gayindeh jahrama
6. Na křídlech draků (bonus CD)
Babylon Voodoo (2008)
Na křídlech draků (SP) (2004)
existence.zde.cz (demo) (2003)
''Vítejte!....'' (demo) (1999)
Jim samý jedovatý věci (demo) (1997)
Vydáno: 2003
Vydavatel: Samovydání
Stopáž: 27:06
Produkce: EXISTENCE a Zdeněk Šikýř
Studio: Hostivař
Veľmi dobré, škoda že ešte nevydali regulárny album! Najlepší song je Na krídlach drakú.
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Moje první setkání s tvorbou této rakouské kapely probíhá za asistence emocemi prosycené muziky z různých "post" žánrů. Je tam dostatek nápadů i děje, aby to utáhlo přes hodinu trvající stopáž a zároveň motivovalo k opětovnému poslechu. Fakt supr chlapy!
Tradiční melodický heavy metal, ovšem výborný. Na desce je vše v pořádku, kvalitním zpěvem počínaje a vymazlenou produkcí konče. V rámci žánru mohu jen doporučit, jen tomu chybí nějaká ta vlastní přidaná hodnota.
Zmar nad zmar. GRAVE DIGGER přestali být opravdu zajímaví někdy kolem alba "Ballads Of A Hangman" (2009) a od té doby už si vlastně jen zoufale tahají ze své riffové zastavárny, co jim dříve nepřišlo dost dobré. A tentokráte to tedy rozhodně dobré není.
Parádní švédský old school death, který se vrací v čase do devadesátek a servíruje správně dusivou porci švédské žánrové klasiky zarámovanou do charakteristického chrastivého zvuku. Tohle by mělo chutnat především fanouškům starých DISMEMBER a ENTOMBED.
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!
Na rozdíl od kolegy Manatara si nemyslím, že se tihle Švédové nějak příliš stylově rozvírají. Většinu času je to prostě symfoničtěji pojatý black/death, který neurazí, ale nic zásadního se neděje. Jen ty čisté vokály trochu vybočují.