OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Prvotní dojem, že „Confusion Bay“ dánských RAUNCHY je pouze dalším z mnoha nepřeberných počinů vezoucích se na v poslední době módní vlně neo thrashových, deathových a podobných modifikací, se záhy ukázal jako mylný. Zatímco poslední nemastná neslaná alba IN FLAMES se snaží působit moderně a v překotném chvatu se chtějí oprostit od deathové minulosti hledajíc novou a svěže znějící tvář, které ale cosi podstatného stále chybí, o RAUNCHY lze s absolutním klidem tvrdit opak. Již po nahrání debutu „Velvet Noise“ zaznamenali nejen nečekaný úspěch v dánských rádiích, ale i zájem ze strany producenta Rosse Robinsona (KORN, SLIPKNOT).
Mladí Dánové představují na druhé řadovce mixturu dravých kytarových riffů se znatelným otiskem thrashových postupů, místy lehce „šmrncnutých“ deathovou brutalitou, stejně jako i řádně našlapanou rytmickou sekcí a především kopec chytlavých melodií. V některých momentech lze dokonce vycítit doteky projektu PAIN či až téměř „hypocrisí feeling“ v „Bleeding 2“. Hudebníci sází na osvědčenou a jednoduchou strukturu „sloka – refrén – sloka – nekonečné omílání refrénu“ a ve svém našlapaném pojetí z ní dokáží vytěžit možné maximum, ale neplatí, že jediné, na co se během poslechu těšíte, jsou mimochodem skvěle zpěvné a chytlavé refrény a zbytek mezi tím je více či méně nudná riffová vata (což v poslední době platí pro IN FLAMES). Je vidět, že s kompozicí skladeb si kapela notně vyhrála, a ač je repetitivnost některých částí až téměř popová, nepůsobí vtíravě a po opakovaném poslechu odpudivě. Každou část navíc vyplňuje spousta dílčích melodických vrstev a aranží, a hudebníci tím šikovně předešli šedi a nudě. Vzhledem k množství propletených melodií se budete k jednotlivým skladbám neustále vracet a vychutnávat jejich sílu. Zpěvák si s vokálními linkami pohrává a zatímco jednou naštvaně křičí, dokáže v zápětí přejít v čistý melodický zpěv klenoucí se nad hutnou hradbou ostatních nástrojů. Velmi tradiční, chtělo by se říci, až lehce klišovitý postup, v tomto případě však nenásilně zapracovaný do celkového konceptu. Rytmická sekce šlape jako dobře seřízené hodinky, s ničím se moc nemazlí a běžně okořeňuje skladby pěknou sypačkou či dvojkopákovou palbou. RAUNCHY si také zdařile pohlídali produkci. Riffující kytary jsou spíše zakomponovány do celkového soundu, samostatně příliš nevyčnívají a jsou překryty mnoha dalšími zvukovými vrstvami, čímž vzniká hutná masa (lehce evokující dřívější zvukově hustý přístup STRAPPING YOUNG LAD), která ve správných okamžicích (těch refrénových) sklouzává až k rockově uhlazenosti.
RAUNCHY jsou synonymem pro valící se pozitivní smršť – moderní, energickou, živou a velmi svěží. Nehrají si na tvrďáky, neřeší pseudoemociální a intelektuální problémy. Jednoduše a prostě prezentují veselou, zpěvnou a notně našlapanou hudbu, o níž lze bez jakékoliv nadsázky říct, že trpí hitovými ambicemi, a jejímž jediným úkolem je pobavit. Nic víc, ale také nic míň. Takže pokud potřebujete dobít baterky, zlepšit náladu, či si jen tak zatřepat hlavou a vůbec dodat trochu té chuti do života, jsou Dánové s nepřebernou zásobou energie tou pravou volbou.
Našlapaná energická hudba se spoustou skvělých melodií a hitovými ambicemi, která však nepostrádá patřičnou tvrdost. Jednoduše a prostě – moderní metal.
8 / 10
Jeppe Christensen
- klávesy, zpěv
Jesper Tilsted
- kytary
Kasper Thomsen
- zpěv
Morten Toft Hansen
- bicí
Jesper Kvist
- basa
Lars Christensen
- kytary
1. Join The Scene
2. Get What I See
3. Summer Of Overload
4. Watch Out
5. 9 - 5
6. Show Me Your Real Darkness
7. Confusion Bay
8. The Devil
9. Insane
10. Morning Rise And A Friday Night
11. Bleeding 2
A Discord Electric (2010)
Wasteland Discotheque (2008)
Velvet Noise Extended (znovuvydání) (2007)
Death Pop Romance (2006)
Confusion Bay (2004)
Velvet Noise (2001)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Nuclear Blast
Stopáž: 52:05
Produkce: Jacob Hansen Studios
Studio: Jacob Hansen
Všechna alba této chásky jsou podle mého názoru výborná.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.