OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Vida vida, co nám z druhdy kovaříčků BRAINSTORM vyrostlo za muskulaturní úderníky! Má – li v Německu nějaká kapela pověst srovnatelnou s metalurgickými hvězdami PRIMAL FEAR, pak právě tohle seskupení. Ne snad, že by se nedrželo onoho tak provařeného a oblíbeného konceptu dnešní heavy / power / speed scény – „meleme melem, všechno semelem, snad se z toho neposerem“. Jenže narozdíl od řádně počtené tlupy příštipkářů je spodní prádlo téhle kapely pořád čisté a vonné.
V pořadí třetí počin Metus Mortis jen dotvrzuje pověst solidně zavedené a šlapající skupiny. V dresu Brainstorm si odbyl svojí premiéru hrdelní mistr Andy B. Franck a obstál na výbornou. Nejedná se o dalšího laciného imitátora Ralfa Scheeperse, nýbrž o vyzrálého a talentovaného pěvce s řádně hutným a výše posazeným hlasem, který nepostrádá barvu. Umí i pěkně škrabat a nebojí se nějakého toho kvilu, nicméně kulervoucímu „falzetování“ lysohlavého baziliška z Prvotního strachu se debutant naštěstí nesnaží přiblížit. Výsledkem je velmi příjemný a technicky lahůdkově zmáknutý výkon. Vzhledem k potěšujícímu výkonu zpěváka mi však trochu zůstává utajeno, proč kapela vyladila sbory tak podezřele podobně Scheepersově komandu. Jakoby tam Ralf zpíval... opravdu trochu zbytečná úlitba.
PRIMAL FEAR jsou zjevně u Brainstorm v kursu, ale žádná velká metalová loupěž se nekoná. Dieter Bernert si srovná vroucí kotelnu do latě a dál se jede podle vlastní partitury, která je samozřejmě plná výpůjček a klišé, nicméně strávených a dochucených s poměrně velkým přehledem. Moc mi pod nos nešel zvuk, takový ten typický zahulenec, ale člověk přivykne a nakonec to v dvojkopákových sprintech moc pěkně duní! Kytarové agregáty sice produkují dobře známé navztekané záseky, škyty a škubanice, ale narozdíl od krajanů STORMHAMMER jsem si pořád jistý, čí desku poslouchám. Brainstorm mají vlastní rukopis, umí vsadit na přímočarost a efekt, na druhou stranu si rádi se skladbou pohrají. Hodně se jim vyplácí začlenění kláves, které je sice spartánské, zato mistrovsky pojaté. Orchestrální výkřiky a decetní klapkové podkresy vlévají na Metus Mortis čerstvou mízu a činí i pomalejší a středotempové riffárny vskutku lahůdkovými počiny. Ba i příznivci speedem prodchnutých úprků se dočkají, pánové umí zpustit hezky zhurta a protáhnout prsty i nohy v ďábelském tempu... Jaksi ale v tom těžkotonážním brajglu postrádám skutečný refrénový plnokrevník, něco, co by si člověk notoval, když mu adrenalin stříká z uší. Hulákání sborů je sice pěkné, ale má lehce cyklické sklony...
Pointa tohoto blábolu – kdo slyší na novou vlnu německého heavy metalu, nechť se postaví do haptáku a rukuje do pole. Brainstorm přinášejí desku kvalitativně srovnatelnou s metalurgickým festivalem těch nejlepších reprezentantů žánru. Fanatičtí odpůrci samozřejmě již opodál sbírají úlomky žuly a křemene, takže já se radši vytrácím z dění...
Pointa tohoto blábolu – kdo slyší na novou vlnu německého heavy metalu, nechť se postaví do haptáku a rukuje do pole. Brainstorm přinášejí desku kvalitativně srovnatelnou s metalurgickým festivalem těch nejlepších reprezentantů žánru. Fanatičtí odpůrci samozřejmě již opodál sbírají úlomky žuly a křemene, takže já se radši vytrácím z dění...
8 / 10
Andy B. Franck
- zpěv
Torsten Ihlenfeld
- kytara, sbor
Milan Loncaric
- kytara, sbor
Andreas Mailänder
- basa
Dieter Berbert
- bicí
1. Metus Mortis
2. Blind Suffering
3. Shadowland
4. Checkmate In Red
5. Hollow Hideaway
6. Weakness Sows Its Seed
7. Into The Never
8. Under Lights
9. Cycles
10. Behind
11. Meet Me In The Dark
12. Strength of Will
Memorial Roots (2009)
Downburst (2008)
Honey From The B’s (DVD) (2007)
Liquid Monster (2005)
Soul Temptation (2003)
Metus Mortis (2001)
Ambiquity (2000)
Unholy (1998)
Hungry (1997)
Promo 96 (demo) (1996)
The 5th Season (demo) (1995)
Heart of Fate (demo) (1993)
Hand of Doom (demo) (1990)
Vydáno: 2001
Vydavatel: Metal Blade
Stopáž: 50:11
Produkce: Achim Köhler + BRAINSTORM
Studio: Storm-your-Brain + Gate + House Of Music
nejlepší
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.