OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Přestože nejsou ORPHANAGE na scéně žádnými nováčky, nepatří ani zdaleka mezi ty, jež chrlí rok co rok novou desku. Po čtyřleté odmlce pokračují navrátivší se Holanďané víceméně tam, kde skončil předchozí počin „Inside“. Již na počátku hudební dráhy si vytvořili vlastní poměrně osobitý hudební projev nenásilně a přirozeně syntetizující rozvláčnou atmosferičnost a současně dravou technickou propracovanost (jež je nejmarkantnější právě na „Driven“), a to jak na úrovni kompoziční, tak i v rovině instrumentální zdatnosti. I na aktuální nahrávce se Holanďané prezentují nezaměnitelným a snadno rozpoznatelným rukopisem, který nijak výrazně nepoznamenal ani odchod několika dlouhodobých členů včetně jednoho z hlavních mozků – Lexe Vogelaara, jenž i nadále působí tak trochu jako „šedá eminence“ a autorsky přispěl poslední skladbou „Ender’s Game“.
ORPHANAGE se nesnaží v rámci jimi vytyčeného stylu nijak výrazně experimentovat, spíše se ho pevně drží jako švec svého kopyta a nutnou podotknout, že i nadále jim to v zajetých kolejích sluší nejlépe. Naproti tomu jim nic ale nebrání v tom, aby charakteristické znaky i nadále rozvíjeli a zkvalitňovali, což činí v hojné míře. V čem se „Driven“ dost zásadně liší od minulých alb, je produkce a především technicko-instrumentální stránka věci. Tvrdá, hutná a přitom krásně čitelná a křišťálově průzračná jak vodní hladina. To, s čím ORPAHANAGE již od počátků pouze zlehka koketovali, tentokrát patřičně dotáhli a kytary jsou bez debaty nástrojem hrajícím prim. Vedle zatěžkané lyrické rozmáchlosti se mnohem více zaměřili na technickou dotaženost s propracovanou rytmickou strukturou. Komplexní přístup je kapele velmi blízký a podobně jako MESHUGGAH, ovšem v podstatně menší míře, si libují ve vynalézavých a pouze zdánlivě nesourodých rytmických celcích a kompozičních vrstvách, sekaných eskapádách a polyrytmických riffech. Za předestíraný výkon by se nemusela stydět kterákoliv nabroušená thrashová parta. V tomto smyslu bych rozhodně vypíchl „Addiction“ se zběsilou úvodní sekačkou, zatěžkanou „Cold“, kde kytary nahradila baskytara s řádnou porcí distorze či thrashující „Dead Ground“ s pěkným drum ‘n‘ bassovým outrem. Albu i nadále vévodí Georgův démonický vokál (který nechává mimo jiné i rozeznít v deathově zaměřených PLEURISY) střídající se s Rosan. ORPHANAGE jsou jednou z mála kapel, u nichž má tento model své opodstatnění a zlehka s ním pracují jako s jedním ze stěžejních prostředků dramatické výstavby skladby a střídání jemných melodických pasáží s Rosan v čele a temných pochmurných celků se „zlým“ vokálem má přirozeně nosnou sílu. Nechybí ani typické sbory lehce evokující gregoriánský chorál („Truth Or Lies“) a spousta příjemně melancholických celků.
Podtrženo a sečteno: ORPAHANAGE plně využili delší odmlky a vytvořili po všech stránkách precizně vypilované album, v rámci něhož prozatím dotáhli svůj styl k pomyslnému maximu. Bez jakéhokoliv otálení jeden z vrcholů letošního roku. Nechte si chutnat.
ORPHANAGE si i nadále drží vysokou laťku kvality. Po všech stránkách precizně zvládnutá nahrávka, na níž prozatím dotáhli charakteristické elementy své tvorby k pomyslnému vrcholu. Povinnost jak pro milovníky zádumčivé a náladotvorné, tak i technicky sofistikované hudby.
8,5 / 10
George Oosthoek
- vokály
Rosan Van der Aa
- vokály
Remko Van der Spek
- basa
Sureel
- bicí
Lasse Dellbrügge
- klávesy
Guus Eikens
- kytara
1. The Sign
2. Black Magic Mirror
3. Cold
4. Prophecies Of Fame
5. Dead Ground
6. My Master´s Master
7. Black Gate
8. In Slavery
9. Truth Or Lies
10. Driven
11. Infinity
12. Addiction
13. Beyond The Fall
14. Ender´s Game
Driven (2004)
Inside (2000)
At The Mountain Of Madness (EP) (1997)
By Time Alone (1996)
Oblivion (1995)
Druid (demo) (1994)
Morph (demo) (1993)
Datum vydání: Úterý, 13. dubna 2004
Vydavatel: Nuclear Blast
Stopáž: 66:56
ORPHANAGE jsou zajímavý samorost. Jako by vyrůstal z kořenů daných starými CREMATORY, na než jsou roubovány časté čerstvější výhonky z rodu NIGHTWISHovských. Na kytarách je leckdy cítit jak ve zvuku tak na místy pečlivě rozsekaných fragmentech něco z ATROX či MESHUGGAH, možná bych v této kategorii snesl ještě rozšíření a prohloubení o nějaké ty rytmické zajímavosti. Přes to vše působí „Driven“ jako komplexní, organický a souvislý celek, ve kterém se dokonale snoubí metalová agresivita s něhou prezentovaná hlavně oběma hlavními vokály. Po stránce kompozic jde o vyspělé dílo, které se může pochlubit i celkem slušným talentem najít hezkou melodii.
Výborná deska, výborná kapela. TIHLE tulipáni se za svou kariéru stydět nemusí.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.