OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Moravští HYSTERIA jsou jedním z mnoha a mnoha tuzemských spolků, kteří bojují svůj malý velký souboj s tradičním českým bigbítem. Ke cti jim je ale nutno přiznat, že (na rozdíl od mnoha a mnoha dalších) tuhle bitvu alespoň na „Ztracené tváři“ vyhrávají, a tak by pro posluchače, holdujícímu dostatečně metalovému a zároveň melodickému soundu, mohli znamenat celkem příjemný poslech či zážitek.
Pravda, o podobné charakteristice jsme si mohli (a podle všeho ještě budeme moci) přečíst mockrát, ale přece jen nesmíme zapomenout na to, že většinou lze v takovém případě objevit i určitý, byť sebemenší, kus originality. HYSTERIA se jím samozřejmě mohou pochlubit také, třebaže rozhodně ne v tom, jak skládají, znějí a vůbec působí celkově. Tady už jsou totiž karty pradávno rozdané a sotva záleží na tom, že si je HYSTERIA ještě jednou zamíchala. Tu špetku vlastního já bych hledal spíše v celkem pěkně znějících textech, s onou zvláštní příchutí nerozluštitelnosti, v pestrých zpěvových linkách, odpoutaných od hudebního podkladu (a zvýrazněných dobře vybaveným zpěvákovým vokálem) a samozřejmě v solidním muzikantském výkonu, který nemusí být vždy samozřejmostí, ba naopak většinou s sebou takový neumětelský scénář přináší katastrofu ve všech možných směrech hodnocení. Pochopitelně, není to vlastně mnoho, ale přece jen, pokud budeme chtít být féroví, musíme nejen oddělit zrno od plev, ale rozlišit i všechno to ostatní, co by se v takové obilno – travnaté míchanici mohlo nacházet. Jako v případě hochů z HYSTERIE, stojících někde ve stínu zlatého středu, pročež je zkrátka nemůžeme ani pohnat k nebeským výšinám, ale ani hodit na hnůj. Víc asi netřeba dodávat, protože (jak vidno) zboží podobné tomu ze „Ztracené tváře“ se prodává samo, pohříchu však ne proto, že by šlo na dračku, ale prostě proto, že po prvním poslechu je naprosto jasné, o co tady jde. Možná i z toho důvodu si kapela k výtvarné práci na logu objednala Ivana Křemečka, nemýlím-li se autora kreslených fórků z proslulých „Trnek Brnek“, ale nějakou symboliku bych v tom spíše nehledal. Nebo že by přece jen ano?
„Ztracená tvář“ domácích HYSTERIA je klasickou vstupenkou do českomoravských luhů a hájů, na jejímž základě by si takový maorský domorodec mohl utvořit celkem slušný obrázek o tom, jak to my našinci povětšinou máme s tou muzikou. Ne sice nejreprezentativnější, pravda, ale přece jen dost dobrou na to, aby se ten chudák protinožec rovnou neotočil na patě a nezmizel jako pára nad hrncem.
5,5 / 10
Ondra Kozumplík
- kytara
Martin Plaček
- klávesy
Míra „Don“ Čevela
- baskytara
Richard Mastil
- zpěv
Petr Procházka
- kytara
Jenda Botek
- bicí
1. Ruská ruleta
2. Černý diadém
3. Svatozář
4. Hysteria
5. Ztracená tvář
6. Duševní nora
7. Díky vám
8. Libuna z Rudic
Zeptal jsem se Krista (2010)
Prodavač stínů (2007)
Ztracená tvář (2004)
Poslední večeře páně (EP) (2002)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.