OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„S pomocí násilí můžeš zabít lháře, ale nemůžeš zničit lež, natož nastolit pravdu.“
Tak tato a další slova, jenž pronesl známý černošský kazatel Martin Luther King Jr. zdobí booklet debutní desky švýcarských death metalistů CROPMENT. Tato pětice, která se zformovala někdy v roce 1999, bude našim fanouškům známá hlavně díky svému vystoupení na festivalu Obscene Extreme 2003. O několik měsíců nato se CROPMENT uzavírají do studia, aby v březnu tohoto roku dali ve známost, že je na světě jejich debutové album.
Povedený obal by prvním pohledem mohl svádět k dojmu, že v drážkách CD se ukrývá další „flesh and blood“ gore zběsilost, ale naštěstí tomu tak není. Krátké akustické intro toho zatím moc nenapoví, ovšem hned v zápětí, ve skladbě „Bloody Innocence“, CROPMENT naplno roztáčejí svou vlastní spirálu hudební brutality. Hudební brutality spočívající v klasické nekompromisní death metalové škole nefalšovaného evropského střihu. Ostré kytarové riffy a melodické vyhrávky, rychlé sypačky prostřídávající střední tempa a pomalejší pasáže, sem tam nějaké to sólo a pochopitelně brutální growling doplněn ječákem. Toť typické atributy této muziky, o kterých cokoliv psát je jen dalším nošením dříví do lesa.
To jsem si to ale zjednodušil, co? Dobře, tak teď pojďme rozebrat klady a zápory této nahrávky. Začnu tedy nejdřív u těch záporů:
Nehledě na to, že tohle všechno už tady bylo, je k podobnému druhu muziky (ačkoliv se to asi mnohým nebude zdát) potřeba určitých hráčských zručností. Což o to, solidní kytarová práce by tady byla a z nahrávky je jasně poznat, že v tomto ohledu se CROPMENT budou ještě zlepšovat, byť některé riffy jsou už dost ohrané a tudíž i nenápadité. Dvě kytary + basa, to už je v šikovných rukou docela slušná palebná síla a byla by škoda toho náležitě nevyužít. Zároveň by to však chtělo rychlejšího a přesnějšího bubeníka. Hlavně v sypačkách to Claudio prostě nestíhá. Nevím, čím je to způsobeno, ale tento nedostatek bicích je nejpatrnější hlavně v prvních skladbách, později už je to přeci jen lepší. Pochopitelně dalším nedostatkem se jeví fakt, že si CROPMENT lehce spletete s tunami dalších podobných kapel. Trošku vlastní tváře by taktéž neškodilo.
Tak a teď ty plusy:
V podstatě byly uvedeny v předešlém odstavci. Jak již bylo řečeno – záblesky kvalitní kytarové práce dávají vytušit, že se příště můžeme od této bandy dočkat mnohem kvalitnějšího materiálu. Přestože je „Spiral of Violence“ veskrze klišovitou death metalovou deskou, na konci této spirály vidím malé nenápadné světélko dávající naději, že se tato švýcarská pětice v budoucnu pokusí vymanit ze zaběhaných stylových kolejí a jak již bylo řečeno, přidá výraznou dávku své vlastní osobitosti. Pochvalu zasluhují texty, které jsou takříkajíc o něčem. Nejsou to sice žádné básnické perly, nezřídka se jedná i poměrně naivní a klišovitá témata (klonování, náboženství, jaderné zbraně ...), ale i snaha věnovat se něčemu užitečnějšímu, než je odpolední směna na pitevně, se cení. Tak například druhá skladba „Bloody Innocence“ pojednává o švýcarském alibismu spočívajícím v politické neutralitě a zavíráním očí před nacistickými zvěrstvy během druhé světové války. „Spiral of Violence“ je, jak už název napovídá, u všudypřítomném násilí dnešní doby, které plodí jen další a další násilí...
Ach ty závěry. Vše podstatné již bylo řečeno. Mám-li to tedy nějak shrnout – CROPMENT na svém debutu přinášejí klišovitou death metalovou nahrávku s několika dětskými chybami, přesto si však myslím, že mají právo dostat šanci. Pokud se dopracují k dalšímu albu, tak se pozná, jestli ta šance byla oprávněná.
Fotografie: www.obscene.cz
Nekomplikovaný brutální death metal evropského střihu přinášejí na svém debutu švýcarští CROPMENT. Značně nedospělá nahrávka však dává tušit, že nás v případě této kapely čekají lepší zítřky.
5,5 / 10
René Barthoulot
- vokály
Patrik Wawrzyniak
- basa
Adrian Vogel
- kytara
Stephan Fehr
- kytara
Claudio Furrer
- bicí
1. Stream of Justice
2. Bloody Innocence
3. Day By Day
4. Ethic Genetic
5. Cold As Blood
6. Atheistic Thoughts
7. Spiral of Violence
8. Hypnotic Mass Suggestion
9. The Age of Terrorism
10. Nuclear Holocaust
11. Fear of Death (Live)
Spiral of Violence (2004)
Cockclocked Humanity (7“ split s VAGINAL INCEST) (2003)
Braindrain Timeslavery (mini CD) (2002)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Fastbeast Entertainment
Stopáž: 46:43
Produkce: Sergé Spiga & CROPMENT
Studio: Crackords Studio, Gamsen (SWI)
Souhlasim
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.