PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Výpovědi z opuštěného sanatoria, kde zdi absorbovaly příliš velkou dávku šílenství a sotva pod jeho tíhou udrží stropy. Příliš mnoho utrpení, návalů bezbřehého, ale prázdného štěstí, pustých labyrintů melancholie, mlžných cest na věčné pouti v hledání sama sebe. Budova psychiatrické léčebny jako by se stranila ostatních domů, na konci města, aby byla co nejméně na očích. Jako by ji lidé ani nechtěli vidět. Všechny opovážlivce, co chtějí ochutnat atmosféru této zvláštní stavby, varuje oprýskaná cedule „Vstup na vlastní nebezpečí“, visící u kdysi jistě honosných obrovských vrat s ozdobnou mříží vedoucích do zpustlé zahrady. Ani děti si tu nikdy nehrály, byť zchátralá budova s tak rozlehlou zahradou přímo vybízí k dětským dobrodružstvím. Proč se lidé tohoto místa bojí? Ve své době to musela být famózní stavba. Ale teď? Je to již dlouho, co poslední chovanec opustil ústav. Rozhodl jsem se prozkoumat tu stavbu.
Procházím zarostlou zahradou přímo k hlavnímu vchodu. Otevírám vrata, jde to ztuha, ale jde to. Jakmile vstoupím do haly, dýchne na mě duch Mika Pattona - posledního ředitele sanatoria. Dole ve městě kolují historky o tom, jak se tento muž ve zdejších zdech sám zbláznil, když prováděl na nesvéprávných klientech bizardní pokusy. V přijímací hale stále visí jeho obraz. Zvláštní, téměř klukovský obličej, uhrančivé oči, pečlivě dozadu ulízané tmavé vlasy, řídký knírek a bradka. Ale ty oči. Jako by mě stále sledovaly. Jako by říkaly: „Pojď, provedu tě místem, kam jsi nikdy nevstoupil. Kam bys nikdy v životě neměl odvahu vstoupit. Daleko za hranici života, okolo statisíců klinických smrtí i klinických životů přijdeme až k samotnému srdci Boha.“
Nahoře v patře si závan větru pohrává se zažloutlou záclonou a vytahuje ji ze zamřížovaného okna a právě tam je chodba plná cel pro šílence. Míjím první z nich a majestátní chór, který mě zaplavil uši dole v hale mizí. V zádech cítím chlad, jako by mi někdo mrazivými prsty masíroval zátylek. Zvláštní, jak sugestivní to místo je. Při pohledu do prázdného pokoje se zpuchřelými stěnami slyším woodoo rej bubínků, přidávají se skřeky člověka, který zde trávil měsíce v opojné nirváně. U druhé cely mi uši zalehnou hukotem. Zvony. Posedlost smrtí. Za nimi skrývá se duše dekadentního pianisty, jemuž amputační pilka znemožnila navždy hrát obouruč. Prkna pod mou šouravou chůzí nepříjemně skřípou. V dalším portále nacházím ohmatanou klávesnici. Ten člověk, co na ni sahal, rezignoval před světem techniky. Jeho mozek odmítal žít v našem století. Stvořil si vlastní kyberprostor, do něhož pustil jen sám sebe. Od doby, kdy navštívil v kině „Trávníkáře“, nemyslel na nic jiného. A ta myšlenka ho pohltila. Do mysli se mi vtírá podivný cinkot. Na zemi přede mnou leží v prachu triangl. Člověk, co na něj hrál, trpěl při každém doteku. Ale chtěl hrát. To spojení sebezraňujících zvuků a životního naplnění… Bylo to lepší než život. Než smrt. Než všechno. Při hraní lapal po dechu. Dusil se. Ale hrál dál. Nebylo nic horšího než pustit triangl. Triangl!
Probíhám zbytek chodby, kterou lemují z jedné strany okna ven do zahrady a z druhé vchody do životů šílenství. Ale ten hvizdot mě dohání. Nemohu mu uniknout! V hlavě mi píská. Tóny se mění. Jako by mi v mozku pulzovalo digeridoo. Metalový otřes. Nadýchnu se - ano, jde to. Kde to jsem? Zakouřený bluesový klub? Proč ti lidé kolem mě nežijí? Kdo zhasnul světlo? A kdo to tu křičí? Bojím se! V náruči mě drží krvavá nestvůra v králičí masce. Odnáší mě za zrcadlo. Jasně slyším její kroky čvachtající na kamenné podlaze. Ukládá mě ke spánku na rudé poušti, kde mě vítr rychle přikrývá pískem. Pohřben zaživa? Je to konec? Někdo mě vykopává z nitra země a burácení větru střídá rozhlasový hymnus. Kde to jsem? Budoucnost? Minulost? Rajská zahrada? Prázdninové sídlo Satana? Čeho se mám chytit? Konejší mě myšlenka, že je to možná Smrť, kdo mi zpívá ukolébavku. Kolem mě protékají potůčky krve. Někdo tu dýchá. Hlasitě. V rytmu kytarových riffů. Konečně!!! Vysvobození ze zajetí pro mne kráčí. Vítám ho s otevřenou náručí. Hluchota. Strach. Smích. Kanoucí slina. Šílenství je tady!
Atmosférický hororový jednopísničkový soundtrack s goticko noisově ambietním nádechem, který ordinuje akademik balancující na hraně hudební geniality a totálního šílenství Dr. M. Patton. Ti, co rádi navštěvují bizardní zvukové a hudební dimenze, kam prosakuje krystalicky čisté šílenství, schizofrenie a paranoia, si jistě přijdou na své. Ostatním vstup zakázán.
8 / 10
Mike Patton
- Vocals, etc.
Buzz "King Buzzo" "El Hombre" Osborne
- Guitar, etc.
Dave Lombardo
- Percussion
Trevor Dunn
- Bass
1. Delìrium Cordìa
The Director’s Cut Live: A New Year’s Revolution (2011)
Suspended Animation (2005)
Delìrium Cordìa (2004)
The Director's Cut (2001)
Fantômas (1999)
Ďalšia ukážka hudobnej tvorby pre mňa nepochopiteľne adorovaného Mika Pattona. Ja osobne nemám žiaden problém hororovo-chirurgickú fošňu "Delirium Cordia" počúvať, vďaka soundtrackovým plochám väčšina dosky plynie bez veľkých vzruchov, o ktoré sa starajú občasné noisové intermezzá a zlomy. Pattonov rukopis je rozpoznateľný hlavne v melodickejších pasážach, takže tu či tam zaznie trocha Mr. Bunglu... skrátka Fantômas je presne taký, ako sa dalo čakať.
Rozhodne by som šetril rečami o neuchopiteľnosti, nepochopiteľnosti, avantgardnosti či genialite tohoto diela. V porovnaní so štúdiovou časťou "Ummagummy" od PINK FLOYD -- z roku 1969 -- je to stále slabý čajíček.
O albumoch podobných tomuto sa dajú písať siahodlhé slohové práce plné emócií a zvláštnych pocitov. O hudbe ako takej však ťažko vypotiť niečo konkrétneho. Niet totiž o čom. Jazzmani majú svoj improvizovaný jazz, rockeri zasa úlety typu Fantomas. V oboch prípadoch pochybujem, že tie hlúposti niekto aj skutočne počúva. Zaujímalo by ma, či by sa o toto zúfalstvo niekto aspoň obtrel, keby pod ním neboli podpísaní Patton s Lombardom.
Šílenství, ano absolutní šílenství zabalené do pseudohudebního pozlátka, které se však neleskne, neboť je pokydáno zčernalou depkařskou vazelinou. Hororové ovzduší chycené do propasti zvukového záznamu, kde prázdná praskající místa vypovídají o obsahu stejně hodně i málo jako všechny tóny tohoto alba. Nevím co říci, nevím jak hodnotit, nevím. Hoďte na mě síť.
-bez slovního hodnocení-
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.