OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
S hudebními DVD se v posledních letech doslova roztrhnul pytel a díky neustále levnější technologii pro jeho pořizování se ani není čemu divit. Hudební vydavatelství do nás perou jeden disk za druhým nezřídka od kapel, které mají na kontě sotva jedno, dvě alba. Za vším je zcela zřejmá snaha vytřískat z popularity daného interpreta co nejvíce peněz. Na druhou stranu jsou tady umělci, kteří disponují dostatečně trvalou hudební kvalitou, jejíž obrazové zvěčnění na stříbrný koutouček je zcela zasloužené.
Do této kategorie můžeme směle zařadit i švédské hudební hračičky THE FLOWER KINGS. Parta vynikajících hudebníků sdružena kolem Roine Stolta a od nedávna i se stálou přítomností Daniela Gildenlöva (PAIN OF SALVATION) má na svém kontě již 9 alb a bezpočet koncertních představení po celém světě, včetně předloňské slovenské zastávky. Vzhledem k bohaté hudební studnici švédských se dá očekávat i neméně bohaté DVD menu. A taky, že ano. V Inside Out se skutečně vytáhli a fanouškům „květinkových králů“ nabídli snad tříhodinový dvojdiskový požitek plný kvalitního hudebního doprovodu okořeněný několika minidokumenty ze světového turné. Pro tyto účely kapela v únoru 2003 odehrála za asistence kamer představení v malém klubíku ve švédské Uppsale.
Samotné, více než dvouhodinové vystoupení se opírá hlavně o materiál z dvojalba „Unfold The Future“ (2002), které kapelu představuje ve velmi příznivém kompozičním rozpoložení. Jednotlivé skladby disponují gigantickou, mnohokráte více než dvacetiminutovou stopáží. Mnozí by si na takovéto časové ploše bez problému vystačily se všemi nápady, nikoliv však THE FLOWER KINGS. Je až udivující, kolik hudebních překvapení jejich tvorba dokáže posluchači připravit. Člověk má nejednou pocit, že jim je i těch 25 minut málo na to, aby dokázali v jedné písni sdělit vše, co sdělit chtějí. Poměrně nesnadnou záležitostí je pak snaha nezainteresovanému posluchači nějakým způsobem popsat hudbu této kapely. Asi bych si v tomto případě vystačil s poměrně alibistickým tvrzením - „taková pěkná kombinace několika hudebních proudů“. Ono to tak de-facto i je, přičemž tím hlavním hudebním proudem, kolem kterého se vše točí je inspirace art rockovou zasněností 70-tých let. Odkazy na veličiny žánru jsou zřejmé, ale nařknout THE FLOWER KINGS z plagiátorství bych si rozhodně netroufnul. Jejich zvuk je totiž zcela moderní, nepostrádající i vlivy jiných směrů, jako jsou například progresivní rock, jazzem načichlé vyhrávky anebo několik místy až popových popěvků. Zdánlivě neslučitelné je však v podání těchto muzikantů opravdu lahůdkovou a i pro „běžného“ posluchače bez problému stravitelnou záležitostí, s výjimkou závěru druhého disku, kde jsou ke slyšení značně experimentální záležitosti z druhé poloviny „Unfold The Future“. Nezřídka se stane, že vám tohle muzicírování připadá jako volná improvizace. To vše ale jen do doby, než si uvědomíte, že kapela jen zcela přesně přehrává materiál zachycený na její albech.
Aby si krom sluchu přišel na své i zrak (vždyť od toho DVD je, že ano?), je nasnímání koncertu prováděno dostatečným počtem kamer, díky kterému si vychutnáme práci všech hudebníků. Vše pečlivě a dokonale sestříháno, a tak je i vizuální zážitek téměř dokonalý. Takřka studiové prostředí malého klubu hudbě THE FLOWER KINGS náramně svědčí. Nevkusné odění hudebníků do blyštivých oblečků jakoby ve stylu Ein Kiessel Buntes jen dokumentuje jejich nadhled nad vlastní tvorbou, neboť i ta samotná tak trochu balancuje na hraně kýče.
Přiložené dokumenty, sloužící jako předěly mezi předlouhými kompozicemi jsou víceméně „home video“ záběry pořízené kapelou samotnou během její toulek světem. Takže se krátce podíváme za velkou louži - do Států, trošku po Evropě a nechybí ani exkurs do Jižní Ameriky, konkrétně prosluněného Ria De Janeira. Fajnšmekrům pak lze doporučit studiový report pořízený během nahrávání „Unfold The Future“ v roce 2002.
Tak jsem měl po delší době opět čest s opravdu velmi dobře provedeným DVD, jehož primárním cílem není tahání peněz z kapes fanoušků, nýbrž nabídnout jim za jejich finance i odpovídající kvalitu. To se v tomto případě do puntíku podařilo. Jen houšť!
Hudební lahůdka plná výtečného muzicírování a to ve velmi štědrém množství. Koupě tohoto dvojdisku je velmi správné rozhodnutí!
8,5 / 10
Roine Stolt
- kytara a vokály
Tomas Bodin
- klávesy
Hans Fröberg
- kytara a vokály
Daniel Gildenlow
- kytara, vokály, klávesy a perkuse
Hasse Bruniusson
- perkuse a vokály
Jonas Reingold
- baskytara
Zoltan Csörsz
- bicí
1. DISK 1:
2. The Truth Will Set You Free
3. On Tour In USA
4. Garden of Dreams Part one
5. On Tour In Europe
6. Garden of Dreams Part two
7. Setting Up For The DVD
8. DISK 2:
9. Humanizzimo
10. Oddballs of Rehearsing
11. Circus Brimstone
12. In Recording Studio June 2002
13. Silent Inferno
14. On Tour In South America 2000
15. Stardust We Are
Look At You Now (2023)
By Royal Decree (2022)
Islands (2020)
Waiting For Miracles (2019)
Desolation Rose (2013)
Banks Of Eden (2012)
Tour Kaputt (2011)
The Sum Of No Evil (2007)
Paradox Hotel (2006)
Adam & Eve (2004)
Meet The Flower Kings (DVD) (2003)
Unfold The Future (2002)
The Rainmaker (2001)
Space Revolver (2000)
A Live On Planet Earth (2000)
Flower Power (1999)
Stardust We Are (1997)
Retropolis (1996)
Back In The World of Adventures (1995)
Vydáno: 2003
Vydavatel: Inside Out Music
Stopáž: cca 180
Produkce: Roine Stolt
Pekne dvd ktore som kupil na koncerte v Nitre. Skoda len ze je vo formate 2.0 stereo. Je to tazka hudba no ked sa do toho dostanete-stoji to za to!
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.