OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Do třetice všeho dobrého. Po DISMEMBER a GRAVE vydává své nové album i třetí velká ikona švédského death metalu - stockholmští UNLEASHED. Pod znamením Thorova kladiva znovu povstali před dvěma lety, aby po dlouhé tvůrčí pauze nahlásili svůj návrat prostřednictvím záznamu „Hell´s Unleashed“. Oproti očekávání, a tento názor nesdílím zdaleka jen já, přinesla comebacková nahrávka sice potěšující, ale přeci jen překvapivě rutinní práci, která především po stránce vitality a živelnosti velmi ztrácela na standard nastolený legendárním debutem „Where No Life Dwells“ (1991).
“To death metal - the most noble form of art... we have eternally sworn allegiance”
Pakliže jsem se v případě „Where Ironcrosses Grow“ rozplýval nad totální stylovou věrností DISMEMBER, u „Sworn Allegiance“ musím jít ještě o trochu dále. Ze všech třech zmíněných kapel jsou totiž právě UNLEASHED ti nejvíce nepoučitelní a ti nejvíce zatvrzelí. Kärkiho družina od „Massive Killing Capacity“ (1995) pomalu přitvrzuje, GRAVE se snaží jít s dobou alespoň po stránce zvukové, ale co UNLEASHED? Ti jsou pořád stejní, je jim srdečně jedno, že z památného úsvitu devadesátých let zbyl už jen soumrak a pořád drhnou ten svůj chrastivý až na kost ohlodaný primární death metal ze staré školy (záměrně se vyhýbám často užívanému výrazu death´n´roll, neboť jsem si k tomuto pojmu vybudoval jistou averzi). Pravda, „Sworn Allegiance“ není až tak neúměrně minimalistické album jako bylo svého času „Warrior“ (1997), ale i tak představuje to nejvíce tradiční pojetí smrtícího kovu, které může dnešní švédská scéna nabídnout. Inu, staré známé provařené pořekadlo „v jednoduchosti je síla“ prostě platí a hlavně spolehlivě účinkuje i tentokrát. Žádná snaha o boření stylových konvencí ale naopak maximální konzervatizmus, nulový vývoj ale zato 100% věrnosti archaismu, nekompromisní kopanec do odulých tváří těch, kteří se hloupě pitvoří nad vším, co není v jejich očích dostatečně progresivní a novátorské.
Noví UNLEASHED jsou sice o poznání přesvědčivější než na comebackovém albu, mají i nadupanější zvuk, ale problémy s jistou nevyrovnaností kompozic bohužel přetrvávají i nadále. Rozhodně by nebylo od věci poměrně dlouhý záznam atakující tři čtvrtě hodinovou hranici mírně ořezat, a tak dvě až tři vycpávkové skladby zcela vypustit. Album díky přílišnému natahování ztrácí na dynamice, působí mírně repetivním dojmem a v závěru už evidentně mele z posledních kreativních sil. I tak čtrnáctka skladeb přináší přesně to, co mechem obrostlí příznivci očekávají, je to klasika, na kterou mají UNLEASHED patent již dlouhých 15 let. Lyrické litanie opět glorifikují pohanství, jsou plné vikingských legend, zaznamenány na pár řádcích a v té nejjednodušší možné formě. Všechno je u zasloužilých švédských harcovníků stručné a výstižné, jsou slabikářem extrému, death metalem z doby kamenné.
Pakliže si občas přečtete některý z mých výplodů, dobře víte, že předešlé řádky nebyly v žádném případě myšleny nějak hanlivě, neb osobně si nesmírně vážím všech kapel, které zůstávají věrny svým kořenům, kterým v žilách koluje pravá krev a v srdcích hoří plamen nezdolné víry. Víry v sebe a víry v death metal. Já na místě snímám svůj klobouk a s uznáním a respektem uděluji 7 bodů.
"Sworn Allegiance" není až tak neúměrně minimalistické album jako bylo svého času "Warrior" (1997), ale i tak představuje to nejvíce tradiční pojetí smrtícího kovu, které může dnešní švédská scéna nabídnout. Žádná snaha o boření stylových konvencí ale naopak maximální konzervatizmus, nulový vývoj ale zato 100% věrnosti archaismu. UNLEASHED zůstávají věrni svým kořenům, v žilách jim koluje pravá krev a v jejich srdcích hoří plamen nezdolné víry. Víry v sebe a víry v death metal.
7 / 10
Johny Hedlund
- zpěv, baskytara
Tomas Olsson
- kytara
Fredrik Folkare
- kytara
Anders Schultz
- bicí
1. Winterland
2. Destruction (Of The Race Of Men)
3. Only The Dead
4. The Longships Are Coming
5. Helljoy
6. Insane For Blood
7. I Bring You Death
8. Attack!
9. CEO
10. One Night In Nazareth
11. Praised Be The Lord
12. Metalheads
13. To Miklagird
14. Long Live The Beast
Dawn Of The Nine (2015)
Odalheim (2012)
As Yggdrasil Trembles (2010)
Immortal Glory (boxset) (2008)
Viking Raids 1991-2004 (best of) (2008)
Hammer Battalion (2008)
Midvinterblot (2006)
Sworn Allegiance (2004)
...And We Shall Triumph In Victory (boxset) (2003)
Hell's Unleashed (2002)
Warrior (1997)
Eastern Blood - Hail To Poland (live) (1996)
Victory (1995)
Across The Open Sea (1993)
Live In Vienna '93 (live) (1993)
Shadows In The Deep (1992)
Where No Life Dwells (1991)
And The Laughter Has Died... (EP) (1991)
In The Eyes Of Death (split s ASPHYX, GRAVE, TIAMAT a LOUDBLAST) (1991)
...Revenge (demo) (1990)
The Utter Dark (demo) (1990)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Century Media Records
Stopáž: 44:59
Produkce: Fredrik Folkare
Studio: Chrome Studios
Už je to nějaká doba, co jsem si koupil tuhle placku. Bohužel jsem jí trochu (dost-vzhledem za vyhozené krejcary) zklamán.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.