OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Rok 2004 bol, a ešte samozrejme stále je, čo sa týka kvalitných albumov bohatý mierou vrchovatou. Nemalým, a o to milším prekvapením je pre mňa živák majstra horror metalu King Diamonda, vydaný tentokrát z vlastnej vôle a nie na nátlak či z dobrovoľnej iniciatívy vydavateľskej spoločnosti. Kráľ prichádza v životnej a živej podobe vďaka zostrihu niekoľkých vystúpení v rámci severoamerického tour.
Čo povedať k tomuto podarenému dielku? Zvukovo a producentsky je na vysokej profesionálnej úrovni. Dvorný gitarista, pán LaRocque, sa za čas spolupráce s maestrom vypracoval na celkom slušného a vyhľadávaného producenta. Plný zvuk gitár umne rozdelených do pravého a ľavého kanálu s miernym presahom a kryštalický čistý zvuk celého materiálu sa nedajú prepočuť. Dominujú výborné, až nadštandartné výkony hlavných protagonistov. Kapela znie ako jedna živá, pulzujúca bytosť. Napriek tomu si pozornosť obzvlášť zaslúži bicman Matt Thompson, v osobe ktorého King dúfam definitívne našiel to čo hľadal. Rytmicky presný, úderný a dynamický vyvážený štýl asi najviac pripomína legendárneho a neprekonateľného Mikey Deeho (dnes MOTÖRHEAD). O kvalitách druhého gitaristu Mika Weada (MERCYFUL FATE, HEXENHAUS, MEMENTO MORI atď.) je hádam zbytočné sa vyjadrovať. Samotný maestro spieva ako „KING“! :-) S nadhľadom prezentuje aj tie najťažšie veci: výšky, hĺbky, smiech... všetko sa blíži k takmer albumovej dokonalosti. Komunikácia s obecenstvom pôsobí tak trochu stroho, dúfam že len zdanlivo, kvôli strihom z jednotlivých šou. Medzi fans panuje fantastická, aj keď mixážou možno trošku potlačená, atmosféra. Odzneli povinné, dnes už hádam klasické diela: „The Family Ghost“, Sleepless Nights“, „Halloween“ či veselá koleda „No Presents For Christmas“.
Až potiaľ by bolo všetko v najlepšom poriadku.
Najväčší kameň úrazu pre mňa, a možno aj pre iných vlastníkov tohto dvoj CD, je dramaturgia a výber jednotlivých skladieb. Samozrejme koľko ľudí, toľko chutí a každému neulahodíte, aj keby ste modré z neba doniesli a prichystali hneď štvoralbum. Vystavať „Abigail“ story na dvoch príbehoch (“Abigail“ ´87 a “Abigail II – The Revenge“ ´02) je síce pekný zámer, ale neumiestniť tam kľúčovú skladbu celého príbehu -„Abigail“, beriem ako mierne zavadzajúce.
Chápem, že maestro chcel hlavne spropagovať posledné dva opusy, a novinku predovšetkým, no totálne ignorovať 4 albumy svojej bohatej kariéry (“The Spider´s Lullabye“, “The Graveyard“, “Voodoo“, “House Of God“), a nezahrať z nich ani jeden song je škoda preveliká.
Pri prezentácii skladieb z aktuálneho albumu “The Puppet Master“ napriek prítomnosti Kingovej najdrahšej polovičky Livia Zity, zaradil len jednu – „So Sad“ – kde účinkujú spoločne (Outro „Living Dead“ nerátam). Veľkej obľube sa taktiež tešia z playbacku púšťané intrá, outra a iné intermezzá.
Ďalším zaujímavým faktorom je zdvojovanie Kingových speváckych partov. Ako predviedol toto naživo ostáva pre mňa záhadou, obzvlášť po zhliadnutí niekoľkých live vystúpení, kde mu vokály nespieval nik z prítomných muzikantov. Tou schodnejšou alternatívou môže byť využitie služieb budapeštianskej speváčky, prípadne vokálneho halfplaybacku, dnes už bežného aj u iných kapiel (napr. Devon, DEAD SOUL TRIBE )... alebo, žeby zaúradovala dodatočná mixáž a vokály sa dohrali priamo v štúdiu? Buď ako buď, ale na CD to znie dobre, že?
Každopádne „lajfka“ je na svete v takej podobe akej je. Pre mňa čo sa hodnotenia týka, vyvstáva náročná úloha; hráčske výkony, samotné prevedenie + zvuk: jednoznačne 10/10. Výber skladieb: 6/10. Urobím priemer... a pridám ešte pol bod navyše za subjektívnu maxiobľúbenosť :-)
Čo sa hodnotenia týka, vyvstáva náročná úloha; hráčske výkony, samotné prevedenie + zvuk: jednoznačne 10/10. Výber skladieb: 6/10. Urobím priemer... a pridám ešte pol bod navyše za subjektívnu maxiobľúbenosť :-)
8,5 / 10
King Diamond
- spev
Andy LaRocque
- gitary
Mike Wead
- gitary
Hal Patino
- basgitara
Matthew J. Thompson
- bicie
Livia Zita
- spev
1. Funeral
2. A Mansion In Darkness
3. The Family Ghost
4. Black Horsemen
5. Spare This Life
6. Mansion In Sorrow
7. Spirits
8. Sorry Dear
9. Eye Of The Witch
10. Sleepless Nights
11. The Puppet Master
12. Blood To Walk
13. So Sad
14. Living Dead (outro)
15. Welcome Home
16. The Invisible Guest
17. Burn
18. Introductions
19. Halloween
20. No Presents For Christmas
Songs For The Dead Live (2DVD) (2019)
Give Me Your Soul ... Please (2007)
Deadly Lullabyes Live (2004)
The Puppet Master (2003)
Abigail II: The Revenge (2002)
House of God (2000)
Voodoo (1998)
The Graveyard (1996)
The Spider´s Lullabye (1995)
A Dangerous Meeting (1992)
The Eye (1990)
Conspiracy (1989)
Them (1988)
Abigail (1987)
Fatal Portrait (1986)
Datum vydání: Úterý, 21. září 2004
Vydavatel: Metal Blade Records
Stopáž: 1:30:09
Živé album od takové veličiny, jakou je KING DIAMOND, snad ani nemůže být špatné. Král to na "Deadly Lullabyes Live" po všech myslitelných stránkách dokázal téměř učebnicově, osobní výhrady mám snad pouze k výběru skladeb, ve kterém opravdu citelně chybí zastoupení všech desek (zejména "The Graveyard" by měla být v podobných případech obsazována povinně). Jinak se nahrávka moc pěkně poslouchá (obzvláště ve sluchátkách po tmě), atmosféra k nezopakování, a když Král kupříkladu uvádí skladbu "The Puppet Master", úplně cítím, jak mě jímá opravdová hrůza. Což jest mimochodem přesně to, co by se obecně mělo od KING DIAMONDA chtít, pročež jsem dospěl právě k prezentovanému názoru.
Po všech stránkách neni moc co vytknout, ale nějak mě to nepřesvědčilo...Sám nevim, proč...Asi proto, že s odstupem času jsem si mnohem víc oblíbil starší tvorbu a ta je zde zastoupena chudě...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.