OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Chvíli to trvalo. Recenzi jsem chtěl původně napsat už asi před dvěma měsíci, ovšem aktuálnější věci spěchaly více. Co je ale 60 dní v případě takhle nadčasové muziky? Pouze nepatrný ždibíček věčnosti. Navíc progresivní rock má tu výhodu, že čím déle jej posloucháte, tím více do něj můžete proniknout. A bodové ohodnocení tak přirozeně roste… Roine Stolt z THE FLOWER KINGS, Neal Morse ze SPOCK´S BEARD, Mike Portnoy z DREAM THEATER a Pete Trewavas z MARILLION - tak zní lapidární výčet hlavních šílenců, jimž se progresivita stala životním stylem, a tím bychom mohli celou recenzi ukončit. Schválně ani neuvádím, kdo na co hraje, protože se mi to jeví naprosto zbytečné (pokud jste „Neználci z Měsíce“, máte to za domácí úkol). Také se nebudeme rozplývat nad hráčkou virtuozitou jednotlivých účastníků. Jednak s ní všichni počítají a nejlépe o ní vypovídá hudba samotná. A je to opět hudba z velkým H., žádná „Malá nočná búrka“. Předpokládám, že milovníci sezónních trendů tuto recenzi právě opouští, nebo lépe, již dávno opustili.
Pouhé čtyři kousky vám ukáže display. Hnedle ten první ovšem trvá bez mála dvacetsedm minut. Krásný smyčcový motiv celou parádu uvozuje, trocha typického instrumentálního čarování a přes sloky nádherně klenutý refrén. Zvonečkově jemná pasáž přechází v houpačku, kde barva hlasu evokuje Axla a vlastně celá je tak trochu do GUNS´N´ROSES. Jenže pak opět malují klávesy a jsme zpátky na progresivním břehu. Další zvolnění s nakvákaným sólem přebírá saxofon a předává štafetu zpěvu. Další změna, další možnosti pro klapky zdvojené kytarou, pro hlas a jemné klávesové dokrášlování, když bubny dusavě tepou vespod. Něco hustšího sólování a vrací se nám úvodní sloky s refrénem, tentokrát ovšem malinko jinak pojaté. Závěr je monumentální, symfonický bez použití orchestru, chtělo by se napsat. Druhý štych startuje funkově. Po první repetici si skupina neodpustí vtípek se zaseknutím a začíná tak vlastně znovu (Vlasta Henych by řekl: „To je hovno, znova!“). Celá skladba má „pouhých“ 14 minut a přes ostrý úvod dýchá hodně klasicky hard rockovým dechem, což je velká zásluha především hammondek. Titulní trojka ukrývá krásnou a decentní baladu, skvěle zazpívanou, umocněnou klavírem, v dobrém slova smyslu klidnou. Pětiminutová příprava na třicetiminutový maratón, kterým je závěrečný megaopus. V ničem si nezadá s titulní kompozicí, občas z ní dokonce cituje i motivově (například opět úvodní smyčcový recitativ). Zkrátka skvělá záležitost, vyvrcholení jak se sluší a patří.
Druhý, raritní disk ukrývá nějaké ty coververze (BEATLES, DEEP PURPLE aj.), demosnímky a jamy, v nepříliš valné zvukové kvalitě. Fanouškům radost ale určitě udělá. V počítači navíc můžeme nahlédnout do domácího studia Roine Stolta, kde se skupina připravuje na nahrávání, jamováním skládá nápady jako střípky do obrovské mozaiky a také do Nashwillského studia Dark Horse, kde vychutnáme Mikea Portnoye, kterak v typickém kulíšku dubluje bicí krásnými sjezdy. Určitě to stojí minimálně za zhlédnutí.
Sestava snů, z níž s nejednomu progresivně pozitivnímu nadšenci musí kolena rozklepat očekáváním, dodává zázraky na počkání. Aneb spojnice čtyř osobností ze čtyř královských kapel nemůže snad nikoho zklamat...
8,5 / 10
Roine Stolt
Neal Morse
Mike Portnoy
Pete Trewavas
hosté: Chris Carmichael
- violin, viola a cello
Keith Mears
- saxofon
The
- vedlejší vokály
1. DISK 1: Duel With The Devil
2. Suite Charlotte Pike
3. Bridge Across Forever
4. Stranger In Your Soul
5. DISK 2: Shine On You Crazy Diamond
6. Studio Chat
7. And I Love Her
8. Smoke On The Water
9. Dance With The Devil
10. Roine´s Demo Bits
11. CD ROM
KaLIVEoscope (2014)
Kaleidoscope (2014)
Whirld Tour 2010: Live in London (2010)
The Whirlwind (2009)
Bridge Across Forever (2001)
Transatlantic Live In America (2001)
Transatlantic (2000)
Vydáno: 2001
Vydavatel: InsideOutMusic
Stopáž: 72:51 + bo
Produkce: TransAtlantic
Studio: Dark Horse Studios
Pro mě jsou obě alba této "superskupiny" takové jedno veliké (a tak je taky hodnotím), které si vždy beru na jakékoliv cesty, protože pokud sečteme tři půlhodinovky, dostávám hodinu a půl nádherné muziky, u které čas utíká jako voda, no a zbylé písně (neméně skvělé - hlavně obě balady a potom závěrečná čtvrthodinovka na prvním albu se skvěle bláznivým koncem) zaplňují další minimálně půlhodinku a to už máme dvě hodiny, při kterých se posluchač nenudí ani vteřinu! Není to nijak extrémně bláznivé či hard-core progresivní...je to maximálně příjemné, vkusné, "hodné", ale stále zajímavé nekolovrátkové a 100%ně profesionální. Ze všech tří půlhodinovek mám asi nejradši tu na prvním albu (nevím proč, asi hlavně kvůli zvuku, který je na debutu prostě božský)... BTW: Bonusy sice mám všechny, ale neslyšel jsem nikdy ani jeden. Bonusy, covery a podobné srandičky mě moc nezajímají, i když věřím, že jsou špičkové...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.