OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Na podzim roku 2001 se na své první zkoušce sešla čtveřice zkušených hudebníků, kteří svými předchozími hudebními zkušenostmi pokrývají široké pole od death metalových rumišť až po progresivní scenérie. Vznikli RIVERSIDE. V březnu 2003 vydávají promo nahrávku a ještě v témže roce studiovku „Out Of Myself“. Jak už to ale na východě chodí, do „západní civilizace“ se nahrávka dostává po strastiplné pouti až o rok později. A to navzdory faktu, že prezentují mnohem zajímavější hudební variantu prog rocku, než jakou chrlí tuny zasloužilých důchodců a muzicírujících kopíráků, kterých je plný hudební trh. Překvapuje to ještě někoho?
Nemá cenu se tu zabývat nějakým lopotným vymezování prog rocku jako žánru, který sice poslouží jako použitelná škatulka pro tvorbu Poláků, ale vlastně nic zásadního o jejich debutu neříká. Vystačím si s tím, že hudební pojetí RIVERSIDE je do jisté míry příbuzné s produkcí jejich zralejších krajanů SATELLITE. Rozvolněné kompozice bazírující na výtečné instrumentální úrovni všech zúčastněných, ale nikterak nevyzdvihující složitost provedení na úkor emocí. Ba naopak. Jsou to emoce, které ženou hudbu a spojují leckdy trochu rozpačité kompoziční postupy.
Podobně jako SATELLITE i RIVERSIDE laborují s technickým problémem v podobě zvuku. Zatímco ale první jmenovaní vyřešili omezení ku prospěchu věci, zvuk a produkce „Out Of Myself“ je největším karbunklem na jinak spanilé tváři. Nevadí mi znatelně méně kvalitní sejmutí zvuku, problémem však je, že mu chybí jakákoli přirozenost a ucelenost, která se shrnuje pod paušální termín „sound“ nahrávky. Debut zní až příliš rozklíženě a vzhledem k nadužití kytarových efektů velice vyumělkovaně a nepřesvědčivě. Tento fakt bohužel sráží dojem i z těch nejpovedenějších pasáží, na druhou stranu ponechává naději pro další alba... Uvidíme, uslyšíme.
Co se hudby samotné týče... je velmi dobrá, místy vskutku výtečná, místy poněkud nepřesvědčivá, příčemž pozitivní dojem výrazně převažuje. Výrazově se Poláci drží zejména v oblasti prog rockových postupů, ale nezřídka sáhnou do klobouku pro obšírné a táhlé plochy, které evokují ANATHEMU v období „Eternity“ (včetně obliby RIVERSIDE v samplových kolážích). Na albu se prolínají velice příjemná melodická sóla kytar, panoramatizující klávesový podklad a zřejmě nejprogresivnější element v podobě basové linky... Semo tamo dravěji zavrčí kytary v metalovém riffu. Hlavní devizou kapely je ale výtečný vokální aparát Mariusze Dudy, který svojí křehkou barvou hlasu připomene Chrise Martina z COLDPLAY, ale narozdíl od jeho zženštilých manýr se nebojí vyrazit na šturm death metalovým chrapotem. Jeho jistý a vybroušený projev dodává hudbě ten správný melancholický nádech a energii, když je toho nejvíce zapotřebí.
I am your fear, hope
I am your grief, joy
I am your deed, word
I am your hate, love
I know... I can... Wanna stay...
„Out Of Myself“ obsahuje širokou kvalitativní paletu kompozic. Od vyloženě rozpačité progové instrumentálky „Reality Dream“, přes příjemnou, ale trochu samoúčelnou baladu „I Believe“, až k takřka poprockové nádheře „In Two Minds“ a k minimalisticky znějící „OK“ s patrným vlivem britské rockové školy. Největší přesvědčivosti dosahují RIVERSIDE tam, kde se násilně netlačí do jasné žánrovosti, nesnaží se znít ani něžně, ani progresivně, ale právě tam, kde zní jejich hudba přirozeně a emoce z ní vydechují jakoby samy. V těchto polohách („In Two Minds“, „Reality Dream II“, „The Curtain Falls“ a mnoho pasáží v ostatních skladbách) zní hudba Poláků dostatečně svojsky a dává tušit, že až kapela ve tmách nahmatá svojí tvář a svůj zvuk, bude patřit k ozdobám scény. Věřím, že ten okamžik se blíží s druhým albem, které by mělo být hotové letos. Věřím a těším se. Navzdory všem negativům je „Out Of myself“ jedním z objevů minulého roku.
RIVERSIDE stále trochu tápou, hledají zvuk a hledají i hudební ucelenost. Trochu zbytečně se podřizují žánru. Ale tam, kde okovy padnou a melancholická hudební paleta nasaje syté barvy, je vykreslená kompozice vzrušující a plná příslibů...
7,5 / 10
Piotr Grudziński
- kytara
Mariuzs Duda
- basa, vokály
Piotr Kozieradzki
- bicí
Michał Łapaj
- klávesy
1. The Same River
2. Out Of Myself
3. I Believe
4. Reality Dream
5. Loose Heart
6. Reality Dream II
7. In Two Minds
8. The Curtain Falls
9. OK
ID.Entity (2023)
Wasteland (2018)
Love, Fear and the Time Machine (2015)
Shrine Of New Generation Slaves (2013)
Memories In My Head (EP) (2011)
Anno Domini High Definition (2009)
Rapid Eye Movement (2007)
Voices In My Head (EP) (2005)
Second Life Syndrome (2005)
Out Of Myself (2004)
Promo 2003 (2003)
Vydáno: 2004
Vydavatel: The Laser´s Edge
Produkce: Riverside
Studio: DBX Studio
Decentní prog rock, který na mě kupodivu působí podobně jako esoterická či meditativní hudba. Možná paradoxní, rozhodně však funkční a každopádně velmi zdařilé. Ve zvuku a produkci problém neslyším. Obávám se, že v případě pokusu o nějaké projasňování či zostření zvuku by mohlo dojít k narušení příjemné atmosféry celé desky.
RIVERSIDE jsou pro mně, podobně jako žánrově blízcí NAAMAH, velmi příjemným překvapením. Ačkoliv obě kapely nesou podobné stigma ne úplně vydařené produkce, obsah je nadmíru barvitý a hravě převažuje drobné formální nedostatky. Jistý stupeň neucelenosti považuji také spíše za klad a výsledek spontánní kreativity. Jednoduše výtečná nahrávka.
A tohle hraje za hranicema? Haló, češi, robte něco!! Skvělé album - poslouchal sem ho spolu s druhým albem hned po sobě a byl neuvěřitelný emoční maraton.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.