PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
HORKÝŽE SLÍŽE som prvý kráť zaregistroval kdesi hlboko v roku 1995, keď v jednom rádiu znela ich skladba „Maštaľ“. Odvtedy uplynul opäť nejaký ten rôčik a kapele, na ktorú som pomaly zabudol, púšťali v Slovenskej televízii amatérsky klip (výraz, ktorý sa neskôr stal výstižným pomenovaním ich videoklipov), práve k skladbe „Maštaľ“. Opäť prešlo veľa rokov a z kapely, ktorej som pre síce zábavnú, ale na domáce média príliš vulgárnu recesiu nedával veľa šancí na úspech, sa stalo jedno z najpopulárnejších zoskupení na domácej mainstreamovej scéne, s početnou základňou naprieč vekovým spektrom od predpubertálnych žiakov základných škôl až po generáciu tridsiatnikov, štyridsiatnikov obľubujúcich ich hudbu pre svojský humor a šťavnaté texty.
Zatiaľ posledný a podľa očakávaní mimoriadne úspešný album neprináša výrazné zmeny štýlu. Tradičné punkovo jednoduché melodické skladby bez ambícií predvádzať akékoľvek virtuózne inštrumentálne výkony. Hudba HORKÝŽE SLÍŽE je totiž predovšetkým o zábave a stojí predovšetkým na textoch spojených s neraz vtipnými aranžmánmi. Opäť najviac pobavia a udrú do uší viac alebo menej hudobné úlety, z ktorých tento krát vyniká nielen najväčšou koncentráciou vulgarizmov, ale i jednostranným mierne filozofickým podtextom o podstate tzv. techno hudby, „Dvaja rockeri na techno párty“. Nasleduje jednoducho divný a ťažko pochopiteľný hypnotický monológ „Tibet“ a tradičná dokrútka „Nebolo to zlé“. V „Discíplína“ si zase podávajú tému S/M praktík a sexuálny podtext nechýba ani v „Slobodnoje vremja“. Refrén úvodnej „Sršeň“ je už zrelý na psychiatrické vyšetrenie a niečo podobne dementné som počul naposledy v „Angelo mutuje“ u alkoholicko-komediálnych TŘI SESTRY. Nechýba ani recesia smerovaná do vlastných radov v „Kapely“ a „To prejde“, spolu s ešte cennejšími, ako vždy smrteľné presnými zásahmi do radov iných domácich „hviezd“.
„Ritero Xaperle Bax“ v ničom nezaostáva za svojimi predchodcami, hoci spomínaný zábavný faktor už nedokáže natoľko prekvapiť, ako tomu bolo v minulosti. Album, ktorý si pre pobavenie niekoľko krát pustíte a časom upadne do zabudnutia. Napriek neskrývanej textovej infantilnosti a častým slovným hračkám na úrovni najnižších cenových skupín bez problémov výborne pobaví, na rozdiel od relácií typu Uragán, variacich z podobných overených ingrediencií. Humor a hudba HORKÝŽE SLÍŽE totiž pôsobí stále rovnako spontánne a nenútene ako v začiatkoch. A že ich počúvajú aj deti? No a? Prestaňte sa hrať na „namystrovaných“ intelektuálov a zabavte sa!
Album, ktorý si pre pobavenie niekoľko krát pustíte a časom upadne do zabudnutia.
7 / 10
1. Sršeň
2. Intro
3. Shangaj Cola
4. Kruh
5. Náboženské zvyky
6. A ja sprostá
7. Baby
8. Dvaja rockeri na techno párty
9. Kapely
10. Kam? Tam, či tam?
11. Miestny kovboj
12. Tibet
13. Rock a jungel
14. Disciplína
15. Slobodnoje vremja
16. Gajdy-dudy
17. To prejde
18. Nebolo to zlé
Ritero Xaperle Bax (2004)
Alibaba a 40 krátkych songov (2003)
Kýže sliz (2002)
Best Uff (2001)
Festival Chorobná 2001 (2001)
Ja chaču tebja (2000)
Vo štvorici po opici (1998)
V rámci oného (1996)
Kukovi a spol. môžem vytknúť snáď iba výber prvého singlu „Shanghai Cola“ (tupý refrén s nepočúvateľným „zachraníííí vás...“). Inak je všetko oukej.
Zo štandartnej kvality vyčnievajú najlepšie veci na albume - „A ja sprostá“ a „Kapely“; dopĺňajú ich žartovné drobnôstky ako skvelý Peter Marcin v úvode songu „Tibet“ či úlet „Dvaja rockeri...“.
Z mojej strany spokojnosť.
Problém bude mať možno najmladšia (a podľa všetkého snáď najširšia) fanúšikovská základňa. Na doske chýba „detský“ hit po vzore „Brďokoky“. „Sršeň“ je iba slabou náplasťou na očakávania „punkerov“ zo slovenských a českých základných škôl.
Aj keď zo Slížov nikdy nebudú podtatranské Tři Sestry, nejaký ten rok si tú svoju komerčne úspešnú káru určite potiahnu. Súčasná bezpohlavnosť veteránov ako TEAM či GLADIATOR im k tomu iba nahráva.
Slíže mám celkem rád, byť mě jejich desky obvykle nebaví víc než 5 poslechů... U "Ritero" mě ale nebavil ani jeden poslech. Je znát, že kapele jede z podstaty a generuje více či méně vtipné texty, podbarvené více či méně stále stejnou punk rockovou veselicí, která už jen zřídka dosáhne na nějaký skutečně dobrý nápad (úspěchem na novince je už dosažení alespoň základní chytlavosti). Výjimek bych pár našel, ale ostatek je zcela stíní. Výsledkem je průměrná nahrávka, u které se párkrát zasmějete, ale už se zdaleka nepobavíte jako dříve. Škoda.
Kedysi vtipne vypitý a recesistický punkrock z Nitry sa vďaka obrovskému (v rámci lokálnych možností) komerčnému úspechu stal mašinou na čoraz hustejšie prichádzajúce, ale o to priemernejšie a horšie dosky. Žiaden album SLÍŽOV nebol dobrý od začiatku do konca, ale "Ritero Xaperle Bax" nie je dobrý takmer vôbec. Zaujme len zopár slovných hračiek či vtípkov, tie sú však bohužiaľ vzápätí rozriedené na príliš veľkú plochu inak hluchej pesničky.
Teenagerom sa to páčiť stále môže, ale ľudia, ktorí pamätajú celú kariéru HORKÝŽE SLÍŽE budú asi sklamaní. Škoda, SLÍŽE mali talent nebrať sa vážne, talent na vtipné glosy reality i talent na chytľavé melódie. Všetkého rapídne ubúda...
Hnusna, debilni, vidlacka, uboha, neposlouchatelna, kretenska, tupa, ohyzdna, mentalne retardovana, muzikantsky na urovni hrocha v klinicke smrti, textove imbecilnejsi kybl vykalu, vsechno jen ne vtipna banda umastenych asocialnich samtusaku. Hnus a humus, splasek toho nejsmradlavejsiho razeni. Od meho ocejchovani si odectete nekolik desitek bodu a dostanete vyslednou hodnotu urovne alba. P.S. Uz vim, proc se nad Tatrou blyska a hromy divo biju !!!! Na tohle se tam nahore proste logicky opravdu nemuze nikdo koukat, natoz aby to nekdo z jakehokoli duvodu poslouchal.
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.