OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ako iste viete, posledné roky neponúkla doomová scéna žiadne nové a výraznejšie prekvapenia. Väčšina notoricky známych veličín ako ANATHEMA, TIAMAT, či nebodaj PARADISE LOST unikla vlastným vývojom zo slepej uličky znamenajúcej neustále sa opakovanie a jemné vylepšovanie starých postupov, kde po svojho času odvážnom percentuálnom úlete zamrzli MY DYING BRIDE. Ortodoxné funeral doomové zoskupenia neustále zotrvávajú v povedomí menších špecializovaných skupín poslucháčov a tiež nevynikajú inováciami stagnujúceho štýlu.
„Death on the horizon, consciousness asleep, the soul is unprepared, fear runs deep...“
Kde to momentálne žije a vždy sa odlišovalo od diania v Európe je US scéna. Nemyslím teraz ťažkých atmosférikov MORGION, ale kapely točiace sa okolo tzv. stoner-doomovej scény, navracajúce sa k pôvodnej esencii starého doom metalového hrmenia v podobe vylúčenia moderných romantizujúcich klávesových výdobytkov, smerom k elementárnej čistote tradičných nástrojov gitara, basa, bicie. Máloktoré však ponúkajú viac než monotónnu hlučnú muziku určenú konzumentom zelenej buriny.
„Ride out of the desert, to do battle with the mind. Afraid of what I’ll find...“
Po nedávnom mojom osobnom objavení ISIS, rozvíjajúcich odkaz NEUROSIS, coreovej scény, síce používajúcich aj klávesy (ale stavajúcich predovšetkým na gitarách) je určite prekvapením tretí album trojice oregonských fešákov YOB, kombinujúcich príjemné psychedelické retro elementy s ťažkými kozmickými atmosférami zakliesnenými v dlhočizných kompozíciách. Na prvý pohľad odstrašujúce dĺžky skladieb (1x 6 minút, 2x cez desiatku a jedna takmer polhodinová vec) však obsahujú zaujímavé momenty, premyslenú a patrične gradovanú štruktúru. Na spestrenie neváhajú vytiahnuť ani početné efekty a skreslenia (najmä občasné žblnkanie, po ktorom si chvíľu budete lámať hlavu, či je súčasťou nahrávky alebo vašou halucináciou), takže ani nepríde na um, že tak hutný zvuk produkuje len trojica muzikantov. Na približné popísanie muziky si už pomôžte vlastnou predstavivosťou – vezmite hypnotizujúcu rytmiku a efekty starých NEUROSIS („Through Silver In Blood“) so špinavým mohutným zvukom VOIVOD z čias albumu „Phobos“.
„Can no longer stand the pain. Life and death both chains. Try to climb the human walls, tear them down and see what remains...“
Hoci YOB skôr než z objavovania nových zákutí čerpajú z kombinácie tradičných vplyvov, „The Illusion Of Motion“ patrí medzi skutočne zaujímavé albumy. Označenie za doom metal je predsa len trochu zavádzajúce a nejeden európsky melancholik si spáli uši. Zato ak máte radi tvrdú, bezútešnú muziku bez ušiam prvoplánovito páčivých zjemnení a neváhate venovať hlbšiemu ponoru do albumov ako tento trochu viac času, stačí len riadne vytočiť hlasitosť a zatvoriť oči.
„I will awake the sleeper within...“
Ak máte radi tvrdú, bezútešnú muziku bez ušiam prvoplánovito páčivých zjemnení a neváhate venovať hlbšiemu ponoru do albumov ako tento trochu viac času, stačí len riadne vytočiť hlasitosť a zatvoriť oči.
8 / 10
Mike S.
- gitara, spev
Isamu Sato
- basgitara
Travis Foster
- bicie
1. Ball Of Molten Lead
2. Exorcism Of The Host
3. Doom #2
4. The Illusion Of Motion
Our Raw Heart (2018)
Clearing The Path To Ascend (2014)
Atma (2011)
The Great Cessation (2009)
The Unreal Never Lived (2005)
The Illusion Of Motion (2004)
Catharsis (2003)
Elaborations Of Carbon (2001)
Datum vydání: Úterý, 19. října 2004
Vydavatel: Metal Blade
Stopáž: 56:30
Produkce: Jeff Olsen
Studio: Dogwood Studios, Eugene, Oregon
Ťažko niečo dodávať k Martinovej vyčerpávajúcej recenzii.
Snáď len toľko, že v prípade YOB naozaj nejde o lásku na prvé počutie. Je to muzika pre doomových fajnšmekrov, ktorí už z tohto žánru majú čo-to napočúvané.
A tiež pre tých, ktorým sa zdajú byť anglickí psychopati ELECTRIC WIZARD až príliš veľkým úletom.
... a předchozí Catharsis ještě o kus lepší.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.