OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Fenomenální finsko – švédsko - německý hvězdolet si momentálně vybral menší pauzu, tudíž pro jeho fanoušky nastala doba vzpomínání a uvzdychaného hoblování starých fošen. Já osobně počal jsem svou melancholickou pouť u neprávem (alespoň co se mé osoby týče) zavrhované desky „Destiny“ a nakonec jsem doklouzal až k jedinému oficiálnímu živáku „Visions Of Europe“. Ten nás pěkně zostra vede až do roku 1998, kdy kapela rozsévala své monumentální vize po evropském kontinentu. Vyvolenými se nakonec stali athénští a milánští fans a nutno říci, že kapela poctila ty pravé!
Od počátku panuje na kolbišti neuvěřitelná vřava – jako na fotbale. Kotel hřímá mocné STRA – TO – VARIUS a když se vlasaté modly konečně objeví, zaniká decentní intro docela v ryku publika. Poněkud rozšířený model – nejdříve bugr a pak ticho po pěšině rozhodně Stratovariovcům nehrozí. Masa hrdel se chytá každé „vyzpívatelné“ melodie, každé šance, kdy nástroje zaseknou a explodují (a těch je u téhle smečky věru dostatek). Jest skoro neuvěřitelné, že úvodní arcivelebné riffování v kompozici „Visions“ vyznívá s tím chorálním doprovodem ještě úchvatněji nežli ve studiu... Všudypřítomný slavík Timmo Kotipelto přilívá napalmu do plamene chytrým hecováním, povinným zatajováním částí názvů skladeb, nejistými pokusy mluvit rodnou řečí fanoušků a samozřejmě i typickým rozeřváváním. A komunikace publikum-kapela šlape jako švýcarské chronometry, neustálé chvění, napětí, děj...
K tomuto živáku se jako k jednomu z mála vracím s železnou pravidelností. Narozdíl od občas trochu rozkolísaných řadovek totiž představuje nekončící masáž paprskem čisté speed metalové energie. Nedají Vám vydechnout, sází jednu skvěle provedenou vizi za druhou a tak nezbývá než rezignovat a nechat se unášet dravou řekou (živé) energie. BRAVO!!!
Perfektní živák finské speed metalové veličiny. tady není příliš co rozebírat – má to energii, má to kulisu, prostě má to grády. STRATOVARIUS v plné parádě!
8,5 / 10
Timmo Tolkki
- kytara
Timmo Kotipelto
- zpěv
Jari Kainulainen
- basa
Jens Johansson
- klávesy
Jörg Michael
- bicí
1. CD 1: Forever Free
2. Kiss of Judas
3. Father Time
4. Distant Skies
5. Seasons fo Change
6. Speed of Light
7. Twilight Symphony
8. Holy Solos
9. CD 2: Visions
10. Will The Sun Rise?
11. Forever
12. Black Diamonds
13. Against The Wind
14. Paradise
15. Legions
Nemesis (2013)
Elysium (2011)
Polaris (2009)
Stratovarius (2005)
Elements Pt. 2 (2003)
Elements Pt. 1 (2003)
Intermission (2001)
Infinite (2000)
Destiny (1998)
Visions Of Europe (Live) (1998)
Visions (1997)
Episode (1996)
Fourth Dimension (1995)
Dreamspace (1994)
Twilight Time (1992)
Fright Night (1989)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.