OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Podobné kompilace jako HEART ATTACK jsou určitě zajímavým osvěžením sbírek pro hledače nejrůznějších nových kapel a neokoukaných jmen. Rozsáhlá kompilace HEART ATTACK, vydaná u firmy Burning Heart Records, se skládá z příspěvků kapel různých hudebních žánrů, přičemž převládá garážový rock, punk a hardcore. Několik položek spadá do škatulky hip hop a samozřejmě nechybí ani metal. Na kompilaci uslyšíte, kromě osvědčených jmen jako THE HIVES, TURBONEGRO, MILLENCOLIN a NASUM, které již firma delší dobu vydává, také mnoho neznámých kapel, kterým buďto teprve nedávno vypustila debutové album nebo se k tomu teprve chystá. A protože je zde kapel opravdu hodně, zmíním se předně alespoň o těch, co mne zaujaly nejvíce.
THE (INTERNATIONAL) NOISE CONSPIRACY - agitační rock n´roll ze Švédska (TINC jsou nepochopitelně zapálení levičáci). Kapela má za sebou již 3 alba a rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co může severská retrorocková scéna nabídnout. Melodické rockové skladby, punkově frázovaný zpěv, dříve (na prvních albech) noiseově špinavé kytary. Na posledním CD „Armed Love“, ze kterého je skladba „Black Mask“ jsou však mnohem učesanější. Pro kapelu jsou typické také hammondy.
C.AARME - zhulenej stoner rock. Je až s podivem, kolik zvukové špíny se do nahrávky podařilo dostat, naprostá pouštní bouře. Zvuk se velmi blíží kapele KYUSS či ranným QUEENS OF THE STONE AGE. Loni bylo u Burning Heart vydáno jejich debutové album.
NINE - jestli máte rádi v death metalu střední tempa, přesně po vzoru SIX FEET UNDER, pak doporučuji NINE, kteří jsou o něco melodičtější než kapela z Floridy. Projev zpěváka spíš upomíná na vokalisty goteborgské školy, kytary jsou ostré, hlavy řezající. T toho mála metalového na kompilaci jsou NINE jednoznačně nejpřesvědčivější.
DIVISION OF LAURA LEE – pro mne osobně spolu s MILLENCOLIN největší objev kompilace. Stadionový rock s lehkými názvuky punku, držící si však chytrou melodiku a klasicky rockové postupy. Nekomplikovaná, avšak kvalitně provedená pozitivní hudba. Poslední deska jim vyšla u Burning Heart v roce 2002 a nese název „Black City“.
LOOPTROOP jsou zde spolu s PROMOE jedinými zástupci hip-hop-u, avšak působí mnohem uvolněněji a předkládají zajímavější skladby. Obě kapely zřejmě nepatří k tomu tvrdému jádru tohoto žánru. Právě naopak - jsou zábavní a veselí.
VOICE OF A GENERATION - silácký pouliční punk plný hesel od nadřenýho řízka v tílku. I jako 150-ti kilovej vyhazovač v nočnim klubu bych si nebyl jistej, jestli jí od něj nechytim do držky. Zkrátka žádná úzkoramenná skate-punková blbost. Naopak si zde člověk uvědomí jak chutnaj chodníky. (Stylově bych přirovnal k RANCID)
THE LAST PATROL - pohodové rockové písničkaření. Nekomplikovaný kytarový pop s ženským vokálem, rozhodně nejzajímavější ze všech jemnějších věcí na kompilaci. U Burning Heart vyšla loni deska „Song About Running Away“ a právě zde umístěná skladba „Alright“ je na ní pilotním singlem.
THE HIVES – dnes již superhvězdy punkrockového retra zde představují na řadovkách nezveřejněnou sypačku „Untutored Youth“. Při troše fantazie to zní jako kdysi dávno časté punkové úlety new yorkských moshers z ANTHRAX. Takže na THE HIVES celkem nářez.
MILLENCOLIN patří k nejzkušenějším kapelám umístěným na kompilaci. (První desku vydali v roce 1995.) Jejich hudba je svěžím rockem, který v sobě spojuje jak punkový drive tak atmosféru garážového rocku, avšak předně jsou to zejména silné melodie co dělá hudbu MILLENCOLIN zajímavou.
Na kompilaci je dále umístěno několik nezajímavých punkových kapel jako RAISED FIST, PUFFBALL, GIVE UP THE GHOST, BETWEEN US či THE BUSINESS. Posledně jmenovaní zde prezentují jakýsi rozvláčnělý hymnus navozující představu punkové pospolitosti. Naopak první čtyři jsou spíše uštěkanými zahradními čoklíky. Dál jsou zde kapely hrající britpop nebo spíš jakýsi decentní rock pro slušňáky - MONEYBROTHER, THE WEAKERTHANS, NIKOLA SARČEVIČ. Všechny tři absolutně bez nápadu, bez šťávy, zkrátka mistři impotence. Jsou zde i nešťastníci RANDY, jejichž neškodné retro oslavující pradávný rock n´roll kapely RAMONES působí při zachování starobního soundu jako vánoční koleda. Zklamali glamoví nefkusáci z TURBONEGRO, kteří byli vždy o třídu horší než jejich norští krajané GLUECIFER. U TURBONEGRA zkrátka vždy vše působilo a působí tuctově a bez pointy. Moderní prcičkovský pseudorock pro budoucí maturanty prezentují BOMBSHELL ROCKS, kteří jsou tak neoriginální, až jsou snad nejotravnější kapelou na sbírce. NASUM drhnou death-grindovou smršť, kterou, jakožto nezkušený v těchto hudebních žánrech, nejsem schopen jakkoliv ohodnotit.
CD k recenzi poskytli Day After records
Rozsáhlá kompilace kapel mnoha žánrů obsahuje necelý tucet perliček a spoustu hudebních nevýrazností.
1. THE (INTERNATIONAL) NOISE CONSPIRACY - Black Mask
2. C.AARMÉ - Tu Puta Mi Casa
3. PROMOE - These Walls Don't Lie
4. NINE - Inferno
5. MONEYBROTHER - Reconsider Me
6. TURBONEGRO - Drenched In Blood (D.I.B.)
7. NASUM - Darkness Falls
8. THE WEAKERTHANS - The Reasons
9. RAISED FIST - Message Beneath Contempt
10. NIKOLA SARCEVIC - Lovetrap
11. DIVISION OF LAURA DEE - Endless Factories
12. REFUSED - Refused Are Fucking Dead
13. PUFFBALL - Take You Down
14. LOOPTROOP - Don't Hate The Player
15. VOAG - Cause For Alarm
16. GIVE UP THE GHOST - Love American
17. RANDY - X-Ray Eyes
18. THE PEEPSHOWS - Count Me Out
19. BOMBSHELL ROCKS - Warpath
20. THE LOST PATROL - Alright
21. BETWEEN US - Dialog
22. THE HIVES - Untutored Youth
23. MILLENCOLIN - Happiness For Dogs
24. THE BUSSINESS - No One Likes
25. DIVISION OF LAURA DEE - I Don't Wanna Hear It
26. TURBONEGRO - Repo Man
27. NASUM - The Real
28. RANDY - Beware
29. NOBODYS HEROES - Wrongones
30. MONEYBROTHER / LOOPTROOP - Looking For More Love
31. C.AARMÉ - Youre A Dead Box
32. RAISED FIST - Time Will Let You Go, All Alone And Break
33. THE LOST PATROL BAND - My Heart Is Still A Mess
34. NINE - United Forces
35. CLUB KILLERS - Some Of Them A Bawl
36. MILLENCOLIN - AB Böna Och Be
37. SOUNDS LIKE VIOLENCE - You Give Me Heartattacks
38. THE (INTERNATIONAL) NOISE CONSPIRACY - Armed Love
Vydáno: 2004
Vydavatel: Burning Heart Records / Day After
Stopáž: 113:44
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.