OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Už dávno je známe, že najlepší typicky škandinávsky metal sa nemusí zákonite hrať len v Göteborgu alebo v Štokholme. Vo svojom pôvodnom tvare sa tento štýl už beztak príliš často nevyskytuje a súčasné najväčšie hviezdy IN FLAMES alebo DARK TRANQUILLITY vlastný prejav obohacujú o rôzne elementy. Inak tomu nie je ani na druhom albume Fínov MORS PRINCIPIUM EST, tí stihli na švédske neo-thrash/death metalové jadro vzídené zo zásadných albumov velikánov tohto štýlu nabaliť aj kopu ďalších hudobných vplyvov, ktoré vlastne tiež odrážala tvorba spomínaných pôvodných kapiel, klávesovými podfarbeniami a ženským spevom počínajúc a heavy metalovými súbojmi dvoch gitár končiac.
MORS PRINCIPIUM EST sa napriek množstvu podobne zameraných formácií operujúcich na zaplnenom bojisku darí udržiavať vo sférach vysokého nadpriemeru. Už úvodnú „Pure“ rozbalia v poriadne rýchlom tempe, ktoré predeľujú samplami a nenásilným spevom devy poslúchajúcej na meno Maiju. Samozrejmosťou sú sekané pasáže, zbesilé melodické riffovanie, razantné dvojkopy, kvalitné sóla či symfonicky ladené klávesy, ktoré napríklad v „The Harmony Remains“ natískajú prirovnanie k predorchestrálnej tvorbe DIMMU BORGIR a jednotlivé skladby nezaostávajú ani atmosférou. Neodmysliteľnou zložkou je Villeho správne pľúcny vokál, ako stvorený pre tento štýl (radšej si zahryznem do jazyka, než by ma potom mal niekto lynčovať za prirovnanie k Stannemu), a taktiež poctivé, nápadité a dynamické gitarové sóla. Brutálny sekaný úvod „Parasites Of Paradise“ pripomenie začiatok „Corridor Of Chameleons“ technických freaks MESHUGGAH, lenže MPE základnú kostru rýchlo obalia charakteristickým kolotočom gitarových melódií a klávesových podfarbení. Zvyšok skladieb tiež len potvrdzuje, že MPE majú navrch po technickej i skladateľskej stránke. MPE používajú rozum a okrem logického a premysleného striedania pasáží s rôznym tempom, celkom vhodne predelili album baladickou klavírnou inštrumentálkou, ktorá vám dá nachvíľu vydýchnuť. Potom sa priebeh albumu vráti k pôvodným otáčkam a ušné bubienky vibrujú s pôvodnou frekvenciou. Spomínaná symbolická druhá polovica albumu už však s výnimkou pomalšej inštrumentálnej zasnenosti zvanej „The Glass Hour“ neprináša výraznejšie prekvapenie, oproti úvodu albumu ale za ním ani v ničom nezaostáva. „The Glass Hour“ zároveň ukončuje regulárnu časť albumu, kedže nasleduje dvojica digipakových bonusov, ktoré žiaľ (aspoň na tomto promo CD) oplývajú horším „mp3“ zvukom, ktorý ostro kontrastuje s digitálnym, takmer cyber nazvučením ostatných skladieb (vzhľadom na „rozmery“ labelu Listenable má inak prekvapivo dobrý zvuk aj novinka od ABORTED). So samotným obsahom týchto bonusov to už však nie je tragické, keďže prvý bonus „Blood Of Heroes“ je pôvodne od MEGADETH (pomalší album „Youthanasia“) a MPE sú na tom technicky dostatočne dobre, aby mohli niečo pokaziť. Z „No More“ zase pre zmenu dýcha trochu viac blackmetalová nálada.
Zámerne sa v celej recenzii neobjavuje slovo originalita, avšak to, čím môžu MPE predbehnúť známejších kolegov, je energia a nápaditosť, ktorá už jednotlivým veteránom s pribúdajúcimi rokmi začína chýbať. MPE majú naopak nápadov, energie a počuteľného nadšenia na rozdávanie. Napriek tomu a môjmu ťažko potlačiteľnému nadšeniu ide v prípade „The Unborn“ zatiaľ „len“ o nadmieru príjemný a osviežujúci vánok, avšak až čas a kritický tretí album ukážu, či nás čaká orkán, ktorý narobí riadny prievan v tomto štýle. Ja sám by som už konečne privítal riadne zmeny na vedúcich pozíciách...
Nadupaný severský neo-thrash/death obohatený o moderné klávesové výdobytky a občasný ženský vokál nádejnej fínskej formácie, ktorej "šťavu" možu pri svojej aktuálnej forme veličiny ako DARK TRANQUILLITY, IN FLAMES či SOILWORK len ticho závidieť.
8,5 / 10
Jori Haukio
- gitara, programovanie
Ville Viljanen
- spev
Jarkko Kokko
- gitara
Mikko Sipola
- bicie
Teemu Heinola
- basgitara
Joona Kukkola
- klávesy
Maiju Tommila (hosť)
- ženské vokály
1. Pure
2. The Harmony Remains
3. Parasites Of Paradise
4. Two Steps Away
5. Altered State Of Consciousness
6. Spirit-Conception
7. The Unborn
8. Fragile Flesh
9. Pressure
10. The Glass Womb
11. Blood Of Heroes
12. No More
Vydáno: 2004
Vydavatel: Listenable Records
Stopáž: 52:12
Produkce: Jori Haukio & MPE
Studio: Tico Tico, mastering v Finnvox Studios
Obal: Mattias Norén
Velice příjemné překvapení! Pravda, MORS PRINCIPIUM EST nepřinášejí žádné velké novinky, dokáží ale s grácií přetavit ty nejkvalitnější esence soudobých (a i těch zapomenutých) es skandinávské scény do vysoce funkčního celku. Až na některé repetivní pasáže a nepříliš vydařený cover "Blood Of Heroes" od MEGADETH je to dobrá práce. Už teď se těším na další desku.
Pri úvode piatej "Altered State Consciousness" dvíha kútiky úst. Svojská poklona, alebo vykrádanie AT THE GATES, konkrétne titulnej skladby opusu "Slaughter of the Soul"?
Celý album sa nesie prevažne v duchu AT THE GATES meets ARCH ENEMY. Občasné využitie speváčky, klávesov, či samplov hudbu naozaj obohacuje a v konečnom dôsledku, hoci možno menej originálny, tento opus spĺňa všetky ostatné kritériá. Je chytľavý, energický, nápaditý a ako napísal Radicalcut, v mnohom prevyšuje aktuálnu formu veličín svojho žánru.
Je to super album, hrnoucí neo death/thrash s různými neúplně tradičními prvky jako jsou ženské vokály v pozadí, klávesy které nevyšilují v trilkování a melodie které jsou sice nakažlivé stejně jako u jiných kapel v tomhle ranku, ale tak nějak vybočují ze stereotypu
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.