OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tato norská odpověď na VELVET REVOLVER byla pro mne od prvního poslechu příjemným překvapením. Kapela SPAN byla založena na sklonku roku 2002 a album „Mass Distraction“ je jejím debutovým dílkem. Nestává se příliš často, že skupina nováčků, jako jsou právě SPAN, vydá své první album hned u major labelu. A tak jsem tedy byl zvědav, co nutilo manažery Universalu k podepsání smlouvy s prakticky úplně neznámou kapelou, která za sebou neměla ani jedno album, na kontě má pouze zhruba 2 roky existence a navíc nehraje žádný z dnes letících stylů. Poněvadž znám kvalitativní úroveň některých bleskově vytažených souborů, držel jsem se od počátku v hodnocení při zemi a s komisním odstupem se vydal na první ochutnávku této nadějné rock´n rollové pouti.
Album „Mass Distraction“ je plné kvalitních hardrockových skladeb, přičemž většina je vystavěna na zemitých bluesových základech. Občas se objeví lehký názvuk punku nebo lépe řečeno: jeho rockovějšího bratříčka – dirty street rocku. Hutné kytarové riffy a hlas, ne úplně nepodobný Scottu Weilandovi a snad možná někdy i Eddiemu Vedderovi, zas připomenou dávno odumřelou vlnu kapel ze Seattlu. Ve své podstatě je však „Mass Distraction“ přirozeným a pravdivým rockovým albem, ve kterém není místo na laciné pózy a honění se za trendy. Opravdový srdnatý rock od SPAN plný upřímnosti mě neuvěřitelně potěšil, zvláště nyní, v době, kdy se téměř každý snaží být co nejvíc „in“ a pro rychlý úspěch neváhá naskočit na vlnu právě vyzdvihovaného stylu. Album obsahuje několik znamenitých rockerských hymen s vypjatými refrény jako např. „Don´t Think The Way They Do“, „On My Way Down“, „Wildflower“ nebo „Stay As You Are“. Nechybí ani povedená balada „Missing In Stereo“. Vrcholem alba je však pro mne píseň „Peaceful“, která svou náladou připomíná nejlepší momenty raných PEARL JAM. Ve skladbě „Papa“ se zas dostáváme blíže k syrovému boogie bostonských AEROSMITH. Vliv punkrocku je nejvíc patrný v rychlé vypalovačce „Baby´s Come Back“.
Rozhodně příjemné album, které si na nic nehraje, překonalo veškerá má očekávání a i po opětovných posleších nekleslo do pomyslného oblaku mlhavé průměrnosti. Hlavně v této době, kdy se trendy mění téměř každou sezónu, oceňuji příchod nové, mladé a neokoukané kapely s právověrným hardrockovým vyzněním a ještě tak sebejistě a od srdce prezentovaným, jako je tomu v případě SPAN. Úpřimně se těším na druhé album.
Rozhodně příjemné album, které si na nic nehraje, překonalo veškerá má očekávání a i po opětovných posleších nekleslo do pomyslného oblaku mlhavé průměrnosti.
7,5 / 10
Jarle Bernhoft
- kytara a vokály
Joff Nilsen
- kytara
Wes Stavnes
- basa
Fredrick Wallumrod
- bicí
1. Found
2. Don´t Think The Way They Do
3. Peaceful
4. Papa
5. Stay As You Are
6. Missing In Stereo
7. On My Way Down
8. Buckle Under Pressure
9. Baby´s Come Back
10. Wildflower
11. When She Stares
Mass Distraction (2004)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Island Records / Universal Music
Stopáž: 45:00
našláplá jízda........
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.