OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Napriek tomu, že slovenská zastávka turné PAIN OF SALVATION bola údajne takmer hotovou záležitosťou, švédska progressová jednotka sa nakoniec na skrátenom tour Slovensku (a Česku) vyhla. Žiadna škoda; Budapešť nie je tak ďaleko a o plávajúcom klube A38 som počul len dobré referencie.
A38 vybudovaná na ukotvenej lodi „Artemovsk 38“ je skutočne moderným miestom, originálne využívajúcim rieku pretekajúcu cez hlavné mesto Maďarska. Možnosť vybehnúť oddýchnuť si na palubu či zadarmo posurfovať po internete, bar v sále a dobrá aparatúra – viac predpokladov k u kvalitnému zážitku netreba.
Úloha rozohriať vcelku početné publikum pripadla domácim WENDIGO, kapele, ktorej hviezda na progmetalovom nebi pomaly stúpa, a to nie iba v ich materskej krajine. Naneštastie zvukár absolútne neodhadol hlasitosť a inak snáď kvalitný set zarezal vražedný hluk, ktorý nielen mne spôsobil doslova fyzickú nevoľnosť. WENDIGO zahrali pomerne tradičné, „americky“ znejúce progmetalové vystúpenie s občasným dochutením takmer nu-metalovým korením. Nemeckí DARK SUNS, sprevádzajúci PAIN OF SALVATION na celom turné, na to išli z iného konca. Označovaní za „dark-progress“ a vydávajúci na Prophecy (KLIMT 1918, ANTIMATTER, ELEND...) predviedli náladový post-doom metal à la KATATONIA či THE PROVENANCE, v tvrdších pasážach pripomínajúci čisto odspievané skladby NOVEMBERS DOOM. Zaujal príjemne civilne spievajúci bubeník, výrazné klávesy, zaujímavé melodické linky a nápadité refrény. Bohužiaľ DARK SUNS pôsobili mierne nevyváženým dojmom, v niekorých úsekoch až uťahane a nudne. Progu ani za mak, celkovo skôr horná polovica druhej ligy.
Zato hlavné hviezdy to rozbalili v plnej paráde. Ak ste si Daniela Gildenlöwa predstavovali ako zachmúreného introvertného intelektulála a PAIN OF SALVATION ako bandu akademikov, tak túto predstavu môžete rovno zadupať do zeme. Daniel pôsobil obrovsky uvoľnene, hecoval publikum, usmieval sa, komunikoval s kapelou i divákmi, skrátka sa viditeľne kráľovsky bavil. Hneď na začiatku varoval obecenstvo, že neprišlo na show venovanú stále akuálnemu „BE“ – hlavná časť setu sa tejto nahrávke až na „Diffidentia (Breaching the Core)“ vyhla. Hralo sa z celej diskografie a živé prevedenie všetkým skladbám dodalo na živelnosti a bezprostrednosti – to všetko bez zaváhania, včetne náročných viachlasov. Snáď až na mierne gýčovú baladu „Second Love“ nebolo jediného slabšieho miesta – a to i pre ľudí, ktorí tvorbu PAIN OF SALVATION nemajú v malíčku. Ľavú stranu pódia obsadila rytmika Kristoffer Gildenlöw (šesťstrunná pražcová i bezpražcová basa)-Johan Langell (bicie), kým na pravej sa usadili extrovertný, odredovaný a do pol pása vyzlečený gitarista Johan Hallgren a nenápadný klávesák Fredrik Hermansson. Zvuk obohatili sláčiky a sample púšťané z pásu. Priamo za Daniela sa premietala kvalitná videoprojekcia, skladajúca sa z klipov, abstraktných záberov i fragmentov z novinkového DVD, zachytávajúceho živé prevedenie minuloročného majstrovského diela skupiny (šokujúce bolo, že zábery z DVD boli stopecentne synchrónne s tým, čo kapela predvádzala na pódiu).
Hudba PAIN OF SALVATION mixuje čerstvý moderný rock, hard či art rock (reminiscenia KING CRIMSON v duete Hallgrenovej a Gildenlöwovej gitary bola evidentná a príjemná) do jedného organického celku. Keď Švédi pritlačili na pílu, natískali sa až myšlienky na melodický death metal... Samotný frontman trikrát zmizol v zákulisí a vrátil sa preoblečený. Posledná zmena ohlásila spolu s introm „Animae Partus ("I am")“ nasledovaným odpočítavacou „Deus Nova (Fabricatio)“ blok zložený zo skladieb z „BE“ – Daniel prezlečený za cynického Mr. Money pripomínal pohybami i mimikou Boba Geldofa z filmovej verzie „The Wall“. Nasledoval pulpfictionovský dialóg predchádzajúci „Dea Pecuniae“, a hlavne euforicky silná jethrotullovská „Imago“ ako záver prvého bloku prídavkov. Projekcia spustila titulky, ale frenetický dav si od PAIN OF SALVATION vydupal ešte jednu dupľu. Koniec sa takmer „zvrhol“ na neplánovaný happening (krehkú „Oblivion Ocean“ dopĺňali Hallgrenove opičky, poslednú skladbu dostal šancu odspievať akýsi divák z prvej rady, ktorý túto maturitu zvládol na jednotku). Potom nasledovali nekonečné klaňačky a ospravedlňovanie, že viac už PAIN OF SALVATION skutočne zahrať nevedia...
Dojem z PAIN OF SALVATION sa len ťažko opisuje či sprostredkúva. Na mňa pôsobil ako dokonalý kontrast voči nedávnemu koncertu EVERGREY – Daniel Gildenlöw a spol. nechcú ohurovať v prvom pláne či povyšovať neodškriepiteľné hudobnícke umenie na účel. Chcú sa len baviť a baviť publikum; a Boh im nadelil talent robiť to na skutočne mimoriadnej úrovni. Koncert, show, zážitok – bez prázdnych póz a klišé.
Fotografie: Zorka
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.