OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Máte radi GRAVE DIGGER, ale unavuje vás to ich neustále prešľapovanie na mieste? Túžite po vzletných melódiách, sviežich zboroch a modernom sounde?
V tom prípad vám ponúkame novinku švédskych SABATON, ktorú možno zásluhou podobnosti vokálu prirovnať k povestným hrobárom.
Novodobí Vikingovia sa rútia na európske hudobné trhy so svojim debutom „Primo Victoria“. Nejedná sa ale o debut v pravom zmysle slova. Aktuálnemu počinu mal totiž predchádzať album “Metalizer“, pripravovaný v roku 2002 pre istý taliansky label. Ten však nikdy neuzrel svetlo svetla, a tak sa horda bojovníkov rozhodla vziať všetko do svojich rúk a vydať opus pod vlastným velením.
Nájazdová vlna SABATON sa prehnala územím od Ruska cez Čierne more na Blízky Východ, zasiahla časť západnej Európy a rozbila sa až na brehoch Stredozemného mora.
Mládenci na hodinách histórie nespali na ušiach a čo-to, obzvlášť z vojnových ťažení a významných bitiek, sa na nich nalepilo. Téma to v tvrdej hudbe obľúbené, veď nie až tak dávno sa v podobnej vzhliadli amíci ICED EARTH na svojej doske “The Glorious Burden“.
Podľa hesla „v jednoduchosti je krása“ sa SABATON nepúšťajú do zbytočných hudobných exhibícii, a na ploche deviatich kompozícií ponúkajú nekomplikovaný, rokmi overený úderný power-heavy metal so zaľúbením v strednom tempe.
Opus otvára deň „D“, vylodenie spojencov v Normandii, v podobe titulnej „Primo Victoria“. Chytľavá, heavy vec, ktorej dominujú huronské bojové zbory a večne obľúbené koňo- rytmy.
Len v mierne zrýchlenom tempe pokračuje „Reign Of Terror“. Z ďalších bojových epopejí spomeňme „Panzer Battalion“, šesťdňovú vojnu na Blízkom Východe evokujúcu „Counterstrike“, alebo „Stalingrad“, ktorá kvôli hudobnému minimalizmu (song je postavený prakticky iba na dvoch riffoch) a rozvláčnosti trochu nudí. Úvod symfonicko-klávesové eseje „Wolfpack“ na chvíľu pripomenie kapelku U96 a skladbu „Das Boot“. Krátka, a o to ráznejšia „Into The Fire“ zas predstaví SABATON v až rádiovo-hitovej polohe. Z celkového konceptu sa vymyká až posledná akcepťácka „Metal Machine“, akási pocta metalovej hudbe.
Napriek relatívne nízkemu veku členov (medzi 21 a 24) pôsobí dielo vyzreto a na vysokej profi úrovni. Niečo malo by sa dalo vytknúť textovej zložke, ktorej občas chýba dávka umeleckého pohľadu, a slová tak vyznievajú len ako suché konštatovanie historických faktov.
Frontman Joakim sa svojím hustým chrapákom, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani Joe Cocker, neobmedzuje len na fádne vyštekávanie fráz, ale tvorí nádherné vokálne linky podporované „rhapsody“ zbormi.
Klávesy sú použité veľmi decentne, slúžia skôr na dotvorenie epickosti konečného soundu. Miestami má ich zvuk zvláštny pieskový efekt, čo vyvoláva dojem, že nahrávka šumí. Masívna hradba gitár však dáva poznať, že tvorba Švédov je postavená na silných nosných riffoch, nekompromisných vyhrávkach a účelných sólach. Jednotlivé songy sú melodické a veľmi heavy vďaka čomu celok vyznieva energicky, s patričnou dávkou brutálnosti.
Sympatický, silný debut mladej pätice, vďaka ktorému sa oplatí veriť, že power metal ešte nepovedal svoje posledné slovo. Už teraz sa tešme na ďalší počin!
8 / 10
Oskar Montelius
- gitara
Daniel Mullback
- bicie
Pär Sundström
- basgitara
Rickard Sundén
- gitara
Joakim Brodén
- spev
Daniel Myr
- klávesy
1. Primo Victoria
2. Reign Of Terror
3. Panzer Battalion
4. Wolfpack
5. Counterstrike
6. Stalingrad
7. Into The Fire
8. Purple Heart
9. Metal Machine
The Great War (2019)
The Last Stand (2016)
Heroes (2014)
Carolus Rex (2012)
World War Live: Battle Of The Baltic Sea (2011)
Coat Of Arms (2010)
The Art Of War (2008)
Metalizer (2007)
Attero Dominatus (2006)
Primo Victoria (2005)
Fist For Fight (2001)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Sound Pollutions/Black Lodge
Stopáž: 41:05
Produkce: Tommy Tägtgren a SABATON
Studio: Abyss Studios
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.