Tak už je jasné, že metalcoreová epidemie naplno pronikla i do našich zemí a výsledky jejího řádění na sebe nenechávají dlouho čekat. Jedním z její produktů je split nahrávka dvou tuzemských představitelů tohoto hudebního proudu.
Dvojice v podstatě začínajících jihočeských kapel se na tomto materiálu presentuje v poměrně příznivém a z hlediska budoucnosti optimistickém světle.
Pětičlennou sestava EPISODE obsahuje jména známá z působení v jiných kapelách, jakými jsou například LVMEN, REEK OF SHITS anebo AGONY. Ti vsadili hlavně na těžkotonážní riffování a typicky nepříčetný uřvaný vokál, přičemž skladby si většinou plynou ve středních valivých tempech. Snad díky krátké stopáží nezačne takto pojatý hudební kolotoč nudit. Ačkoliv čtveřice skladeb + intro vykazují nulovou originalitu, lze prohlásit, že EPISODE přicházejí se slušným žánrovým standardem, schopným si své fanoušky najít už nyní a vezme-li v potaz fakt, že kapela má na to, aby se zlepšovala, není důvod ke skepsi. Propříště by to ale opravdu chtělo si trošku pohrát s tempovou variabilitou jednotlivých skladeb, neboť rytmicky nyní EPISODE působí dosti stereotypně.
www.episodemetal.com
6 / 10
Poněkud jiný přístup zvolili 5 SYMBOLS, kteří vsadili na vyšší rychlostní stupeň a melodiku. Jejich tvorba tak evokuje gothenburskou melodickou metalovou větev a v lecčem připomenou v současnosti populární Němce HEAVEN SHALL BURN, kteří jsou známí mícháním metalcore právě se skandinávským metalem. Ve své podstatě zde není moc co kritizovat. Pomineme-li již tradiční fakt, že tvorba 5 SYMBOLS nepřináší ani zbla nového, vše ostatní je v naprostém pořádku. S přihlédnutím ke skutečnosti, že se jedná o pouze čtyřskladbovou ukázku aktuální síly jihočeských, můžeme skladby obsažené na tomto splitku označit za instrumentálně slušně zvládnuté s již vzpomenutým výrazným citem pro skandinávskou melodiku. Okoření-li kapela v budoucnu své kompozice větší dávkou vlastní osobitosti, bude se zajisté na co těšit.
www.5symbols.com
6 / 10
Nahrávka je kromě uvedeného navíc opatřena velmi slušným zvukem z již zavedených českých studií (HACIENDA, resp. SHAARK) a její celkové provedení včetně obalu a bookletu snese i přísnější měřítka. Její hudební náplň je pak tvořena dvěma dobře se rozjíždějícími kapelami, které ač do svého žánru nepřinášejí nic nového, nabízí v něm nadprůměrnou kvalitu a to si myslím, že není v našich končinách málo.