OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Klokánci VANISHING POINT brázdí širé pláně australské od roku 1997 a produkují na poměry jižního kontinentu poměrně nezvyklý žánr – heavy/speed metal s drobnou špetičkou power metalové techniky. Poprvé jsem se s Australany střetl na jakési heavy metalové hoblovačce, kde hlavní roli hráli tuším HAMMERFALL... kdo si má ty koženkáře pamatovat, že jo... Tehdy mě exotická kapela poměrně zaujala, protože měla celkem svojské kouzlo a sympaticky skromné vystupování. Jejich druhou řadovku „Tangled In Dream“ jsem vyslechl a na jazyku mi zůstala skvělá úvodní kompozice „Surreal“ a pak dlouhá řada celkem sympatických, ale nepříliš výrazných songů...
O novince „Embrace The Silence“ mohu říci to samé v bledě růžovém. VANISHING POINT sázejí na pompézní klávesové aranže a epické fanfáry ala KAMELOT, které nasazují na obnošenou kostřičku heavy metalových kompozic a dle chuti dořeďují opravdu chabými pokusy o progresivní instrumentální vložky... Ty patří mezi to nejtristnější a tvoří je zejména naprosto jalové houkání kláves a marné pokusy vytvořit něco složitějšího a zajímavého. To v melodiích jsou klokani silnější, na albu je jich pravda jen omezený počet, z čehož si kapela přílišné nervy nedělá a vesele je recykluje. V druhé polovině desky jsem měl co chvíli pocit, že CD hraje znovu od začátku... Není ale fér jen hanit, zhruba tak polovina materiálu mě opravdu baví – a to i navzdory faktu, že většina skladeb je neúnosně natažená. Díky dobře zabarvenému hlasu Silvia Massara a příjemným (i když neoriginálním) vokálním linkám zaujme a v konkurenci epicko-pompézní trubadúrů si VANISHING POINT cestu klestí zdatně. Sympatická je i snaha nedržet se pouze v zaběhnutých kolejích a vystřídat více poloh (temnější power metalové pasáže jsou více než ucházející) Bohužel zdaleka nemají na to uhrát takovou stopáž, jakou si vyměřili, a tak přílišná repetitivnost a pár nepříjemných nahloučenin klišé sráží album do lehkého nadprůměru.
Fanouškům speed metalu „Embrace The Silence“ spíše doporučuju, posluchače s akademičtějším přístupem tahle deska jen sotva strhne – navíc vyložené hudební šťouraly mohou vyprudit dost nešťastné vícehlasy, které mají tendenci vinou uječeného podkladu klouzat v táhlejších partech k falešnosti. Hodnotím bez hořkosti, ale bohužel i bez nadšení, které ze mě až příliš rychle vyprchalo. Přesto určité sympatie k Australanům stále cítím.
Zpočátku poměrně zajímavé, ale jak jde čas, začíná být album nudné a kolovrátkovité. Takže výsledkem je pouze nadprůměr, což je škoda, neboť při poloviční stopáži by to byla velmi slušná deska.
6 / 10
Silvio Massaro
- vokály
Tommy Vucur
- kytara
Chris Porcianko
- kytara
Joe Del Mastro
- basa
Jack Lukic
- bicí
1. Hollow
2. My Virtue
3. If Only I
4. Live 2 Live
5. Embraced
6. Season Of Sundays
7. Once A Believer
8. Reason
9. Breathe
10. Somebody Save Me
11. Insight
12. A Life Less
13. As I Reflect
Embrace The Silence (2005)
Tangled In Dream (2000)
In Thought (1997)
Minulé album bylo o pár chloupků lepší...ale tohle není rozhodně špatné
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.