OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Poľsko sa v kovovom žárni preslávilo hlavne svojou deathmetalovou produkciou. DIES IRAE má už len na základe zostavy (re)prezentovať to najlepšie, čo poľská scéna mohla a môže ponúknuť na poli melodického deathu. Do akej miery sa to darí vyplniť, môžeme posúdiť vypočutím si aktuálneho počinu „Sculpture Of Stone“.
Jednotliví členovia (viď. line-up) si berú zo svojich domovských spolkov len to najlepšie, a je to poriadne cítiť od úvodnej zvonkohry. Album nereprezentuje snahu o totálnu dominanciu v extrémoch, ale snaží sa zaujať hlavne v oblasti zaujímavých melódií a kompozičnej pestrosti. Samozrejme, tradične dôležitým aspektom albumu tohto žánru je aj patričné ťažkotonážne vyznenie. V dnešnej dobe je temer nepredstaviteľné, aby nejaká nahrávka s ambíciami siahajúcimi za hranice svojho regiónu nemala dokonalú produkciu a perfektný zvuk. Neinak tomu je i na „Sculpture Of Stone“, a tak je možné vychutnávať výraznú zmes liniek jednotlivých nástrojov vrátane častokrát opomínanej basgitary. Podľa osvedčeného receptu sú skladby položené skôr v stredných valivých tempách, aj keď povinne sa vyskytnú aj záseky ďaleko rýchlejšie. Charakteristickým prvkom nahrávky je maximálna snaha o čistotu a precíznosť, čo chvíľami ide na úkor dravej živelnosti, ktorej absencia v tomto žánri môže byť až trestuhodná. Silným aspektom je množstvo umne zahraných sól a snaha o vytváranie rôznych atmosfér, čo nie je v rámci tejto odnože hudby tradíciou a môže byť považované za originálny aspekt. Čo už napríklad za originálne pokladané byť nemôže, sú vokálne linky. Tie sa držia viacmenej stále v dvoch tradične striedaných rovinách (skúste uhádnuť, akých?) a predstavujú široký priestor na zlepšenie. Taktiež sa nájde dosť partov, ktoré až príliš čerpajú z prevareného odkazu poľskej deathovej scény. Ak mám porovnávať s domovskými kapelami, tak na mňa „Sculpture Of Stone“ pôsobí v konečnom dôsledku veľmi sviežim dojmom. Album sa nepočúva ťažko a dokáže vás zachytiť svojou dynamikou a pestrosťou hneď naprvýkrát. Nie je ale ani natoľko prvoplánový, aby sa veľmi rýchlo opočúval a disponuje dostatočne veľkým množstvom nápadov majúcich potenciál „zabíjať“. Výkony hudobníkov sú profesorské rovnako, ako celý výsledný dojem.
„Kamennú sochu“ môžem určite odporúčať priaznivcom domovských kapiel členov DIES IRAE a priaznivcom technickejšieho poňatia deathmetalu s dostatočnou dávkou melodiky. Rozhodne sa však nejedná o žiadny klon, ale o zaujímavé a podarené dielko, ktoré sa dobre počúva.
„Sculpture Of Stone“ - inštrumentálne, kompozične a zvukovo album zvládnutý na jednotku. Pre priaznivcov Poľskej scény a domácich kapiel zúčastnených hudobníkov - povinnosť.
7 / 10
Novy
- vokály, basgitara
Mauser
- vokály, gitary
Jacek Hiro
- gitary
Doc
- bicie
1. Beyond All Dimensions
2. The Hunger
3. Unrevealed By Words
4. The Art Of An Endless Creation
5. Trapped In The Emptiness
6. The Plague
7. The Oceans Of Filth
8. The Beginning Of Sin
9. Sculpture Of Stone
Sculpture of Stone (2004)
The Sin War (2002)
Immolated (2000)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Empire Records
Stopáž: 39:19
Produkce: Wojtek & Slawek Wieslawscy
Studio: Hertz Studio
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.