MOGWAI - The Bad Fire
Nové album skotských MOGWAI opět těží ze soundtrackových zkušeností skupiny, ale současně je cítit snaha vrátit se k postrockovým kořenům a především po produkční stránce ostřejšímu soundu. Tady bude co naposlouchávat.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Všichni dobře víme, že tomuto zasloužilému švédskému kostlivci není příliš cizí nejrůznější převlékání kabátců. Jestliže minule (na výborném počinu „Decadence - Prophecies Of Cosmic Chaos“) na sebe navlékl slušivou thrash/deathovou sutanu, navíc částečně střiženou přesně podle proporcí „Slaughter Of The Soul“ (1995) od jistých AT THE GATES, tak tentokrát sáhl do své obskurní skříně pro pořádně otrhaný a časem velmi dobře prověřený mundůr. Inu, je to tak, CENTINEX se na „World Declension“ vrací ke svým kořenům, do dob, kdy klasický skandinávský sound prožíval své bouřlivé zrození.
Pravda, z oněch dob toho již moc nezbylo, opravdu nadějných nováčků je poskrovnu a poslední přežívající průkopníci chrastivého zvuku už mají to nejlepší za sebou. Snad jedině CENTINEX, a to zvláště v souvislosti s poslední dvojicí alb, vykazovali ve svém požehnaném věku rostoucí výkonnost. Zdálo se, že staří dinosauři rozhodně nejsou na odpis, ba co víc, dokonce se mocnými tempy blížili k samotnému vrcholu své patnáctileté kariéry. Cesta směrem k detailně vypilované a vysoce energické fúzi death a thrash metalu je však znenadání přerušena příchodem „World Declension“ - ve všech směrech totálně old schoolové konzervy. Přiznám se, že po úvodním poslechu jsem radostí zrovna nepřekypoval, to až další chvilky ve společnosti stockholmských dřevorubců dokázaly ostří prvotního „zklamání“ výrazněji otupit. Po týdnu intenzivní terapie jsem se vším srozuměn a ponořen hluboko do devadesátých let minulého století si spolu s kapelou užívám tu nezapomenutelnou dobovou atmosféru. CENTINEX dneska zní a hrají velmi podobně (obzvláště ve střednětempých houpačkách) jako DISMEMBER v dobách své renesance - tím mám na mysli především album „Hate Campaign“ (2000), ale klidně si na jeho místo dosaďte kteroukoli jinou švédskou klasiku. V momentech, kdy rytmická sekce zařadí nejvyšší rychlostní stupeň, mi na mysli okamžitě vytane jiná, daleko obhroublejší obluda - VOMITORY (ti však disponují ještě mnohem monstróznějším soundem). Charakteristické chrastivé kytary působí sice sympaticky, leč v bridgích a refrénech občas dokonale pohřbívají zdařilé melodie, které jsou odedávna jasným poznávacím znamením CENTINEX.
Ano, můžete celkem s úspěchem namítnout, že dnes je úplně jiná doba, že takto konzervativní disk si CENTINEX mohli dovolit vydat akorát tak někdy před deseti, dvanácti lety. Inu, starého psa novým kouskům nenaučíš. Já osobně jsem za to rád, jsem rád za kapely, které v trendových poryvech stojí rovně, nikdy neohýbají svá záda a se sveřepým výrazem si jsou svou vlastní cestou. Pokud jste ze stejného těsta a rádi si s nostalgií zavzpomínáte na čem jste kdysi vyrostli, je pro vás „World Declension“ tou pravou pozvánkou k poslechu.
Inu, starého psa novým kouskům nenaučíš. Já osobně jsem za to rád, jsem rád za kapely, které v trendových poryvech stojí rovně, nikdy neohýbají svá záda a se sveřepým výrazem si jsou svou vlastní cestou. Pokud jste ze stejného těsta a rádi si s nostalgií zavzpomínáte na čem jste kdysi vyrostli, je pro vás „World Declension“ tou pravou pozvánkou k poslechu.
7 / 10
Johan Jansson
- vokál
Jonas Kjellgren
- kytara
Johan Ahlberg
- kytara
Martin Schulman
- baskytara
Ronnie Bergerstål
- bicí
1. Victorious Dawn Rising
2. Purgatorial Overdrive
3. The Destroyer
4. As Legions Come
5. Sworn
6. Synthetic Sin Zero
7. Flesh Is Fragile
8. Wretched Cut
9. Deconstruction Macabre
Redeeming Filth (2014)
Teutonische Invasion (EP) (2013)
World Declension (2005)
Decadence: Prophecies Of Cosmic Chaos (2004)
Deathlike Recollections (single) (2003)
Hail Germania (split) (2003)
Diabolical Desolation (2002)
Hellbrigade (2000)
Apocalyptic Armageddon (EP) (2000)
Bloodhunt (EP) (1999)
Reborn Through Flames (1998)
Shadowland (EP) (1998)
Reflections (1997)
Malleus Maleficarum (1996)
Sorrow Of The Burning Wasteland / Diabolical Ceremonies (split - CENTINEX vs. INVERTED) (1996)
Transcend The Dark Chaos (demo) (1994)
Under The Blackened Sky (demo) (1993)
Subconscious Lobotomy (1992)
End Of Life (demo) (1991)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Cold/Regain Records
Stopáž: 38:48
Produkce: CENTINEX
Studio: Black Lounge Studios
-bez slovního hodnocení-
Nové album skotských MOGWAI opět těží ze soundtrackových zkušeností skupiny, ale současně je cítit snaha vrátit se k postrockovým kořenům a především po produkční stránce ostřejšímu soundu. Tady bude co naposlouchávat.
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Moje první setkání s tvorbou této rakouské kapely probíhá za asistence emocemi prosycené muziky z různých "post" žánrů. Je tam dostatek nápadů i děje, aby to utáhlo přes hodinu trvající stopáž a zároveň motivovalo k opětovnému poslechu. Fakt supr chlapy!
Tradiční melodický heavy metal, ovšem výborný. Na desce je vše v pořádku, kvalitním zpěvem počínaje a vymazlenou produkcí konče. V rámci žánru mohu jen doporučit, jen tomu chybí nějaká ta vlastní přidaná hodnota.
Zmar nad zmar. GRAVE DIGGER přestali být opravdu zajímaví někdy kolem alba "Ballads Of A Hangman" (2009) a od té doby už si vlastně jen zoufale tahají ze své riffové zastavárny, co jim dříve nepřišlo dost dobré. A tentokráte to tedy rozhodně dobré není.
Parádní švédský old school death, který se vrací v čase do devadesátek a servíruje správně dusivou porci švédské žánrové klasiky zarámovanou do charakteristického chrastivého zvuku. Tohle by mělo chutnat především fanouškům starých DISMEMBER a ENTOMBED.
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!