PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
Urzovci jsou zpět a vyráží do klubů, radujme se! To by asi tak stačilo. Snad jen drobná poznámka. Minulá deska byla a je až příliš dokonalá. Nová je dokonalá poněkud méně, je pouze vynikající. Kdo by to byl čekal?
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
K tvorbe tohto interpreta sa dostávam len veľmi sporadicky, ale keď sa k nej konečne prepracujem, tak o to radšej. Tento koncepčný album demonštruje Vaiovu virtuozitu, ale v žiadnom prípade nie samoúčelne. Dosť dlho som premýšľal, či sa vôbec pustím do recenzovania tohto diela a keď som sa rozhodol, že to urobím, tak som bol postavený pred druhý problém. Takéto veci sa recenzujú dosť ťažko (aspoň mne), tak snáď sa mi to podarí... :o) Rozhodol som sa, že sa povenujem zvlášť každej skladbe a tak snáď zvládnem preniesť tento album na papier (monitor) dôvernejšie, ako by som hodnotil celok. „Real Illusions: Reflections“ nahrala trojica muzikantov: Billy Sheehan, Jeremy Colson a Steve Vai. No aby to nebolo také jednoduché, tak si prizvali kopu zaujímavých hostí. Bolo by snáď nosením dreva do lesa spomínať inštrumentálne výkony všetkých zúčastnených, a tak to nebudem pri jednotlivých skladbách spomínať, no tu si to neodpustím. STEVE VAI vie, koho si na nahrávanie dotiahnuť a tak sa dočkáte výborných bicích s doprovodom úžasnej basgitary a mnohých iných použitých nástrojov a efektov. A STEVE VAI??? To sa už vážne nevyjadrujem a prejdem k skladbám:
„Building The Church“:
Inštrumentálna skladba sa začína krátkym a divokým klávesovým sólom, no potom sa rozvinie do klasického gitarového besnenia. No žiadna samoúčelnosť, veľmi dobre sa to počúva. Ide o takpovediac pozitívnou energiou nabitú skladbu, vyjadrujúcu radosť zo života.
„Dying For Your Love“:
Prvá spievaná vec na albume, spevu sa zhostil sám Steve a ide mu to veľmi dobre. Text sa venuje téme, ktorá hýbe svetom, a to láske. V podstate celý album je jej venovaný. Podstatne sa zmiernilo na tempe a priestor dostalo viac rozjímania. Pekná, príjemná skladba, ktorá nenudí, priam naopak vťahuje pozornosť poslucháča do svojej atmosféry.
„Glorious“:
Plačúca gitara preniká celou skladbou, ale song nie je uplakaný -- práve naopak. Veselá vec s pozitívnym feelingom. Ide o druhú inštrumentálku a podľa mňa jednu z najsilnejších vecí.
„K'm-Pee-Du-Wee“:
Nastáva ďalšie zvoľnenie na tempe a gitara sa nás pokúša uspať spievaním uspávanky, no keďže sme pozorní poslucháči, tak sa nedáme. Skladba s divným názvom je plná zaujímavých zvukov a zvratov.
„Firewall“:
Druhá spievaná vec, o niečo hravejšia ako „Dying For Your Love“ -- nielen hudobne, ale aj spevom. Hlavne je podstatne rýchlejšia. (hostia: trúbky: Jerry Hey and Gary Grant, saxofóny: Dan Higgins a Larry Williams, trombóny: Bill Reichenbach a Charlie Loper, perkusie: Jeremy Colson a Gregg Bissonette, doprovodné vokály: Stacy Ellis)
„Freak Show Excess“:
Rýchla (relatívne v ponímaní tohto albumu) inštrumentálka, v ktorej sa objavia rôznonárodné hudobné vplyvy. Samotný Vai sa vyjadril, že inšpiráciou k tejto skladbe mu bola hlavne bulharská muzika. Zaujímavý song, členitý, prepracovaný, krásne melódie a harmónie. (hostia: doprovodné perkusie: Jeremy Colson a Gregg Bissonette)
„Lotus Feet [Live]“:
Piano, orchester a príjemná atmosféra tvoria základ živého záznamu skladby „Lotus Feet“. Na tomto podklade sa krásne vyníma Stevova gitara a napĺňa dušu poslucháča blaženosťou. V podstate si poslucháč všimne, že ide o živák až pri potlesku, ktorý ukončuje tento song. (hostia: orchestrácia: David Kole, nahrali Metropole Orkest a Steve Vai so špeciálnym hosťom Brian Beller (basgitara) a Chrisom Oppermanom (piano), digirent: Dick Bakker, autor projektu: Co de Kloet)
„Yai Yai“:
Experimentálna skladba, ktorá je síce „spievaná“, ale bez textu... :o) Je to gitara, ktorú prehnali cez harmonizér a dopasovali do veľmi jednoduchého rytmu, ide podľa všetkého o sample. Najkratšia vec na albume, ale dosť zaujímavá. Trochu pripomína skladbu „Ya Yo Gakk“ z albumu „Alien Love Secrets“.
„Midway Creatures“:
Podľa môjho názoru najlepšia vec na albume, viac komentovať nebudem, treba vypočuť.
„I'm Your Secrets“:
Sladučká baladka na Vaiov spôsob, ktorej text sa zaoberá vzťahmi a láskou. V tejto skladbe nenájdete gitaru v inej forme, ako klasickej, španielkovej. No aj napriek tomu všetkému (nie som práve fanúšikom takýchto foriem) sa mi tento song páči a je príjemnou zmenou, ktorá nenudí. (hostia: doprovodné perkusie: Jeremy Colson a Gregg Bissonette)
„Under It All“:
Najdlhšia skladba uzatvára album plný zvratov a tomuto neostáva nič dlžná. Je plná zvratov tak hudobných, ako aj textových. Odporúčam si dôkladne preštudovať text, naozaj ma dosť zaujal. (hostia: harfa: Pia Vai, hovorené slovo: Fire Vai, Laurel Fishman, Ruby a Len Berman, Jeff Mallard, Michael Mesker a Thomas Nordegg.)
Čo dodať záverom? Snáď len toľko, že je to síce vynikajúci album, ale neprináša nič prevratne nového, ale to asi ani nebol zámer autora. A ani ja som nič také nečakal. Pre mňa ostanú vrcholom jeho tvorby albumy: „Sex And Religion“ a „Fire Garden“. No myslím, že STEVE VAI ma už stálu poslucháčsku základňu a ak sa vám páčili jeho predošlé diela, tak ani teraz neoľutujete. U tohto muzikanta sa nedá šliapnuť vedľa.
Síce vynikajúci album, ale neprináša nič prevratne nového, ale to asi ani nebol zámer autora. STEVE VAI ma už stálu poslucháčsku základňu a ak sa vám páčili jeho predošlé diela, tak ani teraz neoľutujete. U tohto muzikanta sa nedá šliapnuť vedľa.
8,5 / 10
Billy Sheehan
- basgitara
Jeremy Colson
- bicie
Steve Vai
- všetko ostatné
1. Building The Church
2. Dying For Your Love
3. Glorious
4. K'm-Pee-Du-Wee
5. Firewall
6. Freak Show Excess
7. Lotus Feet [Live]
8. Yai Yai
9. Midway Creatures
10. I'm Your Secrets
11. Under It All
Real Illusions: Reflections (2005)
Live In London (2004)
G3 Live - Rockin' In The Free World (2004)
The Infinite Steve Vai - An Antholog (2003)
Mystery Tracks - Archives Vol. 3 (2003)
Various Artists - Archives Vol. 4 (2003)
The Elusive Light And Sound, Vol. 1 (2001)
Frank Zappa - FZ Original Recordings; Steve Vai Archives, Vol. 2 (2001)
The Secret Jewel Box (2001)
Alive In An Ultra World (2001)
The 7th Song - Enchanting Guitar Melodies - Archives Vol. 1 (2000)
The Ultra Zone (1999)
G3 Live In Concert (1997)
Fire Garden (1996)
Alien Love Secrets (1995)
Sex & Religion (1993)
Passion And Warfare (1990)
Flex-Able Leftovers (1984)
Flex-Able (1984)
Datum vydání: Úterý, 22. února 2005
Vydavatel: Red Ink/Epic
Stopáž: 55:11
Produkce: Steve Vai
Mohlo to byt lepsie, skladby so spevom minus, experimentalne blbiny tiez. Naj. skladba: Building The Church
Urzovci jsou zpět a vyráží do klubů, radujme se! To by asi tak stačilo. Snad jen drobná poznámka. Minulá deska byla a je až příliš dokonalá. Nová je dokonalá poněkud méně, je pouze vynikající. Kdo by to byl čekal?
Atmosférický black metal / post-metal. Hodně odlehčená produkce plná vybrnkávaček, náladových pasáží a košatých atmosférických vsuvek. Zuby se moc necení, možná občas mléčné jedničky. Příjemný poslech, vyloženou hitovku však na "Succumb" nenajdete.
Šíleně plodný oneman projekt, Aaron Edge se utrhl ze řetězu s sází jednu desku za druhou. "Agglomeration" je třetí z letošních již pěti alb. A překvapivě to drží slušnou kvalitu. Pokud tedy máte rádi dusivý sludge doom s výbuchy disonantního šílenství.
Hulváti z Jura sú takí naši DARKTHRONE: o pol generácie mladší a s koreňmi v grinde miesto blacku, no doživotne verní metalovej klasike (s čoraz hrubším zvukom). „Kromaňon“ a „Abeceda nenávistí“ sa zapíšu do zlatého fondu. Zbytok asi nie, čo vôbec nevadí.
Oproti EP "God Made Me An Animal" ubral Greg Puciato (ex-THE DILLINGER ESCAPE PLAN), ale i skupina jako celek, na nekompromisnosti, objevují se více i zpěvné a melodické polohy, nicméně je to stále hodně nasraný a uřvaný post-hardcore té nejvyšší kvality.
Strhující rozsáhlé kompozice, které buď zcela pohltí, nebo unudí. Já se hlásím k první možnosti. Je to jako snové divadlo severského death metalu. Za mě je to zatím rozhodně jedna z nejzajímavějších desek letošního roku.
Singl „Winter Storm Vigilantes“ je povedená záležitost, která byla slibnou návnadou na nové album. Velká očekávání byla nakonec zbytečná. S trochou dobré vůle se na albu najdou dvě další slušné skladby, jinak je to stále ten samý a nenápaditý kolovrátek.