OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Orientujete se alespoň částečně v kouzelné spleti příběhů starých řeckých bájí? Pakliže ano, jistě pro vás není slůvko „Hydra“ důvodem pro otevření slovníku cizích výrazů. Muzikantům ze SATARIEL (neplést se SATARIAL z Ruska) však význam onoho slova evidentně uniká a na svém třetím albu prezentují Hydru výhradně jako krotkého býložravce nebo, chcete-li jinak, přítulného domácího mazlíčka a nikoli jako zatraceně nebezpečnou obludu, jejíž kariéru muselo ukončit až ostří meče mýtického hrdiny Hérakla.
Přitom před třemi roky jsme měli pádný důvod k hostině vpravdě opulentní, neb SATARIEL vydali po všech stránkách znamenitou dvojku „Phobos And Deimos“ (2002), která s neobyčejnou lehkostí fúzovala veškeré dostupné extrémní žánry a i přes nezbytnou věrnost skandinávským tradicím dokázala přinést celý kontejner svěžích nápadů. S příchodem „Hydra“ se hodně věcí změnilo, nutno ale dodat, že většinou k horšímu. Co mi na novém materiálu Švédů vadí snad nejvíce, je jeho uhlazenost a absolutní bezkonfliktnost. Tam, kde na „Phobos And Deimos“ kytary hoblovaly až ze stropu padala omítka a Pär Johansson řval tak, že nejbližší okenní tabulky prostě neměly nárok na přežití, je dnes k dispozici pouze decentní, nikoho nepobuřující a zcela standardní doom/melodic death metalový vývar. Jeden ze svých zásadních trumfů si však přesto SATARIEL dokázali uchovat - nepozbyli totiž cit pro silné a chytlavé refrény. Jistě, už to nejsou ty mocné chorály, kdy za mikrofonem vypomáhalo hrdlo Messiaha Marcolina (CANDLEMASS), ale spíš vznosné, čistě odezpívané party. Právě díky těmto zdařilým vokálním vsuvkám jsem si postupně našel cestu k několika skladbám - především zabodovaly „Be You Angel, Be You Beast“, „300 Years Old“, „Claw The Clouds“ a také úvodní „The Freedom Fall“, která začíná jako GRAVEWORM a kde Pär Johansson v refrénu zpívá téměř jako Mikael Akerfeldt (OPETH). Zvláštní směsice, co říkáte? Pokud je vám to málo, slyšte ještě utrápenou „Scattering The Timeweb“, která by bez problémů zapadla do čarokrásné kolekce „Projector“ od gothenburských průkopníků DARK TRANQUILLITY. Zbylým kompozicím alba dominují vláčné, až příliš roztahané doomové plochy, o ostřeji nabroušenou kytaru máte šanci zavadit maximálně tak v devítce „Nihil Juggernaut“, ale ani ta se na poli agresivity a nasazení nemůže měřit s vysoce energetickými skladbami z předcházejícího albového klenotu.
Nový materiál švédských žánrových alchymistů bohužel nedokázal naplnit velké očekávání, které vydání „Phobos And Deimos“ logicky vyvolalo. Pánové ze SATARIEL sice udělali rázný krok vpřed, bohužel však rovnou do slepé uličky, ze které nebude jen tak snadné uniknout. Závěrem klišovitě konstatuji, že spoléhám na jejich schopnosti a plně doufám, že se z nepříjemné situace hodně rychle dostanou vydáním další nahrávky. Společně věřme, že ta už nebude tak bezzubá a bezelstná jako je „Hydra“.
Nový materiál švédských žánrových alchymistů bohužel nedokázal naplnit očekávání, které vyvolalo vydání předchozího opusu „Phobos And Deimos“. Pánové ze SATARIEL sice udělali rázný krok vpřed, bohužel však rovnou do slepé uličky, ze které nebude jen tak snadné uniknout.
6,5 / 10
Pär Johansson
- zpěv
Magnus Alakangas
- kytara
Mikael Granquist
- kytara
Mikael Granbacke
- baskytara
Robert Sundelin
- bicí
hosté:
Simon Johansson
- kytara
Lenny Blade
- zpěv
Max Lorentz
- varhany
Vanja Wikström
- zpěv
1. The Freedom Fall
2. Be You Angel, Be You Beast
3. Claw The Clouds
4. Vengeance Is Hers
5. For Galaxies To Clash
6. The Springrise
7. Scattering The Timeweb
8. 300 Years Old
9. Nihil Juggernaut
10. No God Loves
Hydra (2005)
Lady Lust Lilith (re-release) (2003)
Phobos And Deimos (2002)
Lady Lust Lilith (1998)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Cold/Regain Records
Stopáž: 41:45
Produkce: Daniel Bergstrand, Örjan Örnkloo and Magnus Alakangas
Studio: Dug Out Studios (Sweden)
já slyšel i předchozí, je pravda, že tohle je výraznej pokles v tvrdosti, ale i tak je to moc dobrý album
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.