OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Typičtí představitelé amerického sporty punku pro teenagery přichází již s osmou řadovkou, která obsahuje stejně jako alba předcházející pořádnou dávku optimistické melodičnosti. Kalifornští NO USE FOR A NAME jsou již legendární formací reprezentující tento provařený středoškolský styl, který v jejich podání nabírá až transparentní karikaturistické podoby. Člověku se z té melodičnosti udělá až nevolno, nebo že by to bylo tím kalifornským sluníčkem? Bude lepší se proti němu více chránit a na chvíli se schovat na střídačku školního hřiště, odkud se vám toto album pokusím okomentovat.
Celou kolekci zahájí „Part Two“, pateticky melodická věcička uhánějící vpřed jako spolužák Brian po razantním odpalu v páté směně včerejšího baseballového duelu s konkurenční školou z Malibu. Prestižní duel právě tento moment rozhodl. Nabušená „There Will Be Revenge“ by mohla doprovázet pořízky ze školního fotbalového týmu k odvetnému duelu s mazánky z Beverly Hills. Půl roku trénovali, jsou zdravě naštvaní a pěkně do rytmu vyklusávají do středového kruhu. Nepochybuji o tom, že jejich silové tažení skončí vítězstvím. Při letmém pohledu na nadšeně poskakující roztleskávačky by našla své uplatnění „For Fiona“. Snažím se však nerozptylovat, protože mám při tomto duelu i své povinnosti. Jakožto sedící na střídačce vybíhám občas s lékařskou brašnou „Black Box“ jako právě teď ke zraněnému Brandonovi v doprovodu „Check For A Pulse“. Jako v každé kalifornské střední škole dochází i v té naší k pošťuchování a hecování se u skříněk s osobními věcmi. Zejména pak s hispánskou menšinou není jednoduché rozumně vyjít. A tak zatímco na školním hřišti vrcholí fotbalový duel, dva frustrovaní týpci vystříleli zásobník „Bullets“ do náhodou kolemjdoucího profesora biologie, který se je snažil slovně napomenout. Tato tragická událost „It´s Tragic“ nás všechny velmi zasáhla a znepříjemnila nám konec školního roku, kdy jsme se už všichni viděli surfovat na mořských vlnách nebo v plážových klubech. Namísto nadšení z brzkého začátku prázdnin tak smutně bloudíme školní budovou a přemýšlíme nad tím, jak se něco takového mohlo stát zrovna u nás - „Slowly Fading Fast“.
NO USE FOR A NAME jsou prostě ničím neředěný ryzí sporty punk, tedy styl mající přesně dané hranice. Kolovrátkové popěvky plynule navazují jeden na druhý. V Kalifornii jsou možná posluchači, kteří toto nějakým způsobem docení, pro toho evropského a zvlášť někoho, kdo se nezaměřuje výhradně na punk, je však průměrné hodnocení maximem, co může takovéto kapele dát. Osobitost je to, co chybí nejen NO USE FOR A NAME, ale vlastně i většině ostatních souborů hrajících tuto hudbu.
CD k recenzi poskytli Day After records
Slunečný a vysoce melodický středoškolský sport punk, z jehož nezdolnosti nepřipravenému jedinci brzy začne pobolívat hlava. Nakažlivá melodika, nebo úžeh?
5 / 10
Tony Sly
- zpěv, kytara
Matt Riddle
- baskytara
Dave Nassie
- kytara
Rory Koff
- bicí
1. Part Two
2. There Will Be Revenge
3. For Fiona
4. Check For A Pulse
5. Divine Let Down
6. Black Box
7. Bullets
8. Failing Is Easier (Part Three)
9. Apparition
10. It´s Tragic
11. Killing Time
12. Slowly Fading Fast
13. Overdue
Keep Them Confused (2005)
Hard Rock Bottom (2003)
Live In A Dive (2001)
More Betterness (1999)
Making Friends (1997)
Leche Con Carne! (1995)
Daily Grind (1993)
Don´t Miss The Train (1991)
Incognito (1990)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Fat Wreck Chords / Day After
Stopáž: 35:00
Produkce: Ryan Greene a NO USE FOR A NAME, Mix: Adam Krammer, Mastering: Brad Vance
Studio: Motor Studios
Predpokladam, ze predoslych 7 albumov bolo takmer rovnakych. Je to cielene na mladsie nenarocnejsie publikum a nic proti tomu nemam. Naj. skladba: For Fiona
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.