OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Miluji nečekaně příjemná překvapení (taky kdo ne?). Obzvláště z pohledu recenzenta bombardovaného tunami promonahrávek v mnoha případech sotva průměrné kvality jsou takovéto kousky velmi vítaným zpestřením. Recenzentskou deformací vybudovaný prozíravý přístup ke každé nahrávce pocházející z dílny pro mě neznámé kapely se německým DEADLOCK podařilo rozmetat velice rychle a dnes, po mnohonásobném absolvování jejich „revolty“ neztrácím ani kousek ze své spokojenosti.
Čím se mě tak získali? No hlavně velmi neortodoxním, citlivým a naprosto přirozeným mícháním různých metalových žánrů. Kapela svou filozofií a přístupem náleží k hc scéně, ale v její hudbě se však nachází úplně jiné prvky, než nabízí hardcoreová zuřivost. Hlavními a překvapujícími stavebními kameny jsou hlavně atmo blackové nálady a silné melodie, které nezapřou svou inspiraci v severské scéně. Už začátek první „Demonic (Tonus Diabolus)“ evokuje tvorbu například takových DIMMU BORGIR, ale v tomto případě se naštěstí v jejím dalším průběhu nekoná žádná nakažlivá epidemie směšného pseudozla. Právě naopak, DEADLOCK si z klávesově pojatého black metalu berou jen to, co nezbytně potřebují k dokončení své architektonicky bohaté stavby. To se projevuje hlavně v rychlých pasážích podpořených klávesovým spodkem a ve vokálné složce, kterou povětšinu tvoří havraní skřehot Johannese Prema. Poměrně klasickým, avšak v tomto případě opět velmi osvěžujícím a na první poslech i poměrně překvapujícím prvkem je ženský vokál použitý ve třech skladbách, který se svým výrazem zaplaťpánbůh nesnaží o křečovité navozování pocitů temnoty a strachu, ale drží se v přirozených polohách a dodává tak inkriminovaným písním na ještě větší autenticitě.
DEADLOCK naštěstí nezůstávají jen u blackové inspirace, ale jak už bylo řečeno, libují si v severské melodice a to jim jde náramně. Skladby jsou tak doslova prosycené velmi příjemnými a v mnoha případech až heavy metalovými melodiemi a sóly. Všechny tyhle hudební postupy má kapela v krvi a jejich vzájemný propletenec působí velmi přirozeně a nenásilně. Ve své podstatě se nejedná o žádnou revoluci, nýbrž jen o důmyslné a velmi umné promíchání již mockrát použitých postupů, ve kterém je však stále co objevovat a které je radost poslouchat. Překvapí i mírné koketování s gotickým rockem v titulní „Earth.Revolt“ s jednoduchou a příjemnou klavírní nosnou linkou. Neméně důležitou složkou tvorby těchto Němců je však i lyrika. „Earth.Revolt“ je koncepčním dílem rozvíjející vizi o ekologické apokalypse, která by měla postihnout naši planetu. Věřme, že se tak nestane a že si ještě dlouho budeme užívat výborná alba, mezi které lze zařadit i toto dílo.
Rejpal by na mém místě určitě našel i nějaké to negativum a podrobil jej kritice. Já se však nebudu toporně snažit o vyvážení svých slov chvály jen proto, abych nevypadal jako bezmezný nadšenec. DEADLOCK mě totiž velmi potěšili a to tím, jak si dokáží z několika metalových stylů velice citlivě pobrat to potřebné a na tomto posléze postavit svou vlastní svébytnou tvorbu. K tomu připočteme povedenou produkci a v neposlední řadě i velmi dobrou instrumentalitu. Nelze jinak, než „Earth.Revolt“ vřele doporučit i vám.
PS: Předmětem naší recenze byla vinylová verze alba, která vyšla v počtu 500 kusů u slovenských Deadbutcher Records. CD verzi seženete v katalogu Lifeforce Records.
Svěží větřík zavál z Německa a přinesl s sebou velice podařenou nahrávku umně kombinující metalové proudy jako jsou atmo black, gothenburský thrash/death anebo gotický metal. Tohle není žádná jednorázová záležitost, ale naopak výborná hudební trvalka, která se jen tak neomrzí.
8,5 / 10
Johannes Prem
- vokály
Tobias Graf
- bicí
Thomas Huschka
- basa
Sebastian Reichl
- kytara
Gert Rymen
- kytara
hosté:
S. Weniger
- ženské vokály a klávesy
S. Reichl
- klávesy a orchestrální aranže
1. Demonic (Tonus Diabolus)
2. 10.000 Generatios In Blood
3. The Dear Or The Crow
4. Everlasting Pain
5. Earth.Revolt
6. More Tragedies To Come
7. Awakened By Sirens
8. Kingdom Of The Dead
9. May Angels Come
10. Harmonic
Bizzaro World (2011)
Manifesto (2008)
Wolves (2007)
Earth.Revolt (2005)
Deadlock / Six Reasons To Kill (split CD) (2003)
The Arrival (2002)
I`ll Wake You, When Spring Awakes (MCD) (2000)
Deadlock (7'' vinyl) (1999)
Datum vydání: Pondělí, 27. června 2005
Vydavatel: Deadbutcher Records / Lifeforce Records
Produkce: D. Richter & S. Reichl
Studio: www.gaia-studio.de
U mna tiez prekvapenie, nepoznam tuto kapelu a na drobne vyhrady k pouzitym klavesom a niektorym poloham zenskeho spevu je to velmi dobry mix stylov. Naj. skladba: Earth.Revolt
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.