OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Helsinki, Štokholm, Mníchov, Paríž, Hamburg, Miláno, Barcelona, Amsterdam, Londýn a... Bratislava. Pred plánovaným veľkým útokom na Spojené štáty a samozrejme vydaním novinky „Dark Light“ (26. september) pripravili fínski lovemetalisti HIM menšie európske turné, do ktorého medzi spomínané metropoly nenápadne vkĺzlo aj hlavné mesto Slovenska.
Nielen exkluzivita koncertu, ale aj ideálny dátum zaplnil inak pre tvrdú hudbu príliš sterilné priestory Národného tenisového centra približne do troch štvrtín. Gotické dievčiny a menšie zastúpenie metalových mládencov sa hojne premiešali s MTV mládežou, ale aj solídne vyzerajúcimi „civilistami“, spoločne zaplnili vyzývavý priestor pod skromným pódiom. Zo dve odpadnuté dievčiny ešte pred samým začiatkom koncertu, svetlá zhasínajú, obrovský priestor zapĺňa ohlušujúci rev, s pätnásťminútovým oneskorením a našťastie bez lokálnych predkapiel začína koncert..
Prvú, žiaľ neidentifikovanú skladbu poznačil otrasný zvuk, navyše odrážaný betónovým kolosom, hneď druhá billyidolovská „Right Here In My Arms“ však už začína byť celkom čitateľná a dostáva publikum do varu. Ville Vallo, charizmatické ťažisko pódia fajčí jednu cigaretu od druhej, necháva spievať dav, medzery medzi skladbami však odbíja zopár slovami – ak vôbec. Celá kapela to vynahradzuje nasadením; skupinu HIM som z cédečok prestal počúvať po „Razorblade Romance“, tretia „Buried Alive By Love“ z čoskoro predposledného albumu „Love Metal“ však naživo naozaj funguje. Monumentálny nástup „Join Me“ prináša zimomriavky, HIM sa prezentujú ako energická koncertná kapela. Hlavnou súčasťou scény je výkonný a naozaj veľkoplošný videoprojektor, ktorý na bielu plachtu za pódiom strieda live zábery kapely s DVD slučkami. Neobvyklo sú do toho celého zapracované Gasove bicie, otočené takmer bokom k publiku. Stoptime, ostré svetlo zapĺňa halu, ktorá si tisícmi hrdiel vychutnáva verš „This life ain’t worth living…”. Za nami sotva prvá polhodinka a prichádza ďalší hit, „Wicked Game“; ktovie, čo si Ville a spol. nechajú na neskôr? Povinný cover Chrisa Isaaka však našťastie nie je jediná reminiscencia na debut skupiny, ktorý považujem (žiaľ) za doteraz neprekonaný, po „Funeral Of Hearts“ (pred ktorou hudobníci vystrihli inštrumentálne, takmer pinkfloydovské intermezzo) prichádza „Your Sweet Six Six Six“. „In Joy And Sorrow“, „Poison Girl“, „Razorblade Kiss“, „Soul On Fire“, jedna vedľa druhej vytvárajú príťažlivú prehliadku takmer-hitov, na druhej strane však aj odkrývajú nápadne podobný skladateľský recept. Ak v niečom HIM zaspali na vavrínoch, sú to príliš viditeľné aranžérske barličky gothic metalu, čitateľná, predvídateľná a príliš omieľaná štruktúra skladieb a riffov. X-tá cigareta medzi Villeho prstami doprevádza aktuálny singel kapely „Wings Of A Butterfly“, ktorá uzatvára hlavnú časť koncertu a, treba uznať, prináša hudobne aspoň závan posunu ďalej. Vydupaný prídavok, Ville venuje zlatý kliniec programu všetkým slečnám. Reproduktory rozochvieva tichá klavírna linka. Skupina sa lúči so skladbou „Sacrament“, snáď jediným songom z novej tvorby, ktorý sa vyrovná, či snáď aj predčí klasiku z prvého albumu.
Šestnásť(!) skladieb v živom podaní nemalo ďaleko od CD prevedenia, postarali sa o to najmä bezchybné „backing vocals“ basgitaristu Migeho a klávesáka Burtona. Strunoví inštrumentalisti odohrali celý koncert na jednom nástroji, vôbec to nevadilo. HIM môžu undergroundoví tvrďasi označovať za popík, čo do pódiovej profesionality a metalového nasadenia však títo Fíni prevalia toľko vysokokvalitného „rakenrolu“ ako máloktorá mlátička. Koncertný zážitok som si zvykol spájať s cestovaním; takisto nie som zvyknutý sledovať koncert po sediačky a z diaľky, bratislavský večer s HIM som si napriek tomu náramne užil.
Foto: Matej Michlík
Ville Valo
- spev
Mikko "Linde" Lindström
- gitara
Jani "Burton" Purttinen
- klávesy
Mikko "Migé" Paananen
- basa
Mika "Gas" Karppinen
- bicie
Screamworks: Love In Theory And Practice (2010)
Digital Versatile Doom (DVD) (2008)
Venus Doom (2007)
Dark Light (2005)
And Love Said No - The Greatest Hits 1997-2004 (2004)
Love Metal (2003)
Deep Shadows And Briliant Highlights (2001)
Razorblade Romance (2000)
Greatest Love Songs Vol. 666 (1997)
666 Ways To Love: Prologue (EP) (1996)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.