OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Je naprosto jasné, že brilantní živák Closure byl skutečně zavíračkou druhdy doom metalového kvelbu. THEATRE OF TRAGEDY se zamilovali do čirého elektronického ruchu a na albu Musique plnohodnotně předvedli, že to vůbec nemusí být na škodu. Velmi očekávaný počin Assembly tuto pozici nejen potvrzuje, ale dokonce přichází se znatelným zlepšením. Producent Hiili Hiilesmaa se stává jakýmsi guru nové generace dědiců gotického rocku a Finsko se začíná jen hemžit zahraničními grupami, které přijíždějí do země tisíce realizovat své hudební vize. Vize THEATRE OF TRAGEDY se zaplaťpánbůh od posledního alba opět trochu přiblížila vřelosti a křemíkový chlad a učesanost Musique je na Assembly zatlačena do pozadí. To ovšem neznamená, že by ubylo samplů. Naopak. Kostru všech písní tvoří velmi pestrá a členitá vrstva beatů, samplovaných šumů a svistů. Téměř pod ní zmizela rytmická sekce, zejména bicí jsou mnohdy od dunění umělotin těžko rozeznatelné. Kupodivu to hudbě neškodí ani v nejmenším, naopak jí to dovede řácky nakopnout. Korunu tomu nasazuje roboticky úsečný elaborát Automatic Lover, ve kterém neušly hrabivým pařátům počítače ani kytary – jsou nasekané na řízné úseky, syrově poskládané vedle sebe. Rytmus zabijácky škubaný, artificiální, ale díky výkonu Liv Kristine velice živý.
Pokud jsem norské pěnici vyčítal u příležitosti předchozího záseku komplex roboticky ploché barbie (co se zpěvu týče, samozřejmě), musím naopak na Assembly s povděkem kvitovat různorodost jejího zpěvu. Je to prožité a velmi kvalitně provedené. Taktéž její maskulinní kolega Raymond I. Rohonyi vyhlazuje pochybosti, je-li ještě vůbec Divadelníkům užitečný. O zpěvu nemůže být ani řeč, Raymond zkrátka deklamuje příjemným hlasem, kterému dodává na zajímavosti nejrůznějšími efekty. Žádný zázrak, ale funguje to.
Hudební náplň Assembly je stylově poměrně dost rozmanitá. Inklinace k popu byly patrné už dlouho, ale teď tomu THEATER OF TRAGEDY nasazují korunu. Disponují citem pro melodie a chytlavé refrény, navíc přehršel výtečně zakomponovaných samplů otevírá Norům brány k širší skupině posluchačů. Krom velmi vkusných popinek si Tragédi přichystali i několik slušně nakopnutých rockáren – mezi nimi hraje prim výborná kytarová palba Let You Down, roztančená Flickerlight a chytlavá Universal Race. Vliv pozdních PARADISE LOST (zhruba z éry One Second) zachvátil zejména píseň Episode, ale typicky těkavé klávesové plochy prostupují celé album. Nicméně hlavní slovo mají poznávací znamení, jaká si THEATER OF TRAGEDY pilně budují v několika posledních letech – svébytné pojetí elektroniky, chytlavost, invence. Jediným negativem tedy zůstává to, že poměrně přímočarý hudební obsah začne po týdenním vytrvalém poslechu (vím, o čem mluvím), jevit známky „vytěženosti“ a je třeba dát si od něj relax. Ale to už je holt osud tohoto přístupu k muzice.
Assembly je povedeným exemplářem moderního rocku, který dává zcela zapomenout na Musique a naznačuje, že se od vycházejících norských hvězd můžete dočkat ještě ledačehos vzrušujícího. Za minulostí je zkrátka nutné udělat tučný škrt, protože THEATER OF TRAGEDY se zpět vracet nehodlají. Proč také?
Assembly je povedeným exemplářem moderního rocku, který dává zcela zapomenout na Musique a naznačuje, že se od vycházejících norských hvězd můžete dočkat ještě ledačehos vzrušujícího. Za minulostí je zkrátka nutné udělat tučný škrt, protože THEATER OF TRAGEDY se zpět vracet nehodlají. Proč také?
8 / 10
Franc Claussen
- kytara
Liv Kristine Espaenes
- vokál
Lorentz Aspen
- klávesy
Vegard K. Thorsen
- kytara
Hein Frode Hansen
- bicí
Raymond István Rohonyi
- vokál
1. Automatic Lover
2. Universal Race
3. Episode
4. Play
5. Superdrive
6. Let You Down
7. Starlit
8. Envision
9. Flickerlight
10. Liquid Man
11. Motion
Forever Is The World (2009)
Storm (2006)
Assembly (2002)
Closure:live (2001)
Interspective (MiniCD) (2000)
Musique (1999)
Agis (1998)
A Rose For The Dead (MCD) (1997)
Velvet Darkness They Fear (1996)
Theatre Of Tragedy (1995)
Theatre Of Tragedy (demo) (1994)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Nuclear Blast
Stopáž: 42:27
Produkce: Hiili Hiilesmaa
Studio: Karillo + MT Studios
Pěkná, odvážná chytlavá hudba z hodně modreními prvky.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.