OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Určitě jste již zaregistrovali, že letošní sezóna padajícího listí je na švédské plody, zejména pak ty thrash/death metalové, velmi, velmi bohatá. Erik Thyselius si je pozitivního trendu náležitě vědom, a tak za hradbou bicích nástrojů kuje železo dokud je žhavé. Jestliže jeho první pokus v podobě směšného alba TERROR 2000 propadl na celé čáře, tak s jeho druhým projektem CONSTRUCDEAD budeme muset počítat o to více.
Jistě sami uznáte, že neustále se rozrůstající zástup neo-thrashmetalových kapel (jak neskutečně zprofanovaný termín) začíná být pomalu, ale jistě nepřehledný. Mám neblahý pocit, že nově příchozí reprezentanti se ve většině případů jen přiživují na momentální popularitě žánru a svou pohodlností a sázkami na jistotu tak devalvují jeho hodnoty. Pravda, jejich práce je v drtivé většině perfektní po stránce produkční, zvukové i instrumentální, avšak, a to je v mých očích daleko podstatnější, nemá pražádné ambice ani o centimetr posunout pevně vymezené stylové limity. Velká čest a poklona až k zemi tak patří té hrstce inovativních kapel, jako jsou DARKANE nebo MESHUGGAH, které svojí kreativitou vytrvale čeří unylý a nekonečně dlouhý proud stereotypu.
CONSTRUCDEAD stojí někde na pomezí obou přístupů. Nepohrdají lacinějším pozlátkem ani nevšední myšlenkou. V momentech, kdy jejich thrashing začíná být až příliš okatý, přispěchají s neotřelým riffem ala DARKANE, nebo pro změnu zabrnkají na hitovou notu, jako to dělají jejich slavnější krajané SOILWORK. Příkladem této syntézy je třetí zastavení „The Lustfull“. Jen škoda, že potenciál stvořit skutečně „catchy“ refrén se omezuje pouze a jen na tuto skladbu. Určitý nádech chytlavosti můžeme přiznat i „Pater Noster“, jinak se však líbivá melodie uchytí ve změti divoce odsekávaných riffů asi stejně tak dobře, jako neduživé semeno travin v rozeklaných pilířích pískovcových skal. K větší nepřístupnosti materiálu dozajista přispívá i mnohem výraznější orientace na death metalovou složku věci, což není u podobně znějících kapel právě respektovaným pravidlem (samozřejmě se jedná o klasický nesmrtelný old-school sound). I díky tomu působí „The Grand Machinery“ daleko autentičtějším a živelnějším dojmem, než je tomu v případě konkurenčních nahrávek.
„The Grand Machinery“ se v mém soukromém žebříčku letošních švédských thrash/death metalových alb překvapivě probojovalo na výborné druhé místo. „Layers Of Lies“ sice stále vede o celý parník, nicméně i tak náplň třetího řadového počinu CONSTRUCDEAD v pohodě zastiňuje celé řady stylově spřízněných kolegů, a to včetně těch daleko známějších.
„The Grand Machinery“ se v mém soukromém žebříčku letošních švédských thrash/death metalových alb překvapivě probojovalo na výborné druhé místo. „Layers Of Lies“ sice stále vede o celý parník, nicméně i tak náplň třetího řadového počinu CONSTRUCDEAD v pohodě zastiňuje celé řady stylově spřízněných kolegů, a to včetně těch daleko známějších.
8 / 10
Jens Broman
- zpěv
Christian Ericson
- kytara
Rickard Dahlberg
- kytara
Victor Hemgren
- baskytara
Erik Thyselius
- bicí
1. Grand Machinery
2. A Cog In The Machinery
3. The Lustfull
4. In A Moment Of Sobriety
5. 8 Inches Of Flesh
6. The Cynical Revolution
7. Treachery
8. The Eye Of Revelation
9. Pater Noster
10. Rusty Armour
11. Forever Cin
12. Hatelist
The Grand Machinery (2005)
Wounded (EP) (2004)
Violadead (2003)
Repent (2001)
God After Me (2001)
As Time Bleeds (demo) (2000)
Turn (demo) (2000)
The New Constitution (demo) (1999)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Black Lodge Records
Stopáž: 39:08
Produkce: Jocke Skog and CONSTRUCDEAD
Studio: Fear And Loathing
Kontakt: CONSTRUCDEAD, c/o Rickard Dahlberg, Helgdagsvägen 21, 123 60 Farsta, Sweden
Veľmi slušný neo-thrashový nárez od dávno rozpadnutej a zabudnutej kapely. Oproti predošlému dielku "Violadead" došlo k značnému pritvrdeniu, navyše parádne zvukovo ošetrenému. Z tejto vetvy ma bavili SOILWORK, THE DEFACED alebo prvý album zmienených TERROR 2000, DARKANE naopak skôr nie. Za 0,99€, čo bola cena za ktorú som kúpil obe dosky "Violadead" a "The Grand Machinery", je to naozaj obstojná porcia výbornej muziky. Pri takom nášupe ako je úvodná skladba "A Cog in the Machinery" sa snáď nedá zbesilo netrepať hlavou :)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.