OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„Hľadal som slová a nenašiel nič – samá prázdnota
Nespočetné lži o láske, čo padali z reči jej sna“ (Searching The Betrayal)
NOVEMBERS DOOM boli vždy nanajvýš špičkou pomyselnej druhej doomovej ligy a počas celej (doteraz trvajúcej) kariéry sa nevyhli porovnávaniu s MY DYING BRIDE, ANATHEMOU či OPETH. O to viac v diskografii týchto Američanov žiari „The Knowing“, album, ktorý obstojí aj bez natískavajúcich sa barličiek prirovnaní.
Je pravda, že „The Knowing“ z roku 2000 pod obalom z dielne vtedy ešte „čerstvo objaveného“ Travisa Smitha skrýva doom metal balansujúci na pomedzí jeho tradičnej formy a toho modernejšieho, čo sa zo „spomaleného deathmetalu“ vyvinulo. Prevažujú jemne romantické melódie, ktoré len zriedkakedy podkreslia valivé gitary – napriek tomu je štruktúra skladieb v rámci žánru konvenčná. Kontrast jemného smútku a metalových propriet, vynikajúceho čistého spevu a výborného, hlbokého, ale zrozumiteľného growlingu, doplnený drtivými, hypnoticky lenivými bicími, vytvára dostatočne rozmanitý a pôsobivý mix, ktorý sa nehanbí priznať inšpiráciu, ale zároveň jej dokáže vtlačiť vlastnú tvár. Silnou zbraňou pätice okolo Paula Kuhra bola hra s gradáciou, práca s náladami, ktoré síce nikdy neopustili doomovú trudnomyseľnosť, zato ju však dokázali vykresliť v nepreberne veľa odtieňoch novembrového, opadaného lístia. „The Knowing“ vyšlo v čase, keď sa už žiaden z doommetalových priekopníkov nevenoval žánru, ktorý mu priniesol slávu (z výnimkou večne umierajúcej nevesty), a predznamenal smerovanie NOVEMBERS DOOM k modernejšiemu, tvdršiemu a hudobnícky komplikovanejšiemu doom/deathu na spôsob spomínaných OPETH – bohužiaľ bez onoho fluida, ktoré obsahuje táto nahrávka.
Ono totiž skladieb akými sú „Silent Tomorrow“ a hlavne „Searching The Betrayal“, krásnosmutný dialóg partnerov v bode, keď sa ich cesty rozchádzajú, nebolo ani v kontexte kedysi bujno kvitnúceho stráviteľnejšieho doomu zložených veľa. V druhej menovanej sa NOVEMBERS DOOM podarilo obísť zaužívané klišé kontrastu murmuru a operného spevu, tak zprofanované od čias vydania „Velvet Darkness They Fear“ od THEATRE OF TRAGEDY. Duet Sarah Wilson a Paula Kuhra je plastický a civilný, je až filmovým (aj keď trochu presladeným) obrazom. „Silent Tomorrow“ je nemenej silnou spoveďou unavenej, „darom“ večnosti trpiacej bytosti. Doom metal ako taký nikdy nezaprel inšpiráciu romantizmom a jeho sebatrýzniacimi hrdinami a „The Knowing“ je z tohoto pohľadu vcelku ukážkovým dielom. Aj keď uzrelo svetlo sveta v dobe a mieste, ktoré ani jednému zo spomínaných žánrov (už) nepriali, dokážem si ho vychutnať stále rovnako, ako po prvých pár vypočutiach. A to jeho kvality len podčiarkuje.
Aj keď tento album uzrel svetlo sveta v dobe a mieste, ktoré doomu ako žánru (už) nepriali, dokážem si ho vychutnať stále rovnako, ako po prvých pár vypočutiach. A to jeho kvality len podčiarkuje.
Paul Kuhr
- spev
Eric Burnley
- gitara, klávesy
Larry Roberts
- gitara
Mary Bielich
- basgitara
Joe Nunez
- bicie, perkusie
Sarah Wilson
- spev
Sophie Kopecky
- hlas
1. Awaken
2. Harmony Divine
3. Shadows Of Light
4. Intervene
5. Silent Tomorrow
6. In Faith
7. Searching The Betrayal
8. Last God
9. Memories Past
10. The Day I Return
11. Aura Blue
12. Silent Tomorrow (dark edit)
The Novella Reservoir (2007)
The Pale Haunt Departure (2005)
To Welcome The Fade (2002)
Amid Its Hallowed Mirth (reedice) (2001)
The Knowing (2000)
Of Sculptured Ivy And Stone Flowers (1999)
For Every Leaf That Falls (1997)
Amid Its Hallowed Mirth (1995)
Datum vydání: Čtvrtek, 23. listopadu 2000
Vydavatel: Dark Symphonies
Stopáž: 63:49
Produkce: NOVEMBERS DOOM
Studio: Studio One, Racine, Wisconsin
Jeden z najlepších doom metalových albumov. Stále je tam čo počúvať.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.