OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
ANIMÉ považujem za jednu z mála českých postmetalových kapiel z „post-metalovej scény“, ktoré sú konkurencieschopné aj v širšom než lokálnom merítku. Trojica konzervatoristov si za svoju vybrala zdanlivo jednoduchú cestu moderného emorocku. Kým na vynikajúom debute „Sky Above The Wires“ sa naliehavý hlas Jiřího Kučerovského niesol nad miestami až punkrockovo dravými melódiami, o tri roky neskôr prichádzajú ANIMÉ s kľudnejšou a vyrovnanejšou kolekciou.
„Cuts“ je totiž omnoho melancholickejšia doska. V podobnom štýlovom jazierku čľapotajúce sa zahraničné spolky ako KATATONIA či ANATHEMA vyvolávajú nezriedka doslova letargickým spevom beznádej, výrazná melodickosť ANIMÉ však akokeby dávala nádej, že existuje „nebo nad drôtmi“ (veď motív, ktorý pomenoval debut, rozvíja aj obal novinky). Zatiaľčo Renkse či Cavanagh plačú a utápajú sa v bahne vlastných splínov, Kučerovský sympaticky naťahuje ruky a smútky sa snaží vykričať, vyspievať. Na rozdiel od predchodcu, miestami evokujúceho (povedzme) FOO FIGHTERS, „Cuts“ pripomenú ALICE IN CHAINS (refrén skvelej „Home When Dead“) či dokonca MANIC STREET PREACHERS (záblesk v „Drowning The Kittens“) – teda tých „dospelejších“. V domácich pomeroch je však tvorba ANIMÉ rozpoznateľná a originálna, ani spomalenie jej neubralo na istej grungeovej „hrubosti“ či nervnosti, do veľkej miery spôsobenej dominantným, často „na hrane“ sa pohybujúcim čistým spevom – ktorý považujem za najväčšiu devízu ANIMÉ.
Bohužiaľ sa na „Cuts“ nepodarilo preniesť celý dynamický potenciál skladieb. Napriek ich košatej štruktúre sú erupcie gitár potlačené (zamrzí to v „Drowning The Kittens“ či v úvode „Almost Right“), na môj vkus je zvuk trochu málo surový a príliš konzervatívny. V dobe, keď sa zdá, že všetko bolo už raz zahraté, je práve zvuk tým faktorom, ktorý dokáže drgnúť do misiek váh a prevážiť jednoznačne ich na stranu pozitív. Po aranžérskej stránke rafinované piesne (obzvlášť Jiřího práca s gitarou ukazuje, že výsledný efekt nie je nutne priamo úmerný počtu nástrojov) majú pripomínať koncertný prejav ANIMÉ, nemôžem sa však ubrániť dojmu, že nahrávke chýba práve to, čo „tam“ naživo je.
Črtajúci sa verdikt teda osciluje okolo jasne daného míľnika vymedzujúceho nadpriemer: výrazný skladateľský potenciál, vnútorný „dej“ a gradácia skladieb (obzvlášť blok „Home When Dead“, „Drowning The Kittens“, „Kissing Couples“ a „Unicorn Slaughterhouse“ je prakticky bez chybičky) ťahajú hodnotenie ešte vyššie, rezervy v produkcii (triphopová „Valencia“ je naživo omnoho hypnotizujúcejšia) ortieľ vracajú späť. „Cuts“ je na české (undergroundové) pomery bez debaty povšimnutiahodné dielo. Nebudem tajiť osobné sympatie – Jirkovi a spol. úspech a zadosťučinenie prajem, rovnako tak aj Redblacku, už roky jasne vedúcemu pelotón tuzemských metalových labelov. Je škoda, že „Cuts“ ešte nie je tou bombou, ktorá by ANIMÉ nakopla do výšin, v ktorých už letia trebárs SUNSHINE...
Foto: Dalas
Verdikt osciluje okolo jasne daného míľnika vymedzujúceho nadpriemer: výrazný skladateľský potenciál ťahá hodnotenie ešte vyššie, rezervy v produkcii ortieľ vracajú späť. „Cuts“ je však na české (undergroundové) pomery bez debaty povšimnutiahodné dielo.
7,5 / 10
Jiří Kučerovský
- gitara, spev
T. S. Otevřel
- basgitara
Lukáš Pavlík
- bicie
1. Climate Change
2. Home When Dead
3. Drowning The Kittens
4. Kissing Couples
5. Unicorn Slaughterhouse
6. Almost Right
7. Palmcuts
8. The Wake
9. Valencia
Clarity Clouds (2023)
Dead Trams (2015)
Animé (2009)
Cuts (2005)
Sky Above The Wires (2003)
Datum vydání: Pondělí, 12. prosince 2005
Vydavatel: Redblack
Stopáž: 46:32
Můj názor je v podstatě shodný jako kolegy Thorna, omezím se tedy pouze na zdůraznění, že mi mnohé pasáže alba opravdu až překvapivě moc připomínají MANIC STREET PREACHERS a spíše než jako postmetal bych ANIMÉ označil nálepkou emo kytarovky, ale to je to nejméně podstatné, důležité je, že skupina natočila album, které si zaslouží být porovnáváno se světovým standardem.
Nepochybně vyzrálejší a kompatnější deska, než tři roky stará prvotina. Myslím, že to tříleté čekání se určitě vyplatilo. "Cuts" však nejsou záležitost, která by vás úplně chytila hned po prvním poslechu. Devízou alba je, že své kouzlo odkrývá postupně a vy tak pomalu ale jistě propadáte kouzlu jeho melancholických nálad. Deska, která se jen tak neoposlouchá.
S kolegou Thornem bych asi polemizoval zdali „postmetal“ je vhodná nálepka pro skupinu ANIMÉ, jistě se ale shodneme je hodnocení této kolekce skladeb. Začnu záležitostí, která mi na „Cuts“ vadí asi nejvíc. Je jí zpěv. Ačkoliv na technické stránce vokalisty by se chyba hledala stěží na nazvučení zpěvu mě velmi mrzí jeho suchost. Větší využití dvojlasů, hallů a jiných propriet by pěveckou stránku mnohem více zatraktivnělo a „omastilo“. Zpěv v některých pasážích nepříjemně „řeže“ do uší a je to škoda, protože by se právě z tohoto atributu dala s trochou snahy udělat nejsilnější stránka alba. Jinak velmi příjemná poslechová záležitost, ideální hudba do městských hromadných prostředků, či procházce ušmudlaným městem. Mnohdy jsem měl pocit, že tato nahrávka byla přímo stvořena do podobných situací a člověk se s ní v nich nejlépe identifikuje. Takový „městský rock ze života a do života“.
Tak tohle album mě trochu zklamalo. Jejich debut mám moc rád, ale tady nějak postrádám ty pozitivní vibrace a energický náboj, který předchozí deska má. Ale některé songy (třeba Drowning the Kittens) jsou prostě úžasné.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.