OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jsou období, kdy se v programu kin hledá velmi obtížně a tehdy je pomalu lepší strávit večery jiným způsobem. Zrovna letošní zima je na nabídku filmů značně chabá a nechce-li člověk cestovat až na daleký Žižkov za nějakou klasikou a raději se z pohodlnosti vypraví do nedalekého multikina, musí ze svých nároků trochu slevit (čestná výjimka nechť náleží Timu Burtonovi). Pak už nezbývá než v nabídce přeskákat všechny King Kongy a Harry Pottery (ódy na tato díla zprostředkovává kolega Marigold), čím dál horší české komedie (chodí na ně vůbec ještě někdo?) a nakonec se pár zajímavějších titulů přeci jenom najde (alespoň dle reklamních anotací). Vedle psychologicky laděného snímku „Tajemný let“ s Jodie Foster, který svým pochybným vyvrcholením zkazil veškerou snahu výtečné herečky ve svém skoro „one-person“ dramatu, tu figuruje i film s nenápadným názvem „Elizabethtown“.
Hlavním (a možná i jediným) reklamním lákadlem tohoto filmu je herecké obsazení. V hlavních rolích zde spolu vystupuje Orlando Bloom a Kirsten Dunst a tím by už bylo definována i cílová skupina diváků (ano, skutečně počet lidí v sále nešel nad tucet). Ale mám-li se vyjádřit bez sarkasmů, tak i proti své vůli se musím na adresu Orlada Blooma vyjádřit velmi kladně. Jako elf mi byl dost proti mysli a ani jako Paris si reputaci nevylepšil. Změna přišla až v „Království nebeském“. Po shlédnutí „Elizabethtown“ si myslím, že jej i nadále budeme v kinech často vídat. A Kirsten Dunst, milenka pavoučího muže, je prostě kouzelná… vlastně jsem chtěl říci, že i ona svou roli hraje přesvědčivě. Mezi dalšími herci se ze známých tváří mihne ještě Alec Baldwin (pravda, bez titulků si nikdy nejsem jist, který s těch tří (nebo kolika) to vlastně je).
Příběh je víceméně celý dílem režiséra Camerona Crowa (Singles, Jerry Maguire, Vanilla Sky; Tom Cruise je již pro podobnou romanci poněkud starý, tak to Croweovi alespoň pomáhá financovat). Jistý Drew Baylor i přes nejlepší úmysly a velkou snahu způsobí velkou ztrátu pro megaobuvnickou firmu a je na hodinu vyhozen. V okamžiku, kdy už si pečlivě připravuje sebevraždu, zazvoní telefon a sestra mu oznámí úmrtí otce. Po cestě do jakéhosi zapadlého amerického městečka se seznámí s letuškou, která ho svou optimistickou povahou zaujme… Ne, zde skutečně není třeba pokračovat. „Elizabethtown“ se tak řadí mezi filmy, kdy při sledování si divák říká: „Na co jsem to vůbec šel!“. A nejhorší na tom všem je, že za pár okamžiků později se tentýž divák přistihne s pobaveným výrazem. Zápletka je už od začátku tak průhledná, že ani nijaké zvraty nelze očekávat. Nicméně „Elizabethtown“ je ten druh filmu, kde spíše než o děj jde o jednotlivé okamžiky. A nástroj autorův je vše přehánět, nebo alespoň nastolit absurdní obrazy, především ve vykreslení, maloměstského rodinného prostředí. Pěkně se zde režisérovi podařilo vystihnout náladu během loučení se s člověkem, který byl pro svůj smysl pro humor velmi oblíben, a tak i jeho pohřeb je spíše jako jedna veselá vzpomínka. Za zmínku stojí i zdařilý písničkový doprovod provázející nás dějem celého filmu. Ovšem největší slabinou snímku je chatrný scénář. Je zde jen několik zajímavých, zábavných okamžiků, které jsou procpány tunami vaty a balastu. Nejde ani tak o „beverlyhills“ rozhovory ústřední dvojice, ale o příliš zdlouhavé rodinné sešlosti (a že jich je, než se s nebožtíkem konečně rozloučí). Přes úsměvnost mnohých tragikomických situací (kdyby tak bylo v životě vše tak krásně černobílé jako v amerických filmech), je „Elizabethtown“ značně nudnou podívanou, především proto, že film postrádá dynamiku nebo ústřední myšlenku, kterou by sledoval. Jinými slovy, aby můj text na závěr nevyzněl úplně negativně, jde o hodně odpočinkovou podívanou, při níž se chvílemi pobavíte, ale můžete si kdykoliv na chvíli odběhnout, aniž by vám něco podstatného uniklo.
Nenáročná podívaná, která zaujme poměrně slušným množstvím úsměvných situací „skoro“ ze života na téma rodinná sešlost na pohřbu, ale bohužel film obsahuje i hodně hluchých míst a celistvost snímku se tak rozpadá. Dle mého soudu průměrný film, který pokud chcete vidět, bez obav si počkejte až bude v půjčovnách.
5 / 10
Vydáno: 2005
Vydavatel: Paramount Pictures
Stopáž: 123 min.
ELIZABETHTOWN
[USA 2005]
Režie: Cameron Crowe
Scénář: Cameron Crowe
Kamera: John Toll
Hudba: Ryan Adams, Nancy Wilson
Hrají: Orlando Bloom, Kirsten Dunst, Susan Sarandon, Alec Baldwin, Bruce McGill, Judy Greer, Jessica Biel, Paul Schneider
Premiéra v ČR i SR: 29.prosince 2005
Tak toto ne, dámy a pánové, toto opravdu ne. Zbytečně ztracených 123 minut mého života. Hrnec plný laciného sentimentu a slaďoučkého cukrkandlu, který se snaží mít příchuť „hořkého story, ze života“. Tato příchuť je však natolik syntetická, že ji musí prohlédnout i zarputilá vyznavačka telenovel v důchodovém věku.
Táto snímka má mnohé naj.
Je v nej napríklad najdlhšia telefonická scéna v histórii kinematografie - v USA musia byť kurevsky lacní mobilní operátori.
Námet má na svedomí podľa všetkého najväčší amatér v Hollywoode. Aj začínajúci spisovateľ vie, že súcit sa dá vyvolať iba pri postave, o ktorej čitateľ (divák) niečo vie. V ELISABETHTOWN sme mali podstatnú časť deja smútiť za človekom, o ktorom sme v podstate vedeli iba to, že zomrel.
Zmeska mizerných hereckých výkonov (Orlando Bloom a jeho tohtoročná Zlatá malina), snahy o zachytenie atmosféry amerického vidieka a zvláštnych dejepisno-zemepisných zmätočností mala za následok najväčšiu nudu, akú som kedy v kine zažil. Nežartujem.
Ale nahodou zuateee to bolo..
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.