OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Čtvrtá sólová jízda úderníka Landeho. A pokud vám snad už na předešlém útoku s norskou vlajkou „Out To Every Nation“ přišlo, že náš slavík začíná kompozičně mírně zadrhávat, kteréžto podezření nedávný vokální souboj s dalším zlatým hrdlem Russella Allena „The Battle“ jenom potvrdil, nemusíte už alespoň napjatě čekat s obavou z věcí příštích. Vozíček horské dráhy se jménem „The Duke“ na korbičce totiž nejenže mírné klesání svých předchůdců neustál, nýbrž je to právě on, kdo nabírá ty správné obrátky pro kolmý sešup přímo na otevřená ústa. Inu, stachanovec Jorn zase jednou neodolal, a tak tu máme další atrakci, která své dávné charisma rozmělnila v přemíře prodloužených jízd, přitažlivost vyměnila za jásot zábavychtivého davu a vlastní bezduchost marně maskuje pod tlustým nánosem veselých barviček.
Je to už tradice, že se JORNovky nesou v mantinelech (dejme tomu) tradičního hard rocku, samozřejmě s pěkně moderně vyšťavenou kytarou a jí odpovídajícím celkovým vyzněním. Výjimka pochopitelně nepřichází ani tentokráte, což samo o sobě určitě nemuselo být věci ku škodě, jenomže to by zachycený materiál musel vyznívat mnohem nápaditěji, než jak nám prostřednictvím svojí „pracky“ nabízí přičinlivý blonďáček „vojvoda“. Chceme-li za každou cenu vyštrachat alespoň nadprůměrnou záležitost, věc se kterou bychom mohli přelézt přes onu šedavou a konzistentní hladinu obyčejnosti, je to práce vskutku Sisyfovská.
Co tedy zajímavého vlastně „The Duke“ přináší? Nu, obávám se, že skoro nic. Poslech bez vzteklého drhnutí zubů totiž ještě neznamená vítězství, navíc když to co do hlavy jedno ucho vpustí, druhé okamžitě vypustí ven. Jorn Lande tak nezadržitelně pokračuje v devalvaci svého jména a jestliže ještě před několika lety byla jakákoliv jeho účast zárukou té nejvyšší hudební kvality (pravda, určitě ne náležitě finančně ohodnocenou), pak dnes už oběma nohama překračuje onu pověstnou hranici, kdy kvantita definitivně vítězí a mohutným plácáním svých, Loužovsky chlupatých, paží spolehlivě pohřbívá i těch několik posledních zajímavých okamžiků (nebo vám se snad zdá být v pořádku, když desce kraluje bonusová předělávka letitého kousku „Starfire“?). Jistě, zřejmě už napořád se budeme moci spolehnout na skvěle odvedené řemeslo, výtečný zpěv i krystalicky čistou produkci, ovšem s dávno polámaným kolečkem nelze převézt horu, vždycky se vejdou jen drobné krtince do holých dlaní. A to je setsakra málo.
Byť jsem si vědom pověstné zatvrzelosti konzervativních fanoušků rock/metalu, zvláště pak v našich rozdělených republikách, pořád (asi naivně) doufám, že neustále tatáž písnička musí snad začít otravovat už i ty nejzarytější příznivce? Samotný interpert je totiž přesvědčen, soudě alespoň dle několika posledních rozhovorů, že konečně docílil toho nejsprávnějšího materiálu - moderního hard rocku bez zbytečných příměsí. Já tomu říkám načančaná prázdnota. Ale budiž, na svůj názor máme svaté právo oba dva.
Smutné, smutné a ještě jednou smutné... aneb čeho je moc pořád stejného, toho je příliš.
4 / 10
Jorn Lande
- zpěv
Jörn Viggo Lofstad
- kytara
Tore Moren
- kytara
Morty Black
- baskytara
Willy Bendiksen
- bicí
1. We Brought the Angels Down
2. Blacksong
3. Stormcrow
4. End Of Time
5. Duke Of Love
6. Burning Chains
7. After The Dying
8. Midnight Madness
9. Are You Ready (THIN LIZZY cover)
10. Starfire (2005 version)
Vydáno: 2006
Vydavatel: AFM Records
Stopáž: 44:30
Produkce: Jailhouse Studios
Studio: Jorn Lande, Jörn Viggo Lofstad
S touhle nahrávkou nemám absolutně žádný problém. Je to prostě docela dobře udělaný hardrock a já nemám důvod proč ho Landemu nevěřit. Je jisté, že z hladiska komplexnosti a progresivity materiálu si trochu pohoršil, ale i tak se novinka dobře poslouchá. Na druhou stranu ovšem chápu, že ctitelé starších sólovek a ARK musí zaplakat.
Zřejmě by si měl dát hyperaktivní norský pěvec na chvíli pohov. Jeho alb ať už sólových, kooperačních, či natočených pod hlavičkou germánského objevu minulých let MASTERPLAN neutěšeně přibývá, ale s kvalitou to jde u každého projektu "doslova" od desíti k pěti. Stejně jako minulá fošna "Out To Every Nation" je i "The Duke" prach obyčejnou hard rockovou nudou bez výraznějších momentů, libující si v zastaralém. Co na tom, že je vše prvotřídně zahráno, odzpíváno, nazvučeno, když album postrádá byť jen sebemenší náznak hitovosti "Worldchanger" nebo čerstvého metalového větru, tak jako tomu bylo u prvních MASTERPLAN. Album "The Duke" je sice nepatrně lepší než předchozí "Out To Every Nation", ale JORN je dnes až příliš zahleděn sám do sebe, ...nebo možná do Davida Coverdalea?
P.S.:A to poslední JORNOVA alba nedosahují kvalit ani těch nejproblémovějších děl WHITESNAKE jakými byli "Saints And Sinners" (82) a "Restless Heart" (97).
Tu nejde o progressivitu, ale o kvalitu piesní a tá je dost slabá. Neviem co kazdý nadáva na predošlý album Out To Every Nation. Bol podla mna stokrát nápaditejší a živelnejší ako the Duke. Slabota Jorn.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.