OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Některé recenze jsou opravdu ošemetné. Obzvlášť když už po prvním poslechu dopředu vytušíte, že dotyční (v našem případě králové dřevního švédského death metalu DISMEMBER) nehodlají řešit problematiku stylových poskoků a šťourání v ultramoderně, a prostě a jednoduše si jen zaznamenávají další zářez na topůrko své poctivé tesařské sekyry. Zářez, který jako by z oka vypadnul zářezům minulým, i když to jen na první pohled. Velice lehce by se totiž člověk mohl zaplést do nebezpečného polemizování o tom, co je správně a co ne (z nějž kolikrát nebývá úniku), zatímco by mohla stačit jen maličkost. Naslouchat svému nitru, které, alespoň v mém případě, říká, že pokud to tak dotyční cítí a nachází ve svém názoru a jeho projevu dostatečně širokou pozitivní odezvu (tu moji rovněž počítaje), je třeba to, byť nijak přehnaně, ocenit. Jednoduše a srozumitelně, bez zbytečných okolků.
Výprava do hlubin death metalistovy duše (protentokráte vtipně pojmenovaná a v příkrém rozporu s tím zabalená do až nechutně kýčovitého obalu) je ostatně stejně tak jednoduchá a srozumitelná a stejně tak se obejde i bez nějakého nadbytečného (o)kolkování. DISMEMBER se zkrátka jako téměř vždy soustředili na podstatu všeho death metalového dění, totiž pořádný kravál, do nějž rovněž tradičně vtlačili svůj nezaměnitelný daktyloskopický otisk. Neboli typicky seversky a mrazivě nazvučené kytary, doprovázené výraznými melodickými prvky, postavenými do protipólu sžíravého doteku Smrti. Nic složitějšího v tom skutečně není možno hledat a už vůbec ne nalézt. Servírované skladby odsýpají jako metry na sáňkařské ledové dráze, nálada je přiměřená ponurá a agresivní a kdo by chtěl hledat byť jen jedinou skulinku pro únik z téhle nemilosrdné fantazie (když už se do ní jednou ponořil), asi by nepochodil. Tedy co asi, určitě. „The God That Never Was“, „Shadows of The Mutilated“, „Time Heals Nothing“ (s mimochodem moc pěknými melodickými okamžiky), držte si beranice, protože na příštích zastávkách nezastavujeme, a vy si budete moci vystoupit až v samotném pekle. V tom fofru to bude nejspíš těžko postřehnutelné, ale cesta nás povede i kolem výstavní pitevny („Autopsy“), stanicí „Never Forget, Never Forgive“ (jejíž málem grindová stopáž výrazně ční nad ostatními hracími časy) a zlehka se prožene i kolem velkých věcí heavy metalové minulosti (neboť co jiného lze objevit v čisté instrumentálce „Phantoms (Of The Oath)“, než duch klasických IRON MAIDEN, samozřejmě přiměřený death metalovým okolnostem). A dál a dál životu nebezpečnými stoupáními a klesáními, sugestivními zatáčkami (chtělo by se říct ke strašidlu) a vzduchoprázdnou arktickou pustinou, vysílající do slunečních paprsků odrazy sněžné slepoty. „Into The Temple Of Humiliation“, „Blood for Paradise“, „Where No Ghost Is Holy“, držte si ty beranice, než vám omrznou (nejen) uši.
Zkrátka a jednoduše, pokud vám až doteď DISMEMBER „sedli“, jsem stoprocentně přesvědčen o tom, že v případě „The God That Never Was“ tomu nebude jinak. A pochopitelně, pokud jste opačného názoru (a dočetli jste až sem), nebude ze stejného důvodu se stejně velkou pravděpodobností proč ho měnit. To je totiž tak jasné, jako bylo jasné už na začátku těchto několika řádek, že se dostanu právě k tomuto závěru. Samozřejmě. Ale něco jsem sem prostě napsat musel.
Švédská cirkulárka DISMEMBER posedmé. Posedmé tak, jak ji všichni moc dobře známe, a posedmé tak, že by to ani někteří z nás jinak nechtěli.
7 / 10
Matti Kärki
- zpěv
David Blomqvist
- kytary
Martin Persson
- kytary
Tobias Christiansson
- baskytara
Fred Estby
- bicí
1. The God That Never Was
2. Shadows of The Mutilated
3. Time Heals Nothing
4. Autopsy
5. Never Forget, Never Forgive
6. Trail of The Dead
7. Phantoms (Of The Oath)
8. Into The Temple Of Humiliation
9. Blood for Paradise
10. Feel The Darkness
11. Where No Ghost Is Holy
Dismember (2008)
The God That Never Was (2006)
Complete Demos (compilation) (2005)
Live Blasphemies (DVD) (2004)
Where Ironcrosses Grow (2004)
Hate Campaign (2000)
Death Metal (1997)
Misanthropic (EP) (1997)
Massive Killing Capacity (1995)
Casket Garden (EP) (1995)
Indecent And Obscene (1993)
Pieces (EP) (1992)
Like An Ever Flowing Stream (1991)
Skin Her Alive (singl) (1991)
Reborn In Blasphemy (demo) (1990)
Rehearsal Demo 89 (demo) (1989)
Last Blasphemies (demo) (1989)
Dismembered (demo) (1988)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Regain Records
Stopáž: 35:33
Produkce: Fred Estby
Studio: Sami Studios, Stockholm
Chcete snad slyšet něco nového? Bohužel nemohu sloužit. Bohatě stačí strohé konstatování, že mechem obrostlý dinosaurus DISMEMBER natočil své další album. Spousta z vás rezignovaně mávne rukou, někdo se jen shovívavě pousměje a ti ostatní si „God That Never Was“ z čiré nostalgie vyposlechnou. Já patřím do té třetí skupiny. Inu, prvohorní tvorba švédské legendy mě oslovuje i v roce 2006, už se mnou asi nic neuděláte…
Prostě "švédská" death klasika. Nic víc, ale taky nic míň.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.