OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pozdě, ale přece. Tato prostinká fráze budiž nám omluvenkou za to, že jsme na stále ještě aktuální (díkybohu!) poslední nahrávku ostravských ultra – smrtonošů DEFLORACE nijak nespěchali. Důvody snad netřeba nijak detailně rozebírat, obzvláště když první pohled na vizáž alba samotného (i když ten hrací čas…) ruku v ruce s prvním poslechem jasně prozradí, že u podobné porce ortodoxního a extrémního death metalu vůbec nerozhoduje, zda nad ní rozjímáte v půli roku 2004 nebo 2006.
Tak, tak, jestli kdokoliv od DEFLORACE, alias tuzemského myšlenkového klonu amerických MACABRE, čekal cokoliv jiného než další procházku nekonečným seznamem nechvalně známých (povětšinou) sériových vrahů, na pozadí hutného soundtracku k přetavování smrtky v pravý kov, asi toho o ní (a od ní) mnoho neslyšel. Po malé personální rošádě a vynucené pauze kapela navázala přesně tam, kde v roce 1998 (mimochodem, jak i zde vidno, čas je v téhle branži skutečně velmi relativním pojmem) na albu „11 Murders“ (prosluvší zejména excelentním kouskem „It Was Václav Mrázek“) skončila. Řady nelidských zločinců, do jejichž nepochybně zajímavých životních příběhů podnikla DEFLORACE přece jen poněkud povrchní textovou sondu (abych to vysvětlil – ty příběhy jsou skutečně zvrácené a kromě toho, že nepřipravenému jedinci mohou velmi silně rozšíří obzor vědění a poznání, mám rovněž za to, že poskytují prostor pro daleko větší lyrické úvahy), se rozšířily například o Johna George Haigha alias „vraha s kyselinovou koupelí“, aljašského vraha Roberta Hansena, poláky Leszka Pekalskiho a Pawla Tuchlina alias „Scorpiona“ nebo naše domácí „reprezentanty“ Jaroslava Papeže (popraven 8. června 1967 v Praze) a Ladislava Hojera (popraven 7. srpna 1986 v Praze – to jen tak pro zajímavost). Řady hudební, oproti tomu, se v žádném případě nerozšířily, a ptáme-li se, jak se to s nimi tedy teď má, odpověď je jednoduchá. Standardně. Symbolických a solidních jedenáct ultra deathových výplachů, kytary zuřivé (to ve spíše vzácnějším případě zručnějšího nápadu – viz. „I Want To Kill“ nebo „Láďa Hojer´s Going“) a zuřivější (naopak skoro všude) a jedny ze zajímavějších okamžiků ve chvílích, kdy Petrův (alias Bublův) chropot opustí vyjeté koleje a věnuje se stylizaci do masového vraha („Láďa Hojer´s Going“) nebo prostému smíchu („The Most Dangerous Game“). Když bych to s dovolením měl celé shrnout, neboť už zřejmě není nad čím se ještě pozastavit, nejspíš bych se dostal k docela předvídatelnému konstatování. Ano, prostě takový normální masakr.
Takoví normální zabijáci v podání DEFLORACE.
5,5 / 10
1. Apocalypsa
2. Leszek Pekalski
3. I Want To Kill
4. Láďa Hojer´s Going
5. The Last Bath (Vampire)
6. In Sign Of Blood (A Hymn Of Gore)
7. Scorpion (11 murders)
8. Does She Love Me, Doesn´t She Love Me?
9. Murder In The Cinema
10. The Most Dangerous Game
11. Christmas Song
Suffering (2014)
Massacre (2004)
11 Murders (1998)
Perverted Look At The World/Dreams Of A Serial Killers (split) (1996)
Dreams Of Serial Killers (demo) (1995)
Postmortal Abomination (demo) (1994)
Morbid Oratorium (demo) (1994)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.