OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Na istom zahraničnom hudobnom portáli sa objavil rebríček najväčších hudobných uleteností, o poradí ktorých rozhodovali čitatelia hlasovaním. Okrem iných podivuhodností (MESHUGGAH, FANTOMAS, THE DILLINGER ESCAPE PLAN, atď.), tam na prvom mieste s veľkým náskokom trónili ELECTROCUTION 250. Táto dovtedy pre mňa neznáma kapela, ma týmto umiestnením zaujala a rozhodol som sa, že si ju zoženiem a oprávnenosť tohto postu posúdim.
Kým som zháňal CD, porozhliadol som sa na webe po informáciách a zistil som, že kapelu netvorí len tak hocikto. Na bicie mláti Peter Wildoer (DARKANE, MAJESTIC, SILVER SERAPH, ARCH ENEMY, ARMAGEDDON (SWE), AGRETATOR, NON-HUMAN LEVEL, BEN, TIME REQUIEM), ktorý je zárukou perfekcionistickej bubeníckej prácičky. Ďalším šialencom je gitarový virtuóz Todd Duane (TOUCHED), ktorý nie je až tak vychytený, no okrem hosťovania na mnohých albumoch (plus vlastné sólovky a projekty), je známy aj tým, že vyučoval na známej americkej hudobníckej škole (The American Institute of Music) a dva roky pôsobil aj na jej európskej pobočke, vo Viedni. A práve na tejto škole vo Viedni natrafil na tretieho člena tejto formácie, jazzového klavesáka Lale Larsona, ktorý tu študoval hru na klávesy. No od týchto čias ubehlo dosť rokov, kým vytvorili dielo, ktoré sa chystám recenzovať.
Konečne sa mi CD podarilo zohnať, tak som mohol popočúvať a načisto som mu prepadol. Šialenstvo, totálne šialenstvo, presne také, aké mi pasuje. Za základ si muzikanti zobrali melódie, z rôznych kreslených filmov a seriálov pre deti (Tom & Jerry, Roadrunner, Mr. Potato, disneyovky...), do toho primixovali šialené gitarové riffy, krásne si mrmlajúcu basu, absolútne geniálne klávesy a priam dokonalé bicie. Áno, je to šialenosť, ale na akej vysokej muzikantskej úrovni zahratá... Hneď prvá skladba „Fletcher The Mouse“, ma dostala do kolien svojím striedaním melodických „cartoonovských“ pasáží s doslova „meshuggah“ gitarami a použitím motívu zo skladby „Smoke On The Water“, od DEEP PURLE, tesne pred koncom. Ekvilibristický gitarový výkon Todda Duanea si môžete vychutnať v tretej „Gee-Wiz“, ktorá je čisto gitarovým sólom. Aj ostatní dvaja muzikanti majú na albume svoje sóla, z ktorých najinvenčnejšie sa mi zdá bubenícke s názvom „Exploding Head“. Práve v tejto skladbe sa objavia aj akési zvuky, produkované ľudskými hlasivkami, inak je tento album čisto inštrumentálny. No ani tieto zvuky sa nedajú za spev považovať. „Looney Tune“ ja sólovou ukážkou Laleho umenia, táto skladba mi pripomenula svojou formou aj náladou hudobný doprovod k nemým filmom. Ďalšie skladby, ktoré by som vyzdvihol, sú tieto: svižná „Ridiculosous“, najdlhšia „Dr. Fluffels“ a záverečná „Mr. Scruffen McFluff“. Je veľmi obtiažne opísať tvorbu tejto formácie, pretože je takpovediac neuchopiteľná a nepopísateľná. Hypertechnická, pojašená, nechutne humorná a predsa seriózna inštrumentálna hudba, ktorá kombinuje prvky jazzu, fusion, elektroniky, rocku, metalu a progresu. Pri hudbe ELECTROCUTION 250 sa môžete baviť počúvaním humorných základov, alebo vyhľadávaním zamaskovaných odkazov v hudbe (ako spomínaný motív z „Smoke On The Water“ v „Fletcher the Mouse“), prípadne obdivovaním muzikantských výkonov.
V prípade tohto produktu je o čo stáť, tak určite neváhajte, ak máte radi nie práve ortodoxné hudobné záležitosti.
Šialenstvo, totálne šialenstvo, presne také, aké mi pasuje. Hypertechnická, pojašená, nechutne humorná a predsa seriózna inštrumentálna hudba. Jazz, fusion, elektronika, rock, metal a progres. V prípade tohto produktu je o čo stáť, tak určite neváhajte, ak máte radi nie práve ortodoxné hudobné záležitosti.
10 / 10
Todd Duane
- gitary, basgitara
Lale Larson
- klávesy, piano
Peter Wildoer
- bicie
1. Fletcher The Mouse
2. Funky Lizard
3. Gee-Wiz
4. Brainscraper
5. Dr Fluffels
6. Exploding Head
7. Ridiculosous
8. Nincompoop Scuttle
9. Looney Tune - Piano Solo
10. Mr Scruffen McFluff
Electric Cartoon Music From Hell (2003)
Eccentricity (0)
Omnipresent (0)
Vydáno: 2003
Vydavatel: Liquid Note Records
Stopáž: 37:48
Produkce: Andreas Ejnarsson a ELECTROCUTION 250
Studio: Dungeon In Little Canada studio, Mega Musik Studio, Dungeon Hillside studio
Největší devízou je pro mne fakt, že mě ta deska dokáže upřímně pobavit. Klasickou písničkovost byste hledali asi marně, ale poskládáné je to kurevsky vkusně a zahrané opravdu na jedničku s hvězdičkou. Sehnal jsem bazarovou Japan verzi s bonusovým trackem In The Mudd...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.