OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Italští NOVEMBRE patří již od svých počátků mezi vyznavače posmutnělých nálad. Namísto zmítání se v chladu a prázdnotě však nachází kořeny v místy mírně sentimentální, přesto vkusně pojaté a rozvláčné melancholii okamžiku, drobném záblesku vzpomínek a tyto atributy se zdají plně odpovídat zvláštnímu italskému naturelu, který vrchovatou měrou prýští také z nahrávek kolegů CANAAN nebo KLIMT 1918.
Ani po více než deseti letech neztrácí Italové takřka nic na původní svébytnosti a poměrně bohatém hudebním rozpětí, jímž se vyznačovali již na prvních nahrávkách, jakož i na rozvláčné a promyšlené stavbě skladeb. Nicméně časy začátků jsou ty tam a s nimi i původní výrazněji „ostrý“ projev čerpající inspiraci např. z death metalových vod, který se nyní rozpouští v nastupujících vlnách jemné rockové hravosti. Aktuální „Materia“ představuje příjemně pojatou syntézu toho, čím NOVEMBRE byli a jsou, přesto však nevykazuje stangnaci a v mnoha ohledech posunuje hudební výraz na dále, čímž vetuje apriorní výroky o možné stagnaci.
NOVEMBRE se řadí mezi ta seskupení, jejichž hudba působí zpočátku poněkud nezaujatým dojmem a sklouzává po posluchači jako voda po kamení. Ani „Materia“ není výjimkou. I tentokráte se ovšem soustředěná pozornost a opakovaný poslech vyplácí a pod povrchem domnělé hudební nevýraznosti se tak jako již několikrát přelévá barvitý proud emocí, který však o nic méně nepostrádá onu snivou letargii rámovanou nápaditými rify a hravou rytmikou. Hudebníci již tolik nestaví na přelétavosti motivů a náhlého střídání nálad, ale jednotlivé kompozice budují podstatně sofistikovaněji. Nynější těžiště tkví zejména ve výtečné práci s aranžemi a mnohonásobným vrstvením dílčích melodických motivů a jednotlivých nástrojů, čímž vzniká hutná, přesto velmi čitelná zvuková stěna, jenž snoubí jednotlivé linky a finesy se vzájemně se prolínajícími distorzními a akustickými celky, které s přibývajícím počtem poslechů odkrývají spletitou pavučinu nálad.
V ostatních atributech však zůstávájí NOVEMBRE stále velmi snadno identifikovatelní včetně precizní technicko-instrumentální stránky a Carmelova zpěvu, který až na několik málo okamžiků plně vyžívá svůj poměrně netypický čistý hlas. A ačkoliv silný „drive“, který nastupuje zejména s prvními pěti skladbami, nedokáží hudebníci na celé téměř sedmdesátiminutové ploše plně udržet, nabízí nahrávka dostatek poutavých a proměnlivých okamžiků a motivů, které pozornost spolehlivě upoutají. Pomyslnou třešničkou na dortu je cover verze v podobě skladby „Promise“ popových ARCADIA nebo dva závěrečné kusy vzniknuvší v období alba „Novembrine Waltz“, které i přes nový zvukový kabát upomínají na dřívější tvář kapely.
Aktuální nahrávkou se dle mého názoru poněkud nedocenění NOVEMBRE prezentují jako plně vyzrálá kapela, která umně těží ze své minulosti, přesto v ní nezůstává. „Materia“ je důkazem toho, že i po více než deseti letech aktivního působení lze přijít se svěží hudbou, jenž se sice nevyznačuje dokonalostí ve všech směrech, nepostrádá však srdce a kus osobitosti a ani tentokráte není o nošení dříví do lesa. Sníte-li také na břehu moře o starých lodích a s nostalgií v očích vyhlížíte světla majáků, pak by vám „Materia“ neměla uniknout.
Ani po více než deseti letech neztratili NOVEMBRE nic ze svého kouzla a "Materia" představuje další výtečný přírustek v diskografii, který přirozeně navazuje na minulé, není však úkrokem do strany, ale vpřed. Sníte-li také na břehu moře o starých lodích a s nostalgií v očích vyhlížíte světla majáků, pak by vám neměla „Materia“ uniknout.
8 / 10
Carmelo Orlando
- kytara, zpěv
Guiseppe Orlando
- bicí
Massimiliano Pagliuso
- kytara
Fabio Fraschini
- baskytara (host)
1. Verne
2. Memoria Stoica / Vetro
3. Reason
4. Aquamarine
5. Jules
6. Geppeto
7. Comedia
8. The Promise
9. Materia
10. Croma
11. Nothijngrad
The Blue (2007)
Materia (2006)
Dreams D'Azur (2002)
Novembrine Waltz (2001)
Classica (2000)
Arte Novecento (1997)
Wish I Could Dream It Again (1994)
Moc příjemný poslech nám na své nové desce připravili italští NOVEMBRE. Dozvuky metalové minulosti jsou v jejich tvorbě patrné pořád, ale mnohem větší prostor dostává rockovější nádech. Hudba NOVEMBRE je stále nakažlivě melancholická a hlavně Carmelův zpěv působí velmi ležérním až nezaujatým dojmem. Na první poslech mě nahrávka příliš nechytila, ale v tomhle případě se vyplatí dát poslechu další šanci a výsledek by se měl dostavit. Pod lehce fádním a řekněme, že i trošičku nezářivným povrchem se skrývá množství nálad, zajímavých motivů a dokonce i hitových písní. Za všechny uvedu v pořadí druhou "Memoria Stoica / Vetro" anebo povedenou předělávku popových matadorů z 80-tých let ARCADIA (v této kapele působili členové slavných DURAN DURAN), která nese název "The Promise".
Nadherny album ! Urcite je najlepsi , ale zeby boli predchadzajuce zle sa tiez neda povedat . Ja by som dal kazdemu 10 lebo ich albumy ma neskutocne bavia .
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.