OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Když se v roce 1994 formovali v Gothenburgu SKITSYSTEM, stáli u zrodu kromě současného lídra Fredrika Wallenberga také Adrian Erlandsson a věčný cestovatel Tomas Lindberg (oba z AT THE GATES). SKITSYSTEM představují jednu z mála skupin, kde Tomas setrval opravdu hodně let, téměř desítku, což je o mnoho více než vydržel Adrian, který roku 1997 odkráčel tlouci do bubnů ke známým THE HAUNTED. Dnes už nezdobí sestavu švédských crustových drtičů žádná věhlasná jména, přesto vám aktuální album „nakope prdel až do stropu“ (tu frázi jsem si s dovolením vypůjčil z nechtěně slyšených hádek mých bývalých sousedů). Tihle Švédové jsou prostě agresivní jako hladový krokodýl, drsní jako nová rašple a neústupní jako ženy při rozvodovém vypořádávání majetku. Teď to spojte dohromady a máte aktuální desku „Stigmata“.
Crust, jakožto styl i v rámci extrémní hudby značně okrajový, je povětšinou tím pravým undergroundem, pokud se tak dnes ještě něco dá vůbec nazvat. Širší známosti dokázaly v minulosti dosáhnout opravdu jen špičky stylového ledovce, a právě mezi jednu z vrcholných akvizic patří SKITSYSTEM (a není to jen díky výše zmíněným jménům), dnes již v podstatě legenda švédské scény. Společně například s takovými WOLFPACK formovali v polovině devadesátých let daný žánr, přičemž se samozřejmě prolínali se silnou skandinávskou grindovou scénou. Příbuznost těchto dvou stylů přirozeně zapůsobila, takže SKITSYSTEM mají za sebou i splitko s prvoligovými grindery NASUM.
Minulá alba SKITSYSTEM představovala stylově zahulenou hlukovou výkrmnu, „Stigmata“ je album v určitém ohledu zvukově ostřejší, ne tolik kanálně produkované, skladby si však zachovaly razantní živelnost. Jen kytarový sound se postupně pozměnil z cirkulárkového „bzučení“ (známého z alba „Grå Värld / Svarta Tankar“) do typicky severského chřestění. Hudební složka je pak méně uzavřená, přístupnější dalším vlivům a tedy i stravitelnější pro fanoušky příbuzných stylů, především grindu nebo agresivního hardcoru. Typický chroptivě rozlícený vokál je ve spojení se švédskými texty samozřejmým koloritem zvyšujícím autenticitu projevu těchto severských válečníků. SKITSYSTEM prostě hrají prvoligový crust, hudbu vycházející z punkového základu zataveného do fólie surového HC, styl ve své podstatě značně skoupý na výrazové prostředky. Švédové nejen že plně využívají toto omezené spektrum manévrovacího prostoru, ale občas zabrousí i do death metalu nebo grindu a svoje přímočaré, punkovou rytmikou hnané skladby dokáží vyzdobit i ztřeštěným sólem, nějakým tím intrem nebo změnou tempa. Přesto je základní model jasně dán nekomplikovanou rolující šablonkou, technickými krkolomnostmi se parta příliš nezabývá, nebo je jen tak schovává za fasádu přímočarosti, nejde o předvádění nějakých instrumentálních prasáren, když už se pokusí upoutat netradičním prvkem, je to maximálně tak nečekaně odlehčující akustické zpomalení v „Slutstation Babylon“. Přes veškerou razantní našlapanost nejsou SKITSYSTEM zbrklými čuňaty ženoucími své skladby v chaotickém úprku. Jejich hudba je rychlá, skladby jsou intenzivní, ale mají jasný řád, jako by tlumeně rezonovaly s dusáním pomateně prchajícího davu a povětšinou pravidelný rytmus má přesně tu rychlost, aby dokázal přinutit vaše srdce ke zvýšení tepové frekvence, nahnal krev do hlavy a probudil ve spořádaných občanech bouřící asociály postižené davovou psychózou. „Stigmata“ je prostě taková malá rozbuška k náloži lidské živelnosti.
Jedna z vrcholných ukázek živelného crustu, punkový základ a nadstavba v podobě přesahů do hardcoru a grindu. Vhodné pro každého, kdo si chce nechat nakopat prdel.
8 / 10
Fredrik Wallenberg
- kytara, vokál
Kalle Persson
- bicí
Mikael Kjellman
- kytara
Alexander Höglind
- basová kytara, vokál
1. Apokalypsens Svarta Änglar
2. Vĺld
3. Stigmata
4. Hat, Klass Och Rang
5. Min Borg Av Hud
6. Blodskam
7. Det Samvetslösa Hatets Plĺgor
8. Den Mörka Floden I Vĺrt Hjärta
9. Öppen Grav
10. Slutstation Babylon
11. Solidaritetens Sista Utpost
12. Lepra
Stigmata (2006)
Allt È Skit (2003)
SKITSYSTEM / NASUM (split 7”) (2002)
Enkel Resa Till Rännstenen (2001)
Grå Värld / Svarta Tankar (1999)
Levande Lik (7" split s WOLFPACK) (1998)
Ondskans Ansikte (10") (1996)
Profithysteri (7") (1995)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Havoc Records / Iron Fist
Stopáž: 33:17
Produkce: Fredrik Nordstöm a SKITSYSTEM
Studio: Studio Fredman
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.