OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Finské národní hvězdy POETS OF THE FALL, nesoucí v sobě stigma velké naděje současné poprockové scény, přichází se svou druhou skládačkou „Carnival Of Rust“, která je pokračováním povedeného debutu „Signs Of Life“. Ten vynesl skupině mnohé pochvalné kritiky za nenásilné a přitom velmi sugestivní rockově baladické písničkářství. Pokračování přišlo v podstatě dost rychle, bohužel se nemohu zbavit nepříjemného pocitu, že až příliš rychle, tedy uspěchaně. Jestliže debut oslňoval osobitou neotřelostí a bravurním zpracováním velmi emotivních melodií, na svém druhém počinu jako by POETS OF THE FALL padali do tradičnějších rockových poloh nebo jen opakovali z debutu známé postupy. Stále na nás vypouštějí charismatické skladby plné hitové energie i nostalgické zasněnosti, a především díky specifickému vokálu se nedá skupině upřít rozpoznatelně vlastní výraz, nicméně ona unášející vlna emocí se již nevzpíná do takové výše jako v případě „Signs Of Life“.
Jisté paralely s mnohem slavnějšími R.E.M. již obsahoval debut, zůstávalo to však v pouhých náznacích a nic neopravňovalo k obavám, že by POETS OF THE FALL mohli zapadnout do role vypočítavého napodobitele, který svou hudbu servíruje s myšlenkou oslovit široké, tradičně orientované publikum. V případě „Carnival Of Rust“ už si ale nejsem jist cíly, které skupinu nutily ke značně podezřelé rychlosti, s jakou druhý počin vrhla na trh. Co si navíc pomyslet o skutečnosti, že se mi jako jedna z nejlepších skladeb nakonec jeví „Maybe Tomorrow Is A Better Day“, oprášený kousek, který vznikl ještě před vydáním „Signs Of Life“. Nezbývá než opakovat cosi o uspěchanosti a nedotaženosti, neboť to čím POETS OF THE FALL oslňovali byla právě propracovanost a vypiplanost aranží, která dávala často i značně banálním melodiím vyniknout v netradičně působící hity. „Carnival Of Rust“ je po aranžérské a produkční stránce střídmější, mnohem přímočařejší skladby tak postrádají neotřelost a vtíravé melodie velmi rychle ztrácejí své kouzlo. Ve vší nahotě je tak odhalena opakující se šablona, kterou POETS OF THE FALL využívají.
POETS OF THE FALL se opět stávají hvězdami finských hitparád a nejprodávanějším titulem ve své zemi, moje hledání výrazných hitů však téměř končí s úvodní „Fire“, slušně působí i „Carnival Of Rust“ a asi tím nejlepším je kromě již zmíněné „Maybe Tomorrow Is A Better Day“ ještě dusavě chytlavá „Delicious“, ale stačí pár poslechů a najednou se i ty povedenější kousky ztrácejí v bloku kompaktní hmoty, která proplouvá kolem posluchačova nitra jen jako nenáročná kulisa. Těm co znají debut musí připadat spousta momentů až nepříjemně známá a některé skladby se navíc přímo propadají do povrchních trivialit. „Gravity“ dokonce připomene hmmkače CRASH TEST DUMMIES (už na debutu takové momenty byly, ale zde již působí mnohem nepříjemněji). Emotivita je zvláštně potlačená, a tak se zásah na citové centrum nedostavuje. Musím se nutit, abych poslouchal soustředěně, a to je známka absence zajímavých momentů. POETS OF THE FALL se tak přesunuli do trochu fádní polohy odpočinkově rádiové tvorby, která funguje v případě jednoho hitu zařazeného v bloku ostatní komerční hudby, ztrácí však sílu jedinečnosti při poslechu alba jako celku.
„Carnival Of Rust“ bohužel působí jako uspěchané a snad i na efekt tvořené album. Mnohem přímočařejším až banálním aranžím chybí z debutu známá emotivita a zbývá jen téměř obyčejný poprock. Určité charisma finských nadějí stále působí, ale síla „Signs Of Life“ zůstala jen v náznacích.
6 / 10
Markus Kaarlonen
- klávesy
Marko Saaresto
- vokál
Olli Tukiainen
- kytara
1. Fire
2. Sorry Go 'Round
3. Carnival Of Rust
4. Locking Up The Sun
5. Gravity
6. King Of Fools
7. Roses
8. Desire
9. All the Way / 4U
10. Delicious
11. Maybe Tomorrow Is A Better Day (Remastered)
12. Dawn
Carnival Of Rust (2006)
Signs Of Life (2005)
Lift (singl) (2004)
Late Goodbye (singl) (2004)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Insomniac / Playground
Stopáž: 48:26
Produkce: POETS OF THE FALL
rokmi mi to prirástlo k srdcu.. prvá album lepší, ale aj tento je veľmi dobrý, aj keď potrebuje čas..a ďalšie ich albumy sú tiež veľmi dobré
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.